sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Rozrywka

Śpiewanie kolęd powoduje wydzielenie hormonu szczęścia i łagodzi stres

Dodano: 25 grudnia 2010, 10:22
Autor: oprac. MB

Śpiewanie może mieć zbawienny wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i zdrowie fizyczne – dowodzą brytyjscy naukowcy, a ośrodek promujący zdrowie już od kilku organizuje bożonarodzeniową akcję promującą śpiew kolęd.

– Śpiewanie stanowi łagodną odmianę aerobiku, bezpieczną i łatwą – podkreśla przedstawicielka ośrodka Heart Research UK Barbara Dinsdale. Jak mówi, jest to forma ćwiczenia, które poprawia kondycję serca i jednocześnie ma dobroczynny wpływ na ogólne zdrowie.

Profesor Graham Welch z University of London tłumaczy zalety śpiewu faktem, że wpływa on korzystnie na trzy systemy składające się na organizm człowieka: fizyczny, psychiczny i emocjonalny.

Jak donosi radio RMF FM, śpiewaniu towarzyszy wydzielanie tzw. hormonu przyjemności (dopaminy) a także znaczne obniżeniu poziomu stresu. Ponadto śpiewanie w grupie, np. chórze, dodatnio wpływa na naszą samoocenę, a także poczucie przynależności - wyjaśnia.

Okazjonalnym kolędnikom profesor radzi, by "śpiewali głośno, a nie ściszali głos”, a martwienie się wysokimi partiami... zostawili reszcie grupy.


Czytaj więcej o:
pierd
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

pierd
pierd (25 grudnia 2010 o 17:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jedzenie barszczu z uszkami powoduje potężne gazy i odbiera całe szczęście
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24