piątek, 23 marca 2018 r.

Rolnictwo

Unia dotuje, ale nie każdego, czyli jak zostać rolnikiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2011, 13:05

Według ekspertów dziś opłacalne są tylko duże gospodarstwa, o powierzchni co najmniej 70 ha. (Karol
Według ekspertów dziś opłacalne są tylko duże gospodarstwa, o powierzchni co najmniej 70 ha. (Karol

Jak zostać rolnikiem? Na początek trzeba mieć ziemię, rolnicze wykształcenie i pomysł na prowadzenie gospodarstwa. Potem, by skorzystać z unijnych dopłat, trzeba się jeszcze ubezpieczyć w KRUS.

Jak gospodarstwo, to duże

– Małe gospodarstwa rolne są nieopłacalne, chyba, że zakłada się je w celach hobbystycznych – przekonuje Stefan Sanecki z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Jeśli ktoś chce na tym zarabiać to jego gospodarstwo powinno być 10 razy większe od średniego gospodarstwa na Lubelszczyźnie, czyli o powierzchni 70 ha. Zwłaszcza jeśli będzie uprawiał rośliny: zboże, buraki czy rośliny paszowe. Tylko jeśli rolnik postawi też produkcję zwierzęcą to jego gospodarstwo może być połowę mniejsze.

Ziemi warto szukać również poza Lubelszczyzną – W naszym województwie robi się już ciasno. Poza tym ludzie niechętnie sprzedają grunty – dodaje Sanecki. – Miejsca na założenie gospodarstwa szukałbym raczej na terenach popegerowskich. Na przykład w województwie warmińsko-mazurskie, czy w na terenach nadbużańskich, czyli w dawnym województwie chełmskim. Tu są większe możliwości.

Sytuacja jest łatwiejsza, jeśli pochodzimy ze wsi, lub mamy tam rodzinę. Wówczas ziemi nie trzeba kupować, wystarczy ją wydzierżawić. Przejmując gospodarstwo po rodzicach, brakujące pole możemy wydzierżawić np. od sąsiada.

Rolnik po szkole

Każdy, kto chce zostać rolnikiem powinien mieć udokumentowaną wiedzę w tym zakresie. To jeden z wymogów unijnych programów, z których można pozyskać środki na prowadzenie gospodarstwa.
Absolwenci podstawówek lub szkół średnich mogą kontynuować edukację w jednej ze szkół o profilu rolniczym. Ważne, by nauka w nich zakończyła się egzaminem państwowym.

Przyszłych rolników kształci m.in. Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. Placówka prowadzi Policealne Studium Pszczelarskie, Policealną Szkołę Rolniczą (obie 2-letnie) i Technikum Uzupełniające dla dorosłych w zawodzie technik rolnik (3-letnie).

– Najwięcej chętnych jest do szkół policealnych – przyznaje Bożena Stępień, kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. – Przyjmowane są osoby ze średnim wykształceniem, ale niekoniecznie z maturą. Z kolei do technikum uzupełniającego zgłaszają się najczęściej osoby po zawodówkach.

Nauka kończy się egzaminem. Pierwszego dnia absolwenci zdają test. Drugiego dnia trzeba napisać projekt realizowanych prac w danej specjalizacji, np. co robi się w gospodarstwie gdzie jest 50 krów mlecznych.

Nartomiast, jeśli kandydat na rolnika ma już wyższe wykształcenie, to powinien ukończyć studia uzupełniające. – Wymagane jest 120 godzin zajęć na temat rolniczy – tłumaczy doradca z Końskowoli.

Ubezpieczenie, a unia

Ubezpieczenie w KRUS jest niezbędne nie tylko w przypadku nie tylko unijnych dopłat, ale też renty strukturalnej. Ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego muszą spełnić kilka warunków.

– Trzeba być rolnikiem posiadającym gospodarstwo rolne powyżej 1 ha przeliczeniowego. Nie jest on równy hektarowi fizycznemu – tłumaczy Patrycja Józefowicz, rzecznik pasowy lubelskiego oddziału KRUS. – Osoba taka nie może podlegać innemu ubezpieczeniu społecznemu, ani mieć prawa do emerytury lub renty lub innych świadczeń np. zasiłku chorobowego.

Ubezpieczeniu podlegają też domownicy: współmałżonkowie i dzieci powyżej 16 roku życia, które mieszkają razem lub w pobliżu rolnika i pracują razem z nim w gospodarstwie.

Rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą starać się o unijne dofinansowanie m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

– Wyjątek stanowi jedynie działanie Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw, z którego mogą skorzystać osoby ubezpieczone w ZUS – tłumaczy Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ten program skierowany jest do osób już prowadzących działalność gospodarczą lub tych, które zamierzają ją rozpocząć.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kris
--
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kris
Kris (30 grudnia 2013 o 22:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ja właśnie w tej sprawie jeżeli ktoś zna kogoś kto chce sprzedać ha ziemi mogą być nieużytki wtedy wiadomo więcej najlepiej żeby tego pola było ze 2 ha.

Płacę gotówką

Rozwiń
--
-- (27 maja 2011 o 08:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W naszym regionie jescze jest szkoła rolnicza w Potoczku koło Modliborzyc. http://www.zsr_pot.republika.pl/
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!