poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Styl życia - Zdrowie i uroda

Prace w ogrodzie chronią przed otyłością

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 kwietnia 2013, 12:38
Autor: (PAP Life)

Rodzinne Ogrody Działkowe Podzamcze (PAP/Wojciech Pacewicz)
Rodzinne Ogrody Działkowe Podzamcze (PAP/Wojciech Pacewicz)

Osoby, które wolny czas poświęcają na pielenie grządek czy wyrywanie chwastów w ogrodzie, mogą pochwalić się smuklejszą sylwetką niż sąsiedzi, którzy zaniedbują swoje ogródki. Najnowsze badania wskazują, że prace w ogrodzie sprzyjają zachowaniu smukłej talii.

Panie, które w wolnym czasie oddawały się pracom w ogrodzie zwykle były o jeden rozmiar szczuplejsze niż ich koleżanki, które nie były pasjonatkami ogrodnictwa. Naukowcy podkreślają, że wysiłek fizyczny, jaki wymagany jest podczas prac w ogrodzie, to niejedyna korzyść. Badacze podkreślają, że warzywa i owoce, które są tam uprawiane, powodują, że dieta jest zdrowsza i bogatsza w produkty organiczne.

Wcześniejsze badania wskazywały również, że uprawianie własnego ogrodu znacznie poprawia nastrój. W najnowszym raporcie naukowcy z Uniwersytetu Utah wskazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi lub otyłości wśród mężczyzn uprawiających ogród było o 62 proc. niższe niż w przypadku tych panów, którzy ogrodu nie uprawiali. W przypadku kobiet ten współczynnik wynosił 46 proc.

Autorka badań, Cathleen Zick, która sama posiada niewielki ogródek z tyłu domu przyznaje, że te badania powinny być wskazówką dla architektów przestrzeni publicznej.

Georgie Willock z Krajowego Towarzystwa Ogrodniczego potwierdza, że ogród to samo zdrowie, zapewnia nie tylko codzienną dawkę ćwiczeń i zdrowych, ekologicznych warzyw. Czas spędzony na świeżym powietrzu i ilość witaminy D, której dostarczamy sobie podczas prac w ogrodzie przekłada się również na nasz optymizm i dobre samopoczucie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje