sobota, 24 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Ziemia rolna w Polsce droższa niż we Francji i w Niemczech

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 sierpnia 2011, 09:38

 (Karol Zienkiwicz/ Archiwum)
(Karol Zienkiwicz/ Archiwum)

Najwyższe ceny Agencja Nieruchomości Rolnych uzyskała w : mazowieckim (27,5 tys. zł za ha), śląskim i opolskim (25 tys. zł) i kujawsko-pomorskim (24 tys. zł), a najniższe - w województwach: lubelskim (10,3 tys. zł) i lubuskim (10,8 tys. zł).

Do rekordowej transakcji na rynku rolnym doszło niedawno w województwie mazowieckim. – Działka o powierzchni 150 hektarów od spółdzielni rolniczej została sprzedana przez Agencję Nieruchomości Rolnych miejscowemu producentowi rolnemu za 8 mln zł – doniósł w zeszłym tygodniu dziennik "Rzeczpospolita”.

Według najnowszych danych ANR w ciągu ostatniego kwartału ceny ziemi rolnej poszły w górę o 10 proc. Dziś są o 12 proc. wyższe niż przed rokiem.

– Średnia cena gruntów sprzedawanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych w drugim kwartale roku to ponad 16,7 tys. zł za hektar – informuje ANR.

Cena gruntów została określona na podstawie 3,7 tys. umów sprzedaży zawartych w tym okresie i sprzedanych ponad 26,5 tys. ha gruntów. Dla porównania, w 2004 r., gdy Polska wstępowała do UE, ziemia kosztowała średnio 4,7 tys. zł za hektar.

– Zwiększyliśmy podaż ziemi na terenach, gdzie grunty są drogie np. w woj. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim, stąd wzrost średniej ceny gruntów – mówi Tomasz Nawrocki, prezes ANR.

Najwyższe ceny Agencja uzyskała w województwach: mazowieckim (27,5 tys. zł za ha), śląskim i opolskim (25 tys. zł) i kujawsko-pomorskim (24 tys. zł), a najniższe - w województwach: lubelskim (10,3 tys. zł) i lubuskim (10,8 tys. zł).

Najwięcej za ziemię płacili rolnicy w przypadku zakupu małych działek do 1 ha i dużych: 100-300 ha. Takie grunty kosztowały powyżej 20 tys. zł za hektar. Najmniej trzeba było wydać za gospodarstwo o wielkości 1-10 ha – 14,3 tys. zł za ha. Najbardziej ziemia podrożała w województwach: mazowieckim i łódzkim.

Zdaniem ekspertów z banku BGŻ, inwestowanie w ziemię rolną postrzegane jest nadal jako bezpieczniejsze od inwestycji na rynku mieszkaniowym czy kapitałowym. Ponadto czynnikiem zwiększającym popyt na rolnicze grunty jest poprawa koniunktury w rolnictwie, szczególnie na rynku zbóż.
Tereny rolne są wykorzystywane także na coraz większą skalę w energetyce wiatrowej, a cena ziemi, na której są planowane elektrownie wiatrowe, jest istotnie wyższa od pozostałych w regionie – wskazuje BGŻ.

– Rolnicy są skłonni więcej zapłacić za działki, bo prawdopodobnie oczekują dobrej koniunktury w rolnictwie. A cena państwowej ziemi przez ostatnie kilka kwartałów była stabilna – tłumaczy prezes Nawrocki. (AM, PAP)  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aśka2000
beatapoltorak1
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aśka2000
aśka2000 (9 sierpnia 2011 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Racja, różnie bywa w życiu, ale ludzie! - http://######/site/753nwes czy coś takiego naprawdę się zdarza? Jeżeli tak, to wtedy czym się różnimy od zwierząt?
Rozwiń
beatapoltorak1
beatapoltorak1 (9 sierpnia 2011 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i jaki sens w tym wszystkim? Popatrzcie, co się dzieje wokół http://######/site/news048 – śmierć już można zamawiać jak taksówkę...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!