poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Styl życia - Rozrywka

Jak chronić komputerowe hasło?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 kwietnia 2013, 16:13
Autor: (PAP Life)

 (PAP/EPA)
(PAP/EPA)

Wcześniej hakerzy potrzebowali lat, żeby rozgryźć czyjeś hasło, teraz robią to w kilka godzin. Komputerowe, a tym bardziej internetowe hasła są coraz mniej bezpieczne. Jak się uchronić?

Wskazówek na to, jak stworzyć bezpieczne hasło, jest wiele. Ma mieć od sześciu do ośmiu znaków, nie może mieć nic wspólnego z daną osobą - nie powinno być nazwiskiem, miastem, datą urodzenia. Najlepiej, by była to przypadkowa kombinacja liter i cyfr. Mimo wszystko, może to nie być wystarczającym zabezpieczeniem.

Wcześniej hakerzy potrzebowali średnio dwunastu lat, by rozgryźć przypadkowe, ośmiocyfrowe hasło. Teraz jednak, jak pokazały ostatnie badania, dziewięć z dziesięciu haseł, można w ciągu paru godzin rozpracować.

Głównym powodem jest używanie jednego hasła do wielu serwerów. Poza tym ludzie kierują się stereotypami - zaczynają od dużej litery, a kończą cyferkami. Przeciętny człowiek ma 26 kont, do których dostęp jest kodowany, a tylko pięć haseł.

Dużym błędem jest również wchodzenie na kodowane strony przez tablet lub smartphone. To dla hakerów znacznie ułatwia sprawę i jeszcze szybciej potrafią je wówczas rozpoznać.

Jak wykazały badania z sześciu milionów możliwych haseł, 98 procent można rozszyfrować. Profesjonalny haker za taką pracę weźmie ok. 30 000 dolarów - ustaliła firma Deloitte.

Dlatego radzi się, by hasła miały przynajmniej dziesięć znaków. Im są dłuższe, tym trudniej je rozgryźć. Ważne jest również, by je często zmieniać i używać jednego hasła do jednego serwisu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje