niedziela, 25 lutego 2018 r.

Ryki

Ryki będą wozić pasażerów po swojemu. Powstanie spółka komunalna

Dodano: 14 lipca 2016, 08:51
Autor: rs

Dworzec autobusowy w Rykach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
Dworzec autobusowy w Rykach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Początkowo przewozami miało zajmować się PGKiM, ale władze Ryk zmieniły zdanie. Radni miejscy podczas ostatniej sesji przyjęli uchwałę o utworzeniu nowej spółki komunalnej, której zadaniem będzie przejęcie zadań likwidowanego PKS-u.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zgodnie z uzasadnieniem uchwały, utworzenie spółki jest odpowiedzią lokalnych władz na likwidację PKS Puławy, który dotychczas opowiadał za transport m.in. w gminie Ryki. Samorządowcy martwią się szczególnie o uczniów dowożonych do miejscowych szkół.

Chcąc zapewnić ciągłość usług, zdecydowali o powołaniu nowej firmy, która ma się tym zająć. Dzięki temu zadania zlecone, takie jak dowóz dzieci, czy obsługa kluczowych połączeń na terenie gminy, będzie mogła być zlecana przez władze bez konieczności rozpisywania przetargów. Problem w tym, że nowa firma nie posiada załogi, dworca, ani pojazdów. Tym wszystkim dysponuje natomiast likwidowany PKS, który od wielu miesięcy próbuje swój majątek zbyć.

Decyzja o powołaniu nowej spółki przewozowej jest więc prawdopodobnie wstępem do kolejnej decyzji, czyli przystąpieniu do przetargu na dzierżawę ryckiej części PKS-u, a następnie do jej zakupu. To wiązałoby się z zatrudnieniem urlopowowanej obecnie załogi tej firmy, odtworzeniem kursów oraz przejęciu dworca w Rykach przez miasto. Położona w centrum nieruchomość w większości zostałaby natomiast wynajęta lub sprzedana na cele komercyjne.

Pod znakiem zapytania pozostaje cena, którą zapłacą Ryki za autobusy i dworzec oraz przyszłość puławskich pracowników państwowego przewoźnika. Z zapowiedzi płynących ze strony władz Ryk wynika, że nie wszyscy z nich otrzymają propozycję pracy. Z dawnej, liczącej ponad sto osób załogi, obecnie zostało kilkanaście osób, w większości tuż przed emeryturą. Każdy z nich liczy na to, że we wrześniu będzie mógł wrócić do pracy, ale tej gwarancji nikt nie daje.

Czytaj więcej o: Ryki autobusy PKS Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 lipca 2016 o 22:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ryki. Nie przejmować kierowców palaczy, bo będzie kwas. PKS Puławy już zawsze będzie mi się źle kojarzył. Kierowcy często palili papierosy w czasie jazdy. Zrobili sobie palarnię na kółkach. Do dzisiaj mi się niedobrze robi na myśl o zdarzeniu. Jechałem z Lublina, odj.godz. 13.00 dnia 06.07.2012 r. – od Jastkowa kierowca zaczął palić w busie PKS-u Puławy. Kierowca ten pokazał mi środkowy palec, tak się odgrażał, bo śmiałem mu zwrócić uwagę dlaczego pali papierosy w czasie jazdy. Wysiadłem cały roztrzęsiony i zdenerwowany, a przecież zapłaciłem za bilet. Od tej pory nie jeżdżę PKS-em Puławy. Dziękuję za takie potraktowanie. Nigdy więcej!
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak nowa spółka to i nowego prezesa trzeba i jakichś dyrektorów i kierowników. Składajcie papiery ludziska.
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zacznijcie zwalniać biurowych nierobów z Puław a oszczednosci przyjdą same
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak zbudują S17 to Ryki jescze bardziej opustoszeją; jechałem ostatnio przez Garwolin. Szok!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!