środa, 21 marca 2018 r.

Rolnictwo

Zarobić na ślimakach. 2 zł za kilogram winniczków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2014, 06:15

Stanisława Sowa skupuje winniczki dla jednej z sześciu firm, które dostały koncesję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na zbiór ślimaków w Lubelskiem. Od początku sezonu przyjęła już 14 ton

- Skupuję ślimaki od 18 lat - mówi Stanisława Sowa. - Ale nie co roku, bo koncesje wydawane są co dwa lata. Tak aby populacja winniczka po zbiorze miała czas się odbudować.

Ślimaki przynoszą kobiety i mężczyźni, bezrobotni i tacy, którzy torby z winniczkami wyjmują z bagażników drogich samochodów. Wczoraj do południa pani Stanisława przyjęła ponad tonę ślimaków.

- Jak się nie ma z czego żyć, to trzeba coś robić - mówi Ewelina Miklus. - Od końca kwietnia niemal codziennie zbieram po co najmniej 10 kg ślimaków. Zarabiam od 20 do 30 zł.

Z podobnego założenia wychodzą Roman Reteruk i Mariusz Skibiński. - Lepiej zbierać ślimaki niż siedzieć w domu - mówi pan Roman. - Tym razem z kolegą uzbieraliśmy 15 kg winniczków. Dostaliśmy za nie 28 zł. Myślę, że po południu zarobimy drugie tyle.

Tegoroczny sezon na ślimaki rozpoczął się 20 kwietnia i potrwa do końca maja. Na tle lat poprzednich wyróżnia się znakomitą ceną za winniczki.

- Wcześniej za kilogram winniczków płaciłam od 80 gr do 1,5 zł - mówi Sowa. - Tak atrakcyjnej ceny, jak w tym roku - 2 zł za kilogram - jeszcze nie było.
Na winniczkach trzeba się trochę znać, choćby po to, aby odróżnić je od ślimaka żółtego, który jest pod ochroną. Do skupu powinny też trafiać tylko ślimaki o średnicy muszli co najmniej 3 cm.

- Jeśli podczas kontroli punktu skupu pracownicy RDOŚ znaleźliby ślimaki nie spełniające tego wymogu, to skupujący musi się liczyć z konsekwencjami - mówi Paweł Duklewski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - W najlepszym przypadku musiałby wypuścić niewymiarowe winniczki na wolność. Taką sprawą może też zająć się sąd i nałożyć kilkusetzłotową grzywnę.

Zbiór i skup winniczków potrwa do końca maja.

Limit ślimaków, które można zebrać w Lubelskiem, to 100 ton. Ale jeszcze nigdy skupy nie zbliżyły się do tej liczby. Wynik ubiegłego roku to 70 ton. Aby chronić winniczka RDOŚ pozwala go zbierać jednego roku w północnej części województwa, a w kolejnym w części południowej.

Kulinarny rarytas

Polskie ślimaki jadą do Francji, Belgii i Włoch. Winniczki są tam kulinarnym rarytasem, a śluz ślimaków używany jest też w produkcji leków. Wartość eksportu w ub. roku wyniosła ok. 3 mln euro.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: praca
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 marca 2017 o 18:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kupie każdą ilość ślimaka winniczka zapraszam do współpracy tel 518 344 607
Rozwiń
Gość
Gość (19 marca 2017 o 18:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam . Kupie lub założę skup ślimaka winniczka . Tel. 790803057. Paweł.
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2017 o 19:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
witam ! Zapraszam w sezonie 2017 nasz skup płaci najwięcej za kilogram. Dojeżdżamy również na miejsce płacimy gotówką. Interesują nas zarówno małe jak i duże ilości. Współpracujemy z ponad 30 punktami skupu Tel 783071001 wielkopolska
Rozwiń
Gość
Gość (4 lutego 2017 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pomiędzy 20 kwietnia a 31 maja otwarty będzie sezon na ślimaki. chcesz łatwo zarobić? ta praca jest właśnie dla ciebie! możesz zbierać, otworzyć własny punkt skupu lub zostać dostawcą nowej marki- golden helix. możliwości na dobry zarobek są naprawdę wielkie. tuż przed terminem otwierającym sezon na naszej stronie internetowej pojawią się wszelkie potrzebne ci informacje. zapraszamy na ***skupslimakow.pl
Rozwiń
Gość
Gość (22 kwietnia 2016 o 14:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pic na wode, złotowke zarabiacie na czysto, bo obecnie skup wynosi 3zł/1kg. Przy sprzedaży hurtowej 4Euro za kilogram= 12zł na czysto
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!