środa, 21 marca 2018 r.

Rolnictwo

Wystartowały pomidorowe żniwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 sierpnia 2013, 20:06

Wystartowały pomidorowe żniwa (Maciej Kaczanowski)
Wystartowały pomidorowe żniwa (Maciej Kaczanowski)

Kampania dopiero się zaczyna. Jaki będzie ten rok dla producentów pomidorów? Niektórzy na pewno już stracili, inni pierwsze owoce wiozą na skup.

– W nasadzeniach pomidorów przodują okolice Łęcznej – mówi Karol Kłopot, główny specjalista ds. warzywnictwa w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Są tam nawet wielohektarowe gospodarstwa pomidora gruntowego, samokończącego, to znaczy takiego, który nie jest palikowany i sukcesywnie dojrzewa na polu. Zbierany jest ręcznie do skrzynek.

Warzywa trafiają do skupu przemysłowego na koncentrat lub na kostkę – w zależności od odmiany, ale to nie są pomidory na kanapkę.
Na plantacji może znajdować się nawet kilkanaście odmian, ponieważ hodowcy starają się sadzić od wczesnych do doj-rzewających przy końcu września.

– Ten rok zapowiadał się źle – mówi Karol Kłopot. – Najpierw było bardzo mokro, atakowała zaraza ziemniaczana i choroby bakteryjne, teraz jest susza. – Nie spodziewamy się takiego plonu, jak w ubiegłym roku.

W Zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Milejowie zauważają, że na razie o plonach trudno mówić. Skup dopiero się zaczyna i na dobrą sprawę w połowie września będzie wiadomo, jak pomidor się udał.

Wielu plantatorów za słabsze zbiory obarcza kiepskiej jakości nasiona, które – chociaż kwalifikowane – nie dały jednak zdrowych sadzonek. Wielu rolników musiało swoje plantacje zlikwidować, choć nie wiadomo, czy bardziej z powodu chorób, czy złych nasion.

– Z hektara plantacji dobrze prowadzonej – nawożonej, z zastosowaniem środków ochronnych, nawadnianej – można uzyskać nawet ponad 50 ton pomidorów – wyjaśnia K. Kłopot. – Jeśli rolnik oszczędza na zabiegach agrotechnicznych, to plony wyniosą ok. 20 ton.

– Od wielu lat jest niedobrze – zauważa Mieczysław Olszewski, plantator z Wygody. – W tym roku zmniejszyłem nasadzenia do 30 procent, czyli mam 3 ha pomidorów – uprawa stała się nieopłacalna. Wiosna była mokra, plony są niskie, w granicach 30–40 ton z hektara. Środki ochrony i nawozy drożeją, a ceny warzyw pozostają bez zmian – za pomidor kostkowy przetwórnie płacą nieco ponad 50 groszy za kilogram. To, że plony są niskie, wcale nie przekłada się na ich cenę. Jak tak dalej pójdzie, rolnicy będą likwidować plantacje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!