Koszykówka: Olimp Start Lublin przegrał w Jeleniej Górze, kapitulacja w ostatniej kwarcie

Autor: ARTUR TORUŃ

Koszykarzom Olimpu-Startu nie powiodło się w Jeleniej Górze. Lublinanie przegrali z Sudetami, rażąc nieporadnością w decydującej fazie meczu.

Dzięki dobrej dyspozycji rzutowej Tomasza Celeja i Pawła Kowalskiego gra w pierwszej odsłonie była wyrówna.

Celej w ważnych momentach trafiał do kosza rywali, a po "trójce” wyprowadził Olimp-Start na prowadzenie 19:18 i takim wynikiem zakończyła się kwarta. W kolejnej goście trochę powiększyli przewagę.

Skuteczność nadal dopisywała Kowalskiemu i Celejowi, który w pierwszej połowie trzykrotnie trafił zza linii 6,25 m (na cztery próby), zdobywając do przerwy 19 pkt. "Czerwono-czarni” potrafili też powstrzymać kilka ataków gospodarzy i w 17 min Olimp-Start wygrywał 37:28, a po 20 minutach na tablicy widniał rezultat 33:39.

W trzeciej kwarcie Sudety odrobiły stratę, doprowadzając do remisu (52:52 w 30 min) po akcji 2+1 Rafała Niesobskiego. Cenne dla miejscowych punkty zdobył Janavor Weatherspoon, chociaż udanymi zagraniami odpowiedzieli Michał Samborski oraz Adam Myśliwiec.

W ostatniej fazie meczu lublinianie przeżywali duży kryzys. Od 30 do 35 min nie potrafili zdobyć punktów, najczęściej pudłując z dystansu. Koszykarze Olimpu-Startu próbowali się przełamać, ale nie szukali okazji w pobliżu kosza.

Słabszy dzień miał Łukasz Kwiatkowski, przegrywając rywalizację pod tablicami z najlepszym zawodnikiem Sudetów – Tomaszem Wojdyłą (13 zbiórek). Drużyna z Jeleniej Góry przejęła inicjatywę, prowadząc 61:52. To kompletnie zniechęciło przyjezdnych, którzy dopiero w końcówce zmniejszyli rozmiary porażki.

– O przegranej zadecydował kilkuminutowy przestój w ostatniej kwarcie – powiedział Dominik Derwisz, trener Olimpu-Startu. – Rzucaliśmy za 3 pkt, co nie przynosiło efektu. Dużo lepiej prezentowaliśmy się, grając zespołowo. Mecz pokazał też, że potrzebujemy wysokiego młodzieżowca i zmiennika dla Michała Sikory.

Sudety Jelenia Góra – Olimp-Start Lublin 67:64 (18:19, 15:20, 19:13, 15:12)
SKŁADY I PUNKTY
Sudety: Wojdyła 20 (2 x 3), Prostak 12 (2x 3), Niesobski 11 (2 x 3), Nowak 3, Urbaniak 0 oraz Weatherspoon 12, Kułyk 7 (1 x 3), Minciel 2.
Olimp-Start: Celej 27 (3 x 3), Myśliwiec 8, Bidyński 4, Sikora 4, Kwiatkowski 2 oraz Kowalski 14, Samborski 5 (1 x 3), Olejniczak 0, Stefaniuk 0.

I LIGA KOSZYKARZY

Asseco Prokom 2 Gdynia – Sokół Łańcut 102:98 * Sudety Jelenia Góra – Olimp-Start Lublin 67:64 * Victoria Górnik Wałbrzych – Big Star Tychy 89:91* Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno – Siarka Tarnobrzeg 57:76 * Znicz Basket Pruszków – Tempcold AZS Politechnika Warszawska 91:75 * Żubry Białystok – MKS Dąbrowa Górnicza 80:91 * Spójnia Stargard Szczeciński – Intermarche Zastal Zielona Góra 82:89

16. Górnik 3 3 213-240

24-25 października: Łódź – Spójnia * Katowice – Dąbrowa Górnicza * Politechnika – Żubry * Olimp-Start – Znicz * Siarka – Sudety * Tychy – Krosno * Sokół – Górnik * Zastal – Prokom II (przełożony na 14 listopada).

30. KOLEJKA (22-24 kwietnia)
Energa Czarni - BM Slam Stal Ostrów 82:77
Stelmet Zielona Góra - Rosa Radom 85:86
PGE Turów Zgorzelec - Polski Cukier Toruń 86:89
Anwil Włocławek - Trefl Sopot 102:89
TBV Start Lublin - Siarka Tarnobrzeg 79:88
Asseco Gdynia - Polpharma Starogard 69:86
AZS Koszalin - King Szczecin 81:111