niedziela, 25 marca 2018 r.

Rolnictwo

Weź dotację w ARiMR i załóż firmę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 września 2011, 11:52

Przedszkole "Mały Europejczyk” w miejscowości Szerokie koło Lublina. (JACEK ŚWIERCZYŃSKI)
Przedszkole \"Mały Europejczyk” w miejscowości Szerokie koło Lublina. (JACEK ŚWIERCZYŃSKI)

Robert Kowalski zbudował przedszkole, a Zygmunt Martyna kupił sprzęt do warsztatu samochodowego. Obaj przedsiębiorcy złożyli wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i dostali unijne dofinansowanie. Właśnie ruszył kolejny nabór.

Europejskie przedszkole

– Pomysł, by otworzyć przedszkole pojawił się w chwili, kiedy szukałem miejsca dla swojego dziecka – opowiada Robert Kowalski, właściciel przedszkola "Mały Europejczyk” w Szerokim koło Lublina.

– Nie było miejsca, które spełniałoby oczekiwania dzieci i rodziców. Przedszkola, które byłoby przestronne i bezpieczne, a każda sala miałaby łazienkę. Więc sam takie miejsce stworzyłem. Mamy monitoring, własną kuchnię i parking. Zadbaliśmy nawet o takie szczegóły jak np. uzdatniona woda.

Kowalski skorzystał z programu "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Teraz czeka na pieniądze z unijnego dofinansowania. – Dotacja pokrywa około 15 procent poniesionych kosztów. Warunkiem było stworzenie trzech etatów. Dziś jest ich dwa razy więcej.

Postawił na warsztat

Zygmunt Martyna prowadzi zakład samochodowy w miejscowości Stoczek Kolonia w gminie Niemce od kilkudziesięciu lat.

– Dwa razy składałem wnioski o dofinansowanie z Unii Europejskiej – mówi Zygmunt Martyna. – Za pierwszym razem miałem pewne obawy. Ale udało się.

Za drugim razem było już łatwiej. – Dzięki programom unijnym łatwiejszy jest start – podkreśla właściciel firmy. – Gdyby nie te pieniądze, to o zakupie nowego sprzętu nie byłoby mowy. Maszyny są bardzo drogie.

Ostatni wniosek złożył do ARiMR w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. – Za te pieniądze utwardziłem teren kostką, wykonałem dojazd do warsztatu, kupiłem bramy garażowe – wylicza Martyna.

Mieszkaniec gminy Niemce inwestuje też w sprzęt. Ostatnio kupił m.in. podnośnik pneumatyczny. – Przy pierwszym wniosku rozszerzyłem swoją działalność o wulkanizację. Może za jakieś dwa lata uda mi się rozszerzyć działalność o elektronikę? Wtedy też zatrudniłby dodatkową osobę do pracy – planuje.

100 tys. za każdego pracownika

Wczoraj ruszył kolejny nabór wniosków na działanie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Do 7 października b.r ARiMR czeka na zgłoszenia osób lub niewielkich podmiotów gospodarczych (firmy zatrudniające do 10 osób), które chcą rozpocząć lub rozwijać swoją działalność.

– Beneficjentami mogą być osoby do 60 roku życia, które nie są ubezpieczone w KRUS – tłumaczy Marcin Troć z lubelskiego oddziału ARiMR. – Biznes plan powinien przewidywać stworzenie, co najmniej jednego miejsca pracy.

Jeśli pracodawca zagwarantuje zatrudnienie jednej osoby może liczyć na 100 tys. zł. Jeśli stworzy dwa etapy, wysokości dofinansowania może wynieść 200 tys. zł. Powyżej 300 tys. zł to dotacja na stworzenie 3 etatów.

Pieniądze można otrzymać m.in. na zakup maszyn, komputerów, czy środków transportu. Co ważne, działalność musi być prowadzona na terenach wiejskich lub miejsko-wiejskich, z wyłączeniem miast powyżej 5 tys. mieszkańców.

Na biogazownię i nie tylko

Niemal równolegle wnioski mogą składać też rolnicy, ich współmałżonkowie i domownicy, którzy chcą prowadzić działalność niezwiązaną z rolnictwem. W tym roku nabór na działanie "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” został podzielony na dwa etapy. Od 27 września do 14 października wnioski mogą składać osoby zainteresowane uruchomieniem biogazowni lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego. Możliwe jest wsparcie w wysokości do 500 tys. zł.

Z kolei od 17 października do 4 listopada b.r. wnioski mogą składać zainteresowani inną działalnością. Dofinansowanie w wysokości do 100 tys. zł można otrzymać np. na założenie przedszkola na terenach wiejskich, agroturystykę, usługi transportowe i doradcze.

ARiMR ma do rozdania około 365 milionów zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ruchjanusza.pl
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ruchjanusza.pl
ruchjanusza.pl (27 września 2011 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I to są właśnie właściwe zmiany. Dodatkowo powinno być łatwiej, i powinni być do tego ułatwiania delegowaniu urzędnicy. Od kręcenia teledysków, jeżdżenia autobusami, grania w piłkę są inni. Ja jestem od zmieniania spraw fundamentalnych.

[url="http://ruchjanusza.pl"]RUCHJANUSZA.pl[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!