czwartek, 22 marca 2018 r.

Styl życia - Zdrowie i uroda

Picie słodkich napojów grozi cukrzycą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 kwietnia 2013, 13:35
Autor: (PAP Life)

Woda mineralna z cytryną to lepszy wybór niż słodki napój o smaku cytrynowym (sxc)
Woda mineralna z cytryną to lepszy wybór niż słodki napój o smaku cytrynowym (sxc)

Picie więcej niż jednej puszki słodzonych napojów dziennie może być związane z ryzykiem zachorowania na cukrzycę - wynika z najnowszych badań. Puszka dziennie zwiększa ryzyko choroby o około jedną piątą, w porównaniu ze spożywaniem takich napojów raz na miesiąc.

W ramach szeroko zakrojonego badania w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech i we Francji, o nawyki żywieniowe zapytano 350 tys. osób.

Okazało się, że spożycie soków nie korelowało z występowaniem cukrzycy typu 2. Zaobserwowano natomiast związek między sztucznie słodzonymi napojami a jej występowaniem, ale znikał on po wzięciu pod uwagę współczynnika masy ciała BMI (ang. body mass index).

Z kolei powiązanie między słodzonymi cukrem napojami a chorobą utrzymywało się, nawet kiedy BMI brano pod uwagę. Oznacza to, że zwiększone ryzyko cukrzycy nie wynika jedynie z dodatkowych kalorii - zauważył w rozmowie z BBC News dr Matthew Hobbs, szef działu badań w organizacji charytatywnej zajmującej się problemem cukrzycy Diabetes UK.

"Słodzone napoje są tylko jednym z potencjalnych czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, zatem skoro możemy je łatwo wyeliminować, rezygnując z nich na rzecz dietetycznych lub wcale - ma to sens" - powiedział prof. Patrick Wolfe z University College London.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje