niedziela, 25 marca 2018 r.

Styl życia - Zdrowie i uroda

Już się zaczął sezon na... owady

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2015, 13:30

Rozmowa Z Martą Głowacką–Choiną, lekarzem specjalistą laryngologiem, alergologiem z Centrum Alergologii i Laryngologii w Lubartowie.

• Znane są przypadki, że ukąszenie szerszenia, a nawet osy może spowodować wstrząs anafilaktyczny.
– Jeszcze było zbyt zimno, żebyśmy mieli do czynienia z takimi przypadkami, ale zaczyna się sezon i na pewno będą się zgłaszać pacjenci z problemami.

• Zgłaszają się ukąszeni przez pszczołę?
– Otóż coraz rzadziej odnotowuję ukąszenie przez pszczołę, a coraz częściej przez osy. Ich jad jest bardzo silny i osoby skłonne do alergii mogą mieć problemy. Na szczęście bardzo rzadko spotykamy się z użądleniem szerszeni, których jad jest bardzo groźny.

• Meszki to inny problem?
– Tak, tu zdrowie pacjenta zależy od ilości ukąszeń. Osoby pokąsane mają duże zmiany na skórze – obrzęk, rumień. Może wystąpić podwyższona temperatura, nudności, silne bóle głowy, W przypadku ukąszeń komara to się nie zdarza.

• Czy ktoś, kto przed laty miał "incydent” w związku z użądleniem, stał się odporny?
– Nie, człowiek się sam nie odczula. Warto wiedzieć, że typowe leki przeciw uczuleniowe stosowane np. przy uczuleniu na pyłki roślin absolutnie nie chronią przed ryzykiem wstrząsu anafilaktycznego. Trzeba reagować na każde takie zdarzenie i nawet jednorazowe użądlenie z dużym obrzękiem, dusznością, zaczerwienieniem powinno zaniepokoić.

• Jak można się bronić
– Przede wszystkim nie perfumować się, nie używać pachnącego dezodorantu, nie ubierać się w jaskrawe ubrania jeśli już zostaniemy ukąszeni? Okładać to miejsce lodem. Do osób uczulonych, które puchną, duszą się, mają złe samopoczucie wzywać karetkę.

• Podobno w aptekach są preparaty, które w razie użądlenia można sobie zaaplikować?
– Warto poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do alergologa, który wykona, albo skieruje pacjenta na badania diagnostyczne. Specjalista może przepisać adrenalinę sprowadzaną przez apteki docelowo i dość drogą. Jest w jednorazowej ampułce-strzykawce, łatwa do aplikacji i osoba użądlona, a uczulona powinna ją sobie wstrzyknąć podskórnie. Oczywiście później udaje się do lekarza. Ale jest to lek ratujący życie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: zdrowie
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje