poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Styl życia

Najlepsza ekspertka od psiej urody jest z Zamościa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lipca 2013, 20:30

Pani Małgorzata w pracy (Archiwum Małgorzaty Świstek)
Pani Małgorzata w pracy (Archiwum Małgorzaty Świstek)

Małgorzata Świstek z Zamościa została najlepszą fryzjerką specjalizującą się w strzyżeniu psów w Polsce. Zaczynała kilkanaście lat temu od własnego czworonoga.

Pani Małgorzata zdobyła dwa tytuły w IV Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Strzyżeniu Psów. Konkurs odbywał się w weekend w Tarnowie Podgórnym, niedaleko Poznania. Małgorzata Świstek nie tylko wygrała całe mistrzostwa, ale także otrzymała prestiżowy tytuł Groomera Roku (groomer to fryzjer strzygący psy lub koty). – Jestem potwornie zmęczona, ale było warto! To dla mnie wielki zaszczyt – napisała na Facebooku tuż po zakończeniu konkursu.

Pani Małgorzata wystartowała ze swoimi psami: terierem rosyjskim i seterką irlandzką. – Tak naprawdę to ciężka praca fizyczna. Trzeba pamiętać o technice. Ale nie tylko. Niezbędna jest znajomość psychiki zwierząt i ich mowy ciała. W stresowych sytuacjach pies może ugryźć groomera – mówi pani Małgorzata, która na co dzień prowadzi "Spa dla psa”. Zamościanka przyznaje, że do każdego zwierzęcia trzeba podejść indywidualnie. – Ważne, żeby uwydatnić niektóre elementy anatomii. To tak jak z ludźmi – dwie osoby o różnej wadze nie będą jednakowo wyglądały w tym samym ubraniu – dodaje.

Przygoda ze strzyżeniem psów zaczęła się kilkanaście lat temu. – Zmusił mnie do tego własny pies. Kiedyś nie było salonów fryzjerskich dla zwierząt, więc metodą prób i błędów strzygłam swojego setera irlandzkiego. Na początku nie miałam nawet maszynki – wspomina pani Małgorzata. Potem zaczęła strzyc psy innych i przygotowywać je do wystaw. – Na początku to były zwierzaki znajomych i rodziny.

Kilka lat później Małgorzata Świstek zaryzykowała i założyła własną firmę. Teraz zastanawia się, dlaczego zrobiła to tak późno. Jej kalendarz jest wypełniony do sierpnia. Dziennie do salonu przychodzi maksymalnie sześciu klientów. Praca jest czasochłonna. – Trymowanie westa trwa 2,5 godziny, strzyżenie yorka razem z kąpaniem ok. półtorej – mówi pani Małgorzata. – Cały czas na stojąco, bo muszę widzieć sylwetkę psa. Przy strzyżeniu bardzo ważna jest symetria.

Fryzjerstwo dla zwierząt jest w Polsce coraz bardziej popularne. – Ludzie nie mają czasu i sprzętu w domu, dlatego wolą oddać zwierzę w ręce specjalisty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje