Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

30 czerwca 2015 r.
16:13

Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie. Program

2 5 A A
Fot. KW
Fot. KW

Rozmowa z Antonim Skrabuchą, dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, którego oddział w Zamościu organizuje w dniach 3-5 lipca Wystawę Zwierząt Hodowlanych Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie jest jedną z największych tego typu wystaw w kraju. Ilu wystawców spodziewacie się Państwo w tym roku?

– Tradycyjnie już do Sitna przyjeżdża około 400 firm z różnych branż i 150-200 rolników, którzy przedstawiają swoje osiągnięcia w zakresie hodowli zwierząt. Wystawa obejmuje hodowców bydła, trzody chlewnej, koni, owiec, kóz i królików. Od kilku lat wystawę rozszerzyliśmy o drób ozdobny i gołębie. Najliczniejszą reprezentację stanowi bydło. Wystawa w Sitnie to jednak nie tylko pokaz zwierząt. Obecne są też firmy, które prezentują maszyny i urządzenia rolnicze, pasze, środki ochrony roślin, produkty pszczelarskie jak też firmy propagujące odnawialne źródła energii. Co roku naszą wystawę odwiedza około 30-40 tysięcy osób.

• To nie są tylko rolnicy?

– Oczywiście wystawę odwiedza najwięcej rolników i to nie tylko z województwa lubelskiego, ale też z Podkarpacia. Do Sitna przyjeżdżają też mieszkańcy miast z dziećmi, aby pooglądać zwierzęta. To m.in. z myślą o najmłodszych rozszerzyliśmy wystawę m.in. o drób ozdobny. Dla dzieci organizujemy też konkursy ekologiczne. Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat propagować wiedzę dotyczącą ochrony środowiska. Konkursy te cieszą się dużym zainteresowaniem.

• Wystawa w Sitnie jest organizowana z przerwami od 1984 roku. Czym wystawy organizowane w latach 80-tych poprzedniego wieku różniły się od tych, które są obecnie?

– Były to inne wystawy ze względu na zakres. Były mniejsze. Początkowo prezentowane były wyłącznie zwierzęta. Wystawę organizujemy zawsze w pierwszy weekend lipca. Kiedyś próbowaliśmy zmienić tę datę, bo w tym samym czasie odbywają się też inne wystawy w kraju, ale to się nie sprawdziło. Wystawcy są już przyzwyczajeni i kiedy jednego roku wystawa odbywała się w drugi weekend lipca, to i tak gros osób przyjechało tydzień wcześniej.

• Czy rolnicy chętnie prezentują swoje zwierzęta czy też trzeba ich do tego namawiać?

– Myślę, że prawdziwych hodowców namawiać nie trzeba. Zwykle to związki decydują o tym, kto na taką wystawę przyjeżdża. Między hodowcami jest zdrowa, sportowa rywalizacja. Szczególnie rolnikom, którzy jeżdżą później na Polagrę do Poznania, zależy na tym, aby pokazać się na swoim terenie. Chcą zaprezentować się również u siebie. Zazwyczaj w czasie trwania wystawy – początek lipca panuje wysoka temperatura, dlatego warunki przebywanie zwierząt są trudne. Jednak mają one zapewnione na bieżąco paszę i wodę. Nagrodą za znoje i trudy dla hodowców i zwierząt jest niedzielne wręczanie championatów i super championatów.

• Gdzie są trzymane zwierzęta, które są prezentowane na wystawie?

– Są do tego przygotowane specjalne kojce. W czasie trwania wystawy w Sitnie powstaje takie rolniczo-hodowlane miasteczko.

• Wystawa to nie tylko pokazy i ocena zwierząt to również seminaria. Jakie tematy będą poruszane w tym roku?

– Chcemy docenić rasę świń gołębskich-puławskich. Będzie też wykład dotyczący gospodarki pasiecznej, który wygłosi Stanisław Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Ze względu na to, że jesteśmy ośrodkiem doradczym, chcemy też przekazać informacje na temat nowych unijnych środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Jak się mówi nieoficjalnie, w lipcu mają ruszyć pierwsze nabory. Podczas wystawy zostaną rozstrzygnięte również konkursy Agroliga i „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Program XXIX Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych Sitno 3-5 lipca 2015 r.

3 lipca – piątek – dzień wewnętrzny

10.00 Ocena gołębi, drobiu ozdobnego i królików

4 lipca – sobota

9.00 – ocena świń
11.00 – ocena bydła, owiec, kóz, koni, drobiu
19.00 – zamknięcie wystawy dla zwiedzających

Seminaria:
11.00 – Gospodarka pasieczna na pożytkach spadziowych – mgr inż. Stanisław Różyński – pasieka
14.00 – 80-lecie uznania ksiąg hodowlanych świń gołębskich-puławskich – dr hab. Marek Babicz, prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – sala konferencyjna
„PROW 2014-2020 – możliwość uzyskania środków na działalność rolniczą” – mgr inż. Teresa Jawor
19.00 Podsumowanie konkursu AGROLIGA i „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”
Wręczenie nagród hodowcom
Występ zespołu Contrast

5 lipca – niedziela

9.00 powitanie gości, wystąpienia okolicznościowe przed pałacem
10.00 msza św. przed pałacem
11.15 prezentacja nagrodzonych zwierząt
14.00 konkurs oprowadzania cieliczek. Wyniki pozostałych konkursów.
Pokaz kawaleryjski IX Pułku Ułanów Małopolskich – łąka obok terenów wystawowych

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 23:35
psów nie wolno tam wprowadzać
Avatar
Gość / 3 lipca 2015 o 22:54
???????/ pilnie poprosze o odp
Avatar
Gość / 3 lipca 2015 o 21:01
Czy mozna wprowadzac na tą wystawe psy ?
Avatar
muerten / 1 lipca 2015 o 20:19

Gdzie dokładnie ma się odbyć ta wystawa?

Avatar
Gość / 1 lipca 2015 o 19:52
zapraszamy na wystawę do Sitna! Naprawdę warto!!!
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 23:35
psów nie wolno tam wprowadzać
Avatar
Gość / 3 lipca 2015 o 22:54
???????/ pilnie poprosze o odp
Avatar
Gość / 3 lipca 2015 o 21:01
Czy mozna wprowadzac na tą wystawe psy ?
Avatar
muerten / 1 lipca 2015 o 20:19

Gdzie dokładnie ma się odbyć ta wystawa?

Avatar
Gość / 1 lipca 2015 o 19:52
zapraszamy na wystawę do Sitna! Naprawdę warto!!!
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przebudowa al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 0 2

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 18

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 85 49

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 367 30

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 17

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 1

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 215 47

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 17

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 6

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!