Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

25 sierpnia 2015 r.
9:51

W Lubelskiem największy w Polsce niedobór wody. A rolnicy nadal czekają na pomoc

0 39 A A
Niedobory wody na terenie Polski. Najgorzej jest w północnej części woj. lubelskiego
Niedobory wody na terenie Polski. Najgorzej jest w północnej części woj. lubelskiego

To już prawdziwy dramat dla ponad 30 tys. gospodarstw w woj. lubelskim. Niedobór wody jest u nas najwyższy w kraju, a stan suszy dotyczy upraw m.in. ziemniaków, warzyw, chmielu czy buraków. Rolnicy czekają na dodatkową pomoc, ale żadne decyzje jak dotąd nie zapadły. Rząd ma się zająć tym dziś

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kukurydzę kosimy już od tygodnia. Rolnicy chcą chociaż trochę jej uratować, żeby już całkiem nie wyschła – przyznaje Jan Pilipiuk, rolnik z Żeszczynki w powiecie bialskim.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował właśnie kolejny raport dotyczący stanu suszy rolniczej. Zagrożenie występuje już na terenie całego kraju, ale najgorzej jest właśnie u nas, gdzie odnotowano największy niedobór wody. Susza dotyczy upraw roślin strączkowych, ziemniaka, krzewów owocowych, chmielu, tytoniu, kukurydzy zarówno na kiszonkę jak też na ziarno, buraka cukrowego, drzew owocowych i warzyw gruntowych.

– Trudno powiedzieć, w której części województwa jest najgorzej – mówi Wojciech Wilk, wojewoda lubelski, podczas zwołanej wczoraj konferencji prasowej. – Według raportów IUNG w Lubelskiem susza zaczęła się na północy – w powiatach bialskim, radzyńskim i parczewskim.

Rolnicy przed klęską próbują ratować się jak mogą. – Nie mamy aż tak dużych strat jak inni producenci warzyw, bo systematycznie nawadnialiśmy uprawy. To pozwoliło roślinom przetrwać – przyznaje Piotr Osik z Woli Skromowskiej (powiat lubartowski), który razem z żoną prowadzi gospodarstwo ekologiczne. – Mimo to z racji suszy straty będą. W przypadku dyni mogą być nawet rzędu 80 procent. Roślina nie wygląda źle, ale w ogóle nie kwitnie. Podobnie jest w przypadku fasoli. Będzie jej mniej o około 30 procent.

Ci, którzy ponieśli straty składają oświadczenia w gminie. Na wniosek samorządowców wojewoda powołuje komisje, które szacują straty w poszczególnych gminach. One również sporządzają protokół strat. Będzie stanowił podstawę o ubieganie się o pomoc. Chodzi m.in. o tzw. kredyty klęskowe, które spłacać pomoże Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy też pomoc w spłacie zobowiązań np. wobec KRUS. – Mówi się dużo, ale żadnych konkretów nie ma – podkreśla Jan Pilipiuk. – Teraz pada pytanie czemu rolnicy nie ubezpieczyli się od suszy.

Czegoś chyba nie rozumiem. To jedna klęska – powodziowa jest, a drugiej klęski suszy nie ma?
– Jeżeli chodzi o dodatkowe formy pomocy potrzebna jest decyzja Rady Ministrów, której jeszcze nie ma – wskazuje Witold Katner, rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Pragnę jednocześnie zwrócić uwagę, że w obu przypadkach, aby uruchomić pomoc potrzebne jest zakończenie prac przez komisje szacujące straty na polach. Z powodu wysokich temperatur komisje kontynuują jeszcze prace. Jeżeli chodzi o pomoc z Komisji Europejskiej stosowne dokumenty zostały wysłane do Brukseli. Nadzwyczajne posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa poświęcone m.in. trudnej sytuacji związanej z suszą odbędzie się 7 września. Wcześniej, bo już 31 sierpnia, w Berlinie odbędzie szczyt Trójkąta Weimarskiego, na którym minister Marek Sawicki podejmie próbę wynegocjowania maksymalnie wspólnego polsko-francusko-niemieckiego stanowiska.

Premier Ewa Kopacz w poniedziałek zapowiedziała, że we wtorek rząd zajmie się stratami ponoszonymi przez rolników w wyniku suszy.

W Lubelskiem jest powołanych ponad 130 komisji szacujących straty. Według przybliżonych danych straty dotyczą ok. 32 tysięcy gospodarstw w regonie.

Źródło: IUNG
Źródło: IUNG

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2015 o 09:07

Szanowny przedmówco,jednostką empatii nie jest złotówka,czy euro.A generalnie o to w tym wszystkim chodzi.Jeżeli komuś dzieje się krzywda,to mu współczujemy.On to wspólczucie przyjmuje i na tym koniec.

Avatar
Gość / 27 sierpnia 2015 o 09:03

Gdyby nie rolnicy to ludzie z miasta nie mieli by co jeść.


Następny kretyn

Avatar
Gość / 27 sierpnia 2015 o 09:02

 honorowy polski chłop nie zawsze ma 1000 zł zysku na czysto na ha i jak ubezpieczy to mu nic z tego nie zostanie nawet w dobrym roku 


Znakiem tego wszyscy się mamy zrzucać na zapomogi...Jeżeli chcesz powiedzieć,że składka ubezpieczeniowa od hektara to 1000zł, to znaczy,że nawet się nie zainteresowałeś ubezpieczeniem i nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz.Chesz po prostu darmowej kasy od państwa.

Avatar
rolnik / 27 sierpnia 2015 o 01:21

Trzeba się ubezpieczać i koniec.Tyle tylko,że,,honorowy" polski chłop woli być żebrakiem.Według tych tłumoków otrzymanie od państwa marnej rekompensty za darmo jest lepszym rozwiązaniem jak zapłacenie składki i wypłata odszkodowania.Albo się traktuje poważnie i odpowiedziałnie wykonywaną pracę albo zgrywa się cwaniaka.

 honorowy polski chłop nie zawsze ma 1000 zł zysku na czysto na ha i jak ubezpieczy to mu nic z tego nie zostanie nawet w dobrym roku 

orowy polski chłop nie zawsze ma 1000 zł zysku na czysto na ha i jak ubezpieczy to mu nic z tego nie zostanie nawet w dobrym roku 

rozwiń
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2015 o 00:14
Gdyby nie rolnicy to ludzie z miasta nie mieli by co jeść.
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2015 o 09:08
Rolnicy czekają na pomoc i dotąd aż się zmęczą i zrezygnują ,bo najpierw muszą się nachapać ich wybrańcy gumo filcowi,ktorym to na rolnikach zależy tylko w dniu wyborów.PSL to najbardziej faryzejska partia.Sawicki za swoje działanie powinien byc postawiony przed plutonem egzekucyjnym! On jedzie spotkać się w trójkącie i ich zapytać ,co dalej robić,miast ogłaszać stan klęski ,to daje możliwość udzielenia natychmiastowej pomocy.On obiecuje,że zaczną wypłacać ppieniądze w październiku ,skoro we wrześniu trzeba siać.Skąd takiego oszusta wytrzasnęli na ministra i on ze wsi pochodzi???Dlaczego jeszcze takiego ćwoka nie ubili.Oj grzeczni,grzeczni ludzie na wsi mieszkają.
Rolnicy czekają na pomoc i dotąd aż się zmęczą i zrezygnują ,bo najpierw muszą się nachapać ich wybrańcy gumo filcowi,ktorym to na rolnikach zależy tylko w dniu wyborów.PSL to najbardziej faryzejska partia.Sawicki za swoje działanie powinien byc postawiony przed plutonem egzekucyjnym! On jedzie spotkać się w trójkącie i ich zapytać ,co dalej robić,miast ogłaszać stan klęski ,to daje możliwość udzielenia natychmiastowej pomocy.On obiecuje,że zaczną wypłacać ppieniądze w październiku ,skoro we wrześniu trzeba siać.Skąd takiego oszusta wytrzas... rozwiń
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2015 o 06:55

Kase niech daje Duda z Szydlo!

Spieprzaj dziadu !!!

Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 o 23:13
Ludzie, pozabijacie się! Prowadzicie wciąż te same bezsensowne spory rolnicy vs. miastowi, aż woń cebuli się rozchodzi niemiłosiernie od Bałtyku aż po Tatry. Prawdą jest, że najedzony głodnego nie zrozumie tak jak mieszczuch rolnika i na odwrót. Bądźmy więc ludźmi po prostu, trochę empatii narodzie!!!
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 o 20:07

Zapewne twój kredyt frankowski został zrewizjonowany na mocy pomocy państwowej, mimo że twoją winą było jego zaciągnięcie. Rolnikom pomoc nalezy się bardziej niż tym, którzy przez własną głupotę stracili na franku, a jednak o tym już nikt nie pamięta


Pajacu kredyt miałem w euro.I kilka lat temu go spłaciłem.Brałem przy kursie 3,70 spłacałem różnie.Maksymalnie było to ok 4,90.Nikt mi nie dołożył i nigdzie nie żebrałem.Kredyt walutowy ma to do siebie,że na wysokość kursu nie mamy wpływu.Jeśli ktoś podpisując umowę tego nie wie jest po prostu idiotą.Reasumując jednym i drugim NIC się nie należy.Ciężko pracujący ludzie nie powinni finansować fanaberii ani tępoty innych.


Pajacu kredyt miałem w euro.I kilka lat temu go spłaciłem.Brałem przy kursie 3,70 spłacałem różnie.Maksymalnie było to ok 4,90.Nikt mi nie dołożył i nigdzie nie żebrałem.Kredyt walutowy ma to do siebie,że na wysokość kursu nie mamy wpływu.Jeśli ktoś podpisując umowę tego nie wie jest po prostu idiotą.Reasumując jednym i drugim NIC się nie należy.Ciężko pracujący ludzie nie powinni finansować fanaberii ani tępoty innych.

rozwiń
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 o 15:59

Proponuję rolnikom aby w końcu zaczęli przeznaczać otrzymywane dotacje z Unii Europejskiej na inwestycje takie jak budowa systemów nawadniania pól itp.   

Jak do tej pory inwestują tylko w siebie. Odremontowane chałupy, nowe samochody i coraz większe traktory, a jak przychodzi susza to jest płacz i zgrzytanie zębów i znowu państwo musi utrzymywać rolników z naszych podatków. Dotacje z naszych podatków, rekompensata strat z naszych podatków, renty dla rolników z naszych podatków. 

O wysokości składek na KRUS już nawet się nie rozpisuję bo mi się ciśnienie niebezpiecznie podnosi. 

chałupy od ponad 20 lat zapieprzania na  gospodarstwie nei udało nam się aybudowa c a nawet do końca wyremontować(przedwojenny drewnianyndopm) dlatego że non stop trzeba w gospodarstwo inwestować a jeżeli UE daje to kontroluje wydatki co do złotówki i spraddzaja dokłądnie liczą każdy krzak ,drzewko nawet sprawdzają czy babmbusa nie brakuje bo inaczej odliczą  .

Traktory od miomentu wejscia dotacji z UE podrożały i to bardzo dużo więc nie ma wyjścia  takie są i tyle trzeba płacić

a KRUS i nne "przywileje"

wolelibyśmy płacić ZUs i potem mieć normalną emeryturę,

mieć dodtowane żłobki i przedszkola ,płatne uropy odliczenia od podatku

a podatki płacić od zysku a naie od posiadanai hektarów  bo teraz na polach susza nie ma plonów koszty poniesione a podatek rolny i tak zapłacony

chałupy od ponad 20 lat zapieprzania na  gospodarstwie nei udało nam się aybudowa c a nawet do końca wyremontować(przedwojenny drewnianyndopm) dlatego że non stop trzeba w gospodarstwo inwestować a jeżeli UE daje to kontroluje wydatki co do złotówki i spraddzaja dokłądnie liczą każdy krzak ,drzewko nawet sprawdzają czy babmbusa nie brakuje bo inaczej odliczą  .

Traktory od miomentu wejscia dotacji z UE podrożały i to bardzo dużo więc nie ma wyjścia  takie są i tyle trzeba płacić

a KRUS i nne "prz... rozwiń

Avatar
Gość / 27 sierpnia 2015 o 09:07

Szanowny przedmówco,jednostką empatii nie jest złotówka,czy euro.A generalnie o to w tym wszystkim chodzi.Jeżeli komuś dzieje się krzywda,to mu współczujemy.On to wspólczucie przyjmuje i na tym koniec.

Avatar
Gość / 27 sierpnia 2015 o 09:03

Gdyby nie rolnicy to ludzie z miasta nie mieli by co jeść.


Następny kretyn

Avatar
Gość / 27 sierpnia 2015 o 09:02

 honorowy polski chłop nie zawsze ma 1000 zł zysku na czysto na ha i jak ubezpieczy to mu nic z tego nie zostanie nawet w dobrym roku 


Znakiem tego wszyscy się mamy zrzucać na zapomogi...Jeżeli chcesz powiedzieć,że składka ubezpieczeniowa od hektara to 1000zł, to znaczy,że nawet się nie zainteresowałeś ubezpieczeniem i nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz.Chesz po prostu darmowej kasy od państwa.

Avatar
rolnik / 27 sierpnia 2015 o 01:21

Trzeba się ubezpieczać i koniec.Tyle tylko,że,,honorowy" polski chłop woli być żebrakiem.Według tych tłumoków otrzymanie od państwa marnej rekompensty za darmo jest lepszym rozwiązaniem jak zapłacenie składki i wypłata odszkodowania.Albo się traktuje poważnie i odpowiedziałnie wykonywaną pracę albo zgrywa się cwaniaka.

 honorowy polski chłop nie zawsze ma 1000 zł zysku na czysto na ha i jak ubezpieczy to mu nic z tego nie zostanie nawet w dobrym roku 

orowy polski chłop nie zawsze ma 1000 zł zysku na czysto na ha i jak ubezpieczy to mu nic z tego nie zostanie nawet w dobrym roku 

rozwiń
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2015 o 00:14
Gdyby nie rolnicy to ludzie z miasta nie mieli by co jeść.
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2015 o 09:08
Rolnicy czekają na pomoc i dotąd aż się zmęczą i zrezygnują ,bo najpierw muszą się nachapać ich wybrańcy gumo filcowi,ktorym to na rolnikach zależy tylko w dniu wyborów.PSL to najbardziej faryzejska partia.Sawicki za swoje działanie powinien byc postawiony przed plutonem egzekucyjnym! On jedzie spotkać się w trójkącie i ich zapytać ,co dalej robić,miast ogłaszać stan klęski ,to daje możliwość udzielenia natychmiastowej pomocy.On obiecuje,że zaczną wypłacać ppieniądze w październiku ,skoro we wrześniu trzeba siać.Skąd takiego oszusta wytrzasnęli na ministra i on ze wsi pochodzi???Dlaczego jeszcze takiego ćwoka nie ubili.Oj grzeczni,grzeczni ludzie na wsi mieszkają.
Rolnicy czekają na pomoc i dotąd aż się zmęczą i zrezygnują ,bo najpierw muszą się nachapać ich wybrańcy gumo filcowi,ktorym to na rolnikach zależy tylko w dniu wyborów.PSL to najbardziej faryzejska partia.Sawicki za swoje działanie powinien byc postawiony przed plutonem egzekucyjnym! On jedzie spotkać się w trójkącie i ich zapytać ,co dalej robić,miast ogłaszać stan klęski ,to daje możliwość udzielenia natychmiastowej pomocy.On obiecuje,że zaczną wypłacać ppieniądze w październiku ,skoro we wrześniu trzeba siać.Skąd takiego oszusta wytrzas... rozwiń
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2015 o 06:55

Kase niech daje Duda z Szydlo!

Spieprzaj dziadu !!!

Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 o 23:13
Ludzie, pozabijacie się! Prowadzicie wciąż te same bezsensowne spory rolnicy vs. miastowi, aż woń cebuli się rozchodzi niemiłosiernie od Bałtyku aż po Tatry. Prawdą jest, że najedzony głodnego nie zrozumie tak jak mieszczuch rolnika i na odwrót. Bądźmy więc ludźmi po prostu, trochę empatii narodzie!!!
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 o 20:07

Zapewne twój kredyt frankowski został zrewizjonowany na mocy pomocy państwowej, mimo że twoją winą było jego zaciągnięcie. Rolnikom pomoc nalezy się bardziej niż tym, którzy przez własną głupotę stracili na franku, a jednak o tym już nikt nie pamięta


Pajacu kredyt miałem w euro.I kilka lat temu go spłaciłem.Brałem przy kursie 3,70 spłacałem różnie.Maksymalnie było to ok 4,90.Nikt mi nie dołożył i nigdzie nie żebrałem.Kredyt walutowy ma to do siebie,że na wysokość kursu nie mamy wpływu.Jeśli ktoś podpisując umowę tego nie wie jest po prostu idiotą.Reasumując jednym i drugim NIC się nie należy.Ciężko pracujący ludzie nie powinni finansować fanaberii ani tępoty innych.


Pajacu kredyt miałem w euro.I kilka lat temu go spłaciłem.Brałem przy kursie 3,70 spłacałem różnie.Maksymalnie było to ok 4,90.Nikt mi nie dołożył i nigdzie nie żebrałem.Kredyt walutowy ma to do siebie,że na wysokość kursu nie mamy wpływu.Jeśli ktoś podpisując umowę tego nie wie jest po prostu idiotą.Reasumując jednym i drugim NIC się nie należy.Ciężko pracujący ludzie nie powinni finansować fanaberii ani tępoty innych.

rozwiń
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 o 15:59

Proponuję rolnikom aby w końcu zaczęli przeznaczać otrzymywane dotacje z Unii Europejskiej na inwestycje takie jak budowa systemów nawadniania pól itp.   

Jak do tej pory inwestują tylko w siebie. Odremontowane chałupy, nowe samochody i coraz większe traktory, a jak przychodzi susza to jest płacz i zgrzytanie zębów i znowu państwo musi utrzymywać rolników z naszych podatków. Dotacje z naszych podatków, rekompensata strat z naszych podatków, renty dla rolników z naszych podatków. 

O wysokości składek na KRUS już nawet się nie rozpisuję bo mi się ciśnienie niebezpiecznie podnosi. 

chałupy od ponad 20 lat zapieprzania na  gospodarstwie nei udało nam się aybudowa c a nawet do końca wyremontować(przedwojenny drewnianyndopm) dlatego że non stop trzeba w gospodarstwo inwestować a jeżeli UE daje to kontroluje wydatki co do złotówki i spraddzaja dokłądnie liczą każdy krzak ,drzewko nawet sprawdzają czy babmbusa nie brakuje bo inaczej odliczą  .

Traktory od miomentu wejscia dotacji z UE podrożały i to bardzo dużo więc nie ma wyjścia  takie są i tyle trzeba płacić

a KRUS i nne "przywileje"

wolelibyśmy płacić ZUs i potem mieć normalną emeryturę,

mieć dodtowane żłobki i przedszkola ,płatne uropy odliczenia od podatku

a podatki płacić od zysku a naie od posiadanai hektarów  bo teraz na polach susza nie ma plonów koszty poniesione a podatek rolny i tak zapłacony

chałupy od ponad 20 lat zapieprzania na  gospodarstwie nei udało nam się aybudowa c a nawet do końca wyremontować(przedwojenny drewnianyndopm) dlatego że non stop trzeba w gospodarstwo inwestować a jeżeli UE daje to kontroluje wydatki co do złotówki i spraddzaja dokłądnie liczą każdy krzak ,drzewko nawet sprawdzają czy babmbusa nie brakuje bo inaczej odliczą  .

Traktory od miomentu wejscia dotacji z UE podrożały i to bardzo dużo więc nie ma wyjścia  takie są i tyle trzeba płacić

a KRUS i nne "prz... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 8 3

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 0

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 10 29

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 28 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 1

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 1

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 0

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 59 20

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

Music Mahal - koncert w Graffiti
23 czerwca 2018, 20:00

Music Mahal - koncert w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpi formacja Music Mahal. Grupa będzie promować swój debiutancki krążek.

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie
galeria

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie 20 4

Strony internetowe komend policji w całej Polsce są w czarno-białych barwach. Funkcjonariusze są w żałobie po swoim koledze, aspirancie sztabowym Adamie Pawlaku, który wypadł z okna po odprawie w Świnoujściu

Grubson w Skate Town
24 czerwca 2018, 18:00

Grubson w Skate Town 2 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 24 czerwca o godz. 18 w Skate Town (ul. Krochmalna 13h) wystąpi Grubson. Koncert połączony będzie z meczem polskiej reprezentacji na Mundialu oraz rozpoczęciem wakacji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.