piątek, 23 marca 2018 r.

Rolnictwo

Sieć Zagród Edukacyjnych. Na lekcje do rolnika

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lutego 2014, 09:00

Dla rolników ma to być sposób na dodatkowy zarobek. Resort rolnictwa chce, aby w Polsce powstała Sieć Zagród Edukacyjnych. Póki, co w Lubelskiem są zarejestrowane dwa takie miejsca.

Zagroda edukacyjna to przedsięwzięcie prowadzone na wsi przez mieszkańców. Właściciel takiej zagrody powinien spełnić kilka kryteriów. Np. musi mieć zwierzęta czy maszyny rolnicze używane w dawnych czasach. Obecnie w Sieci Zagród Edukacyjnych zarejestrowanych jest 116 gospodarstw rolnych, rozmieszczonych na terenie całego kraju. - Najwięcej jest ich w województwach dolnośląskim (15), pomorskim (12) i mazowieckim (12). Najmniej w województwach zachodniopomorskim i lubelskim - podaje Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Do sieci może przystąpić każdy obiekt spełniający warunki definicji "Zagrody edukacyjnej”. Udział w projekcie jest dobrowolny i bezpłatny. Do Sieci Zagród Edukacyjnych gospodarstwa przystępują po uprzedniej rekomendacji doradcy z wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego. - Zainteresowanie tego typu działalnością rośnie - przyznaje Urszula Wojewoda, koordynator ds. agroturystyki i turystyki wiejskiej LODR w Końskowoli. - Choć dynamika nie jest tak duża jak w innych częściach kraju.

W Lubelskiem zarejestrowane są dwie zagrody edukacyjne - Osada Leśna "Doboszówka” w Modliborzycach koło Janowa Lubelskiego i Olejarnia Świąteczna w miejscowości Ruszów koło Zamościa. Niebawem dołączą do nich dwie następne. - Prowadzimy też rozmowy z właścicielami kilku obiektów - mówi Wojewoda. Choć jednocześnie przyznaje, że rolnikom najtrudniej jest spełnić dwa kryteria. - Chodzi o stworzenie zadaszonego miejsca, gdzie będą odbywać się zajęcia. Jak też uruchomienie toalet, z których będą korzystać uczestnicy zajęć. Poza tym osoby, które decydują się prowadzić takie zagrody, muszą prowadzić działalność gospodarczą - tłumaczy pracownik LODR w Końskowoli. Mimo to przedstawiciele resortu rolnictwa przekonują, że warto. - Prowadzenie usług edukacyjnych w gospodarstwie to dla rolnika możliwość uzyskania dodatkowego dochodu, przedłużenie sezonu turystycznego jak też promocja produktów z gospodarstwa - podaje dyrektor biura prasowego MRiRW.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: szkoła rolnictwo
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 stycznia 2016 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Serdecznie zapraszamy po profesjonalną wiedzę z dziedziny finansów. Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, confronter.pl
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!