PŁYWANIE

Chcesz zostać ratownikiem? Zapisz się do klasy profilowanej

Dodano: 13 maja 2016, 09:23

Basen Gimnazjum nr 5 po remoncie to jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów w regionie<br />
<br />
fot. Maciej Kaczanowski
Basen Gimnazjum nr 5 po remoncie to jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów w regionie

fot. Maciej Kaczanowski

W Gimnazjum nr 5 przy ul. Smyczkowej w Lublinie powstanie pierwsza w regionie klasa o profilu ratownictwo wodne.

Nawet 26 miejsc przygotowano dla absolwentów szkół podstawowych, wiążących swoją przyszłość z ratownictwem czy żeglarstwem w nowo powstającej klasie sportowej. To szansa dla potrafiących pływać nastolatków na udoskonalenie umiejętności, zdobycie uprawnień młodszego ratownika, a także patentów wodnych np. sternika czy żeglarza. Klasa powstaje w Gimnazjum nr 5 przy ul. Smyczkowej w Lublinie przy ścisłej współpracy z WOPR Lublin oraz Wydziałem Sportu UM Lublin.

– Wychodzimy naprzeciw dużemu zapotrzebowaniu na ratowników. Mamy w regionie coraz więcej miejsc do pływania, więc siłą rzeczy potrzebujemy też nowych twarzy. To zawód, uprawiany w większości przez młodych ludzi. Wymiana pokoleniowa to tutaj normalna rzecz. Tworząc taką klasę zabezpieczamy się na przyszłość i jednocześnie dajemy chłopcom szansę na pewną pracę – mówi Robert Wawruch, dyrektor WOPR Lublin.

Powstanie klasy łączy się z oddaniem po kapitalnym remoncie szkolnej pływalni. Kosztem blisko czterech milionów złotych obiekt zmienił się nie do poznania. – Można śmiało powiedzieć, że dziś to jeden z piękniejszych szkolnych obiektów w Lublinie z supernowoczesną techniką uzdatniania wody i wyposażeniem na miarę XXI wieku. Myślę, że możliwość treningów w takim miejscu będzie dla naszych przyszłych uczniów dodatkowym magnesem – twierdzi Jacek Filanowski, nauczyciel odpowiedzialny za powstanie klasy.

Szkolenie przyszłych ratowników w szkole nie oznacza rezygnacji z dotychczas organizowanych przez WOPR kursów. – Takie kursy w dalszym ciągu będą realizowane. Różnica jest taka, że gimnazjaliści będą przechodzili szkolenia całkowicie za darmo i w stu procentach w ramach zajęć. Oferta skierowana do nich będzie nieco rozszerzona. Chcemy wyszkolić ich kompleksowo, zwracając uwagę na każdy element techniczny i teoretyczny – dodaje Wawruch.

Żeby zakwalifikować się do klasy, trzeba wziąć udział w egzaminie praktycznym, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 16.05 w pływalni Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Podzamcze w Lublinie. Wszyscy chętni zostaną ocenieni na dystansie 25 m stylem dowolnym, grzbietowym oraz klasycznym. Do zdobycia są 22 punkty plus osiem dodatkowych za styl motylkowy. Do dalszej rekrutacji przejdzie każdy, kto uzyska minimum 12 punktów. Szczegółowych informacji na temat egzaminu udziela nauczyciel Jacek Filanowski pod numerem telefonu 695 711 777.

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 maja 2016 o 21:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Tworząc taką klasę zabezpieczamy się na przyszłość i jednocześnie dajemy chłopcom szansę na pewną pracę." A dziewczyny to co?!!! ..Dyskryminacja! Do tego jaka "szansę na pewną pracę" ?! NIC W ŻYCIU NIE JEST PEWNE!! I niech szanowny Pan dyrektor WOPR pomyśli o danie szansy zatrudnienia umowę o pracę a nie śmieciówke! I wtedy będziemy mogli powiedzieć o "pewnej pracy" Brak słów..
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2016 o 21:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No oczywiście już się ubezpieczaja na przyszłość hahahaha bo za kilka lat już nie będzie tyłu chętnych na robienie kursów WOPR.. Bo się nadzwyczajnie nie opłacają!!!! jakie "zdobycie uprawnienia Młodszego ratownika"?!! Przecież to żadne uprawnienia! Nie dają żadnych pieniędzy..a jedynie zmuszają/popychaja do zrobienia kolejnych stopi i patentów za pieniądze. Kolejny drugi stopień także nie daje zarobku! Komu wy chcecie oczy mydlić! dbacie o przyszłą TANIĄ SIŁĘ ROBOCZĄ! Na umow
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2016 o 13:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo:) nowa tania siła robocza. Wymiana pokoleniom? Każdy dorasta i nie zamierza na śmieciówkach za marne grosze do końca życia pracować. Ps. Zgodnie z rozporządzeniem MSWIA nie ma takiego stopnia jak młodszy ratownik to tylko wewnętrzny WOPRowski bajer aby na kase za kurs złapać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!