piątek, 23 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Weź pieniądze na firmę na wsi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 sierpnia 2012, 23:04
Autor: Paweł Puzio

Trzy lokalne grupy działania na Lubelszczyźnie mają jeszcze środki na rozkręcenie biznesu na wsi
Trzy lokalne grupy działania na Lubelszczyźnie mają jeszcze środki na rozkręcenie biznesu na wsi

Trzy lokalne grupy działania na Lubelszczyźnie mają jeszcze środki na rozkręcenie biznesu na wsi. Trzeba się jednak spieszyć.

Unijne fundusze w ramach programu "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” były rozdzielane na dwa sposoby – przez ARiMR i lokalne grupy działania. Pierwsze źródełko już wyschło. Można już tylko aplikować do LGD. W naszym województwie wnioski przyjmują trzy.

Mieszkańcy gminy Cyców, Ludwina, Łęczna – obszar wiejski, Puchaczowa, Uścimowa, Urszulina, Sosnowicy, Spiczyna i Wierzbicy o pieniądze można starać się w LGD "Polesie”.

– To już trzeci nabór. Do tej pory rozdysponowaliśmy już ponad 400 tys. zł. Pieniądze trafiły do osób związanych z agroturystyką, czy remontujących budynki przeznaczone na usługi niezwiązane z rolnictwem – mówi Adam Panasiuk, dyrektor LGD Polesie. – Obecnie mamy do rozdania 294 tys. zł. Ludzie już dzwonią i pytają się o warunki – dodaje. Wnioski można składać do 13 sierpnia.

LGD "Ziemia Zamojska” w Kornelówce (obejmuje 6 gmin – Grabowiec, Komarów-Osada, Łabunie, Miączyn, Sitno, Skierbieszów i Stary Zamość) dotuje tylko inicjatywy wpisujące się w strategię rozwoju tego obszaru. – Chodzi nam głównie o wsparcie turystyki, rękodzieła i lokalnego rzemiosła. Do tej pory rozdaliśmy niewiele środków przeważnie na zakup sprzętu rolniczego. W tym naborze mamy 256 tysięcy – tłumaczy Anna Nogas z LGD "Ziemia Zamojska”. Wnioski będzie można składać od 13 do 27 sierpnia.

Z kolei LGD "Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem” w Lubartowie (Lubartów, Firlej, Kamionka, Kock, Niedźwiada, Ostrówek i Serniki) będzie wspierać agroturystykę, usługi turystyczne, rzemiosło, rękodzieło, produkty lokalne i tradycyjne metody produkcji. Do rozdania jest 80 tys. zł. Nabór wniosków już się rozpoczął. Potrwa do 3 września.

Dla kogo pieniądze?

O wsparcie w ramach programu "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej” mogą się starać rolnicy z miejscowości do 5 tys. mieszkańców, ubezpieczeni w KRUS przez co najmniej 12 miesięcy. Wsparcie może otrzymać nie tylko sam rolnik, ale także jego małżonek lub osoba "bliska rolnikowi”, minimum 16-letnia, która nie musi zamieszkiwać w gospodarstwa rolnika – wystarczy, że będzie to bliskie sąsiedztwo. Pomoc na działalność nierolniczą przyznawana jest w formie refundacji. Wsparcie nie może przekroczyć 50 proc. poniesionych kosztów, do których zaliczają się m.in. wydatki na: przebudowę, remont budynków, zakup maszyn, narzędzi, wyposażenia, środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych do przewozu mniej niż 8 osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Chełmianin N
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin N
Chełmianin N (11 września 2012 o 19:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

spam

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!