BIEGI

Ogólnopolskie Biegi Niepodległości w Puławach [zdjęcia]

Dodano: 5 listopada 2017, 14:40

Prawie 90 zawodników wzięło udział w niedzielnych, Ogólnopolskich Biegach Niepodległości, które rozegrano w Puławach. Miłośnicy biegania do stolicy powiatu puławskiego przyjechali z różnych stron Polski. Najlepsi otrzymali puchary i dyplomy.

Bieg główny na dystansie 10 kilometrów wygrał Andrzej Starzyński z Klementowic, który na metę przybiegł z czasem 30 minut i 10 sekund. Pokonał Siergieja Okseniuka z Ukrainy oraz Sylwestra Lepiarza z Ostrowca Świętokrzyskiego. Pierwszy z puławian, Romuald Prószyński, na metę przybiegł na miejscu 12.

Wśród kobiet brylowały Ukrainki, z czasem 36:49 wygrała Oksana Okseniuk przed Switlaną Swanko. Trzecia na mecie zameldowała się puławianka z drużyny BezMiar, Antonina Biała. Dobrze zaprezentowała się także czwarta na mecie Kinga Kacuga z Bałtowa. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Renata Targońska i Joanna Turak, obie z Puław.

W biegu na 5 kilometrów najszybszy był Paweł Biały z Kraśnika (czas 16 minut i 12 sekund). Trzeci na metę wbiegł puławianin, Krzysztof Polak z klubu Multimedia Runners, a piąty uplasował się nałęczowianin, Stanisław Marzec z klubu Agro-Natura. Miejsca od szóstego do dziewiątego zajęli puławianie, odpowiednio: Tomasz Kitka, Paweł Bartuzi, Piotr Jedziniak i Przemysław Jodełka.

W kategorii pań mieszkanki Puław zajęły całe podium. Z czasem 21 minut, bieg wygrała Liliana Jaworska przed Kingą Tylutki i Joanną Kubiś.

Biegi w tym roku wyjątkowo zorganizowano 5 listopada, co biorąc pod uwagę pogodę, nie było najgorszą decyzją. Zawodnicy, którzy wzięli udział w zawodach to przede wszystkim amatorzy z lokalnych klubów. Do Puław przyjechali sportowcy m.in. z Lublina, Warszawy, Radomia, Zwolenia, Kraśnika, Lubartowa, Ryk, czy Opola Lubelskiego.

– To wspaniała impreza, a fakt, że są to biegi niepodległościowe ma dla mnie duże znaczenie. Dzisiaj startuję tutaj w Puławach, 11 listopada w Warszawie, a 12 listopada w Rykach, więc w sumie będzie to dla mnie taki maraton – mówi Jacek Wosk z klubu Biegusiem.pl w Rykach.

Patriotyczny charakter imprezy podoba się także Marioli z Opola Lubelskiego. – Taki bieg to fajna okazja, żeby uczcić rocznicę odzyskania niepodległości. Ja biegam często i staram się zarażać tym innych. Dzisiaj jestem tutaj razem z koleżankami z siłowni, dla których będą to pierwsze takie zawody – mówi.

Na miejscu można było spotkać puławskich radnych, którzy przyglądali się imprezie. – Takie zawody odbywają się w całej Polsce i jest to bardzo wskazane, ale frekwencja wśród uczniów z puławskich szkół mogłaby być wyższa. Warunki do biegania w mieście mamy bardzo dobre, niestety nie przekłada się to jeszcze na liczbę startujących – stwierdził Ryszard Ścibior (PiS), który dodał, że jest to zadanie dla dyrekcji i nauczycieli wychowania fizycznego.

Bardziej pozytywną opinię na temat ilości zawodników z Puław ma Zbigniew Chojnacki, wiceprezes Puławskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. – Dawniej w takich zawodach mieliśmy 3-4 osoby z naszego miasta, a dzisiaj jest ich znacznie więcej. Bieganie zrobiło się popularne, poza tym Biegi Niepodległości to już u nas tradycja – mówi organizator, który zapowiada, że następna, 29. edycja tej imprezy prawdopodobnie odbędzie się 11 listopada.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!