piątek, 23 marca 2018 r.

Ryki

Ryki świętowały podczas dożynek (zdjęcia)

Dodano: 5 września 2016, 14:17
Autor: rs

Mieszkańcy Ryk i powiatu ryckiego w niedzielę bawili się podczas święta plonów połączonych z dniami miasta. Na scenie wystąpiły zespoły ludowe. Festyn prowadził satyryk Jacek Ziobro, a gwiazdą wieczoru była grupa Video.

Mimo że maleje liczba mieszkańców powiatu ryckiego, którzy zawodowo zajmują się rolnictwem, dożynki mają się dobrze. To coroczne święto plonów jest tradycją ze swoimi stałymi elementami, takimi jak konkurs wieńcow, dzielenie się chlebem, czy występy zespołów ludowych. Dużą rolę w organizacji tego wydarzenia pełnią lokalne koła gospodyń wiejskich, które tygodniami wiją wieńce, układają piosenki i dbają o kolorowe, regionalne stroje wykonane z naturalnych włókien. W tym roku w konkursie wzięło udział 10 kół (Bazanów, Bobrowniki, Brusów, Leopoldów, Moszczanka, Oszczywilk, Ownia, Rososz, Sierskowola i Swaty).

– Żeby zrobić wieniec zbieramy się już w połowie lipca, bo trzeba zboża uciąć i ładnie wysuszyć. Później schodzimy się, dobiera i wiążemy kłosy. Pracy jest bardzo dużo. Nad naszym wiankiem 15 osób z naszego KGW pracwało przez prawie 1,5 miesiąca. Jedne wiązały, inne wiły i dekorowały. W ubiegłym roku zajęliśmy tutaj drugie miejsce, teraz liczymy na więcej – mówiła tuż przed rozstrzygnięciem konkursu, Halina Ziarek z Sierskowoli.

Jak się okazało tym razem jurorzy wskazali na inne dzieła sztuki ludowej. Wygrał wieniec przygotowany przez KGW z Moszczanki przed Swatami i Rososzem. Wszystkie koła otrzymały nagrody pieniężne (500 zł) a trójka najlepszych także zastawy obiadowe.

Starostami dożynek byli Beata Jońska z Sędowic i Jerzy Antolak z Owni. Oboje zajmują się zarówno uprawą roli, produkcją zbóż, jak i hodowlą trzody chlewnej i bydła. Starosta ze swoją rodziną prosperuje na 40 hektarowym gospodarstwie, starościna posiada i dzierżawi w sumie 18 hektarów.

Władze gminy i powiatu ryckiego nagrodziły w tym roku dwanaścioro wyróżniających się rolników, którzy otrzymali wysokiej klasy walizki. Festyn zorganizowano na terenie miejscowego stadionu, a w roli prowadzącego wystąpił znany satyryk, Jacek Ziobro. Poza tym wszystkim, co działo się na scenie mieszkańcy mieli okazję skorzystać ze stoisk piwno-gastronomicznych. Na dzieci czekały natomiast m.in. samochodziki, dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny i kucyki. Młodzież z kolei najbardziej wyczekiwała wieczora, kiedy to na scenie pojawi się zespół Video (uznany za najlepszy zespół podczas ostatnich Eska Music Awards). Gwiazda nie zawiodła, a zgromadzeni przy scenie wspólnie z nimi zaśpiewali dobrze znane im hity.

Czytaj więcej o: Ryki dożynki
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 14:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polskawiochawkiepskimwydaniu
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!