Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekstraklasa

28 maja 2017 r.
16:45

Franciszek Smuda: "Zostało tylko harakiri"

0 15 A A
Franciszek Smuda na ostatni mecz znowu musi szukać zawodnika do gry w linii obrny
Franciszek Smuda na ostatni mecz znowu musi szukać zawodnika do gry w linii obrny (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Franciszkiem Smudą, trenerem Górnika Łęczna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Dlaczego Górnik przegrał z Zagłębiem Lubin?

– Wszyscy oczekiwali zwycięstwa, bo byłby to wielki krok ku utrzymaniu. Dobrze rozpoczęliśmy spotkanie i objęliśmy prowadzenie, ale błędy, które popełniamy w obronie są czasami niezrozumiałe. Akurat w tym sezonie mieliśmy tego pecha, że z powodu kontuzji wypadali nam ze składu obrońcy. Musieliśmy ciągle łatać dziury w obronie i często przestawiać zespół. Błędów przeciwko Zagłębiu było za dużo, a rywale są bardziej doświadczeni w grze na wyjazdach i potrafili nas skontrować. Został nam jeszcze jeden mecz i trzeba się zmobilizować. Mamy drużynę, która jest w stanie wygrać na wyjeździe z Ruchem i myślę, że nam się to uda.

  • Jak wytłumaczyć zachowanie defensorów po obronionym rzucie karnym, gdy zamiast zareagować stali i patrzyli się jak rywale dobijają strzał z jedenastu metrów?

– To niewytłumaczalne. Przy tym rzucie karnym ktoś mógł wyskoczyć i uratować sytuację. Tymczasem chyba każdy z naszej drużyny tak sobie w głowie zakodował, że jak jest karny to bramka jest pewna i stał, patrząc jak rywal dobija. Nawet nie zdążyłem krzyknąć, żeby zawodnicy zaasekurowali Małeckiego.

  • Ma pan na swoim koncie trzy mistrzostwa Polski. Jakie znaczenie dla trenera o takich sukcesach miałby ewentualny spadek?

– Przychodząc do Górnika musiałem liczyć się z tym, że to mnie może spotkać. Wiedziałem, że walka będzie się toczyć do końca. I może zakończyć się sukcesem, ale i porażką. Każdy trener musi przyjąć wszystkie możliwe warianty.

  • Czy ciężko jest zmobilizować piłkarzy, którzy od dłuższego czasu nie otrzymują wypłat?

– Wielu ludzi nie wiedziało jak wygląda sytuacja. Teraz zostało to opisane w mediach. Na pewno mobilizowanie tych chłopaków jest trudne, bo codziennie ktoś zada pytanie „a kiedy?”. Najłatwiej odpowiedzieć „maniana, maniana, (w języku hiszpańskim jutro – red.). Nie jest więc łatwo, ale myślę, że sobie poradzimy. Na pewno każdy z zawodników chce wygrać i daje z siebie wszystko. Ale też gdzieś z tyłu głowy pojawiają się myśli typu „ może dostanę pieniądze, a może nie?”. To jest problem, ale musimy to odłożyć i w tym tygodniu nie może nas to interesować. Zauważyłem też, że zespół musi odpocząć. Może trzeba zmienić treningi, by zawodnicy mieli więcej chęci, odpoczynku i świeżości. Tylko to nam może pomóc, bo w założeniach taktycznych w ciągu paru najbliższych dni zbyt wiele nie poprawimy.

  • Ma Pan pomysł na najbliższy mecz?

–Teraz przez nadmiar żółtych kartek nie zagra Adam Dźwigała. Pomysł jaki obecnie mam to harakiri, nic więcej. Gdybyśmy mieli stabilną obronę, to sami widzieliście w rundzie wiosennej, że sprawa już dawno byłaby zażegnana. Piłkarsko graliśmy dobre spotkania, ale zawsze ktoś nas złapał w defensywie na różnych błędach.

  • Franciszek Smuda wygląda na zrezygnowanego, ale chyba się nie poddaje?

– Ja nigdy nie odpuszczam. Byłem już w gorszych sytuacjach niż obecna i wychodziłem z nich obronną ręką. Powiedziałem już chłopakom w szatni, że został nam jeszcze jeden finał. Ten najważniejszy.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 09:47
Czy Franek powiedział to co chciał powiedzieć? Czy może chciał błysnąć a wyszło jak wyszło..?
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 08:49
"Jaki jest koń każdy widzi" Jaki jest zespół i jego trener ...też. Natomiast chciał bym przypomnieć słowa słynnego już w Lublinie Prezydenta Pana Żuka, kiedy to podczas kończenia budowy Jego i Miasta "chluby" - stadionu , zaprosił na rozmowę organizacyjną, do Ratusza znanych futbolowych reprezentantów Polski, powiedział: (przytoczę z pamięci) "ZROBIĘ WSZYSTKO BY W LUBLINIE BYŁA DRUŻYNA NAJWYŻSZEJ KLASY"....I co Panie Prezydencie ???...i nic !
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 08:49
za nasza flagę ! należy się wam czereśniaki ! i po wieki w Lublinie ! powinniście być zadowoleni z grania na Arenie bo chociaż macie pretekst żeby miasto zobaczyć WIEŚNIAKI ZZA STODOŁY ! równia pochyła ! co rok niżej ! tego wam życzę !
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 08:32
"powiedziałem chłopakom w szatni, że został nam jeszcze jeden finał"...Tak mógł by powiedzieć w tym momencie KAŻDY...ja też. Lepiej by Pan trener powiedział, czego NAUCZYŁ swoich podopiecznych w okresie kiedy prowadził zespół.
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 08:15
Drodzy Państwo z Redakcji, aktualizacja tabeli jest niezbędna! Górnik w tabeli jest na miejscu 15, a to z racji, że miał mniej punktów niż Arka przy podziale tabeli na grupę mistrzowska i spadkową. Także miejsce w Państwa tabeli może sugerować że wystarczy wygrana w Chorzowie i będzie utrzymanie. Niestety tak nie jest....
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 07:51
Harakiri? Znaczy - dobrze juz nie będzie zdaniem trenera. A skoro trener to mówi to ja tej drużynie dobrze nie wróżę.
Avatar
Gucio / 28 maja 2017 o 22:04
gość napisał:
undefined napisał:
Czytając wszystkie wczesniejsze komentarze, odnosze wrażenie, ze naród (ten kibicowski) na Lubelszczyżnie jest biedny.Biedny w zasobność tego co człowiek nosi najwyżej, ale za to potencjałem głupoty możemy walczyć o najwyższe miejsce w kraju. I to jest moi kochani bardzo, bardzo smutne.
Będziw wesoło jak Lubelszczyznę w Lubelskiem znajdziesz!!!!!
 a ten znowu zaczyna ...
 a ten znowu zaczyna ... rozwiń
Avatar
gość / 28 maja 2017 o 21:14
undefined napisał:
Czytając wszystkie wczesniejsze komentarze, odnosze wrażenie, ze naród (ten kibicowski) na Lubelszczyżnie jest biedny.Biedny w zasobność tego co człowiek nosi najwyżej, ale za to potencjałem głupoty możemy walczyć o najwyższe miejsce w kraju. I to jest moi kochani bardzo, bardzo smutne.
 Będziw wesoło jak Lubelszczyznę w Lubelskiem znajdziesz!!!!!
Avatar
Gość / 28 maja 2017 o 20:39
U siebie Smuda winy nie widzi? Przecież trzeba było uszanować jeden punkt z Zagłębiem i wygrać w Chorzowie...Mecz przyjaźni Arki w Lubinie też nic by im nie dał..
Avatar
Gość / 28 maja 2017 o 20:17
Czytając wszystkie wczesniejsze komentarze, odnosze wrażenie, ze naród (ten kibicowski) na Lubelszczyżnie jest biedny.Biedny w zasobność tego co człowiek nosi najwyżej, ale za to potencjałem głupoty możemy walczyć o najwyższe miejsce w kraju. I to jest moi kochani bardzo, bardzo smutne.
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 09:47
Czy Franek powiedział to co chciał powiedzieć? Czy może chciał błysnąć a wyszło jak wyszło..?
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 08:49
"Jaki jest koń każdy widzi" Jaki jest zespół i jego trener ...też. Natomiast chciał bym przypomnieć słowa słynnego już w Lublinie Prezydenta Pana Żuka, kiedy to podczas kończenia budowy Jego i Miasta "chluby" - stadionu , zaprosił na rozmowę organizacyjną, do Ratusza znanych futbolowych reprezentantów Polski, powiedział: (przytoczę z pamięci) "ZROBIĘ WSZYSTKO BY W LUBLINIE BYŁA DRUŻYNA NAJWYŻSZEJ KLASY"....I co Panie Prezydencie ???...i nic !
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 08:49
za nasza flagę ! należy się wam czereśniaki ! i po wieki w Lublinie ! powinniście być zadowoleni z grania na Arenie bo chociaż macie pretekst żeby miasto zobaczyć WIEŚNIAKI ZZA STODOŁY ! równia pochyła ! co rok niżej ! tego wam życzę !
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 08:32
"powiedziałem chłopakom w szatni, że został nam jeszcze jeden finał"...Tak mógł by powiedzieć w tym momencie KAŻDY...ja też. Lepiej by Pan trener powiedział, czego NAUCZYŁ swoich podopiecznych w okresie kiedy prowadził zespół.
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 08:15
Drodzy Państwo z Redakcji, aktualizacja tabeli jest niezbędna! Górnik w tabeli jest na miejscu 15, a to z racji, że miał mniej punktów niż Arka przy podziale tabeli na grupę mistrzowska i spadkową. Także miejsce w Państwa tabeli może sugerować że wystarczy wygrana w Chorzowie i będzie utrzymanie. Niestety tak nie jest....
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 07:51
Harakiri? Znaczy - dobrze juz nie będzie zdaniem trenera. A skoro trener to mówi to ja tej drużynie dobrze nie wróżę.
Avatar
Gucio / 28 maja 2017 o 22:04
gość napisał:
undefined napisał:
Czytając wszystkie wczesniejsze komentarze, odnosze wrażenie, ze naród (ten kibicowski) na Lubelszczyżnie jest biedny.Biedny w zasobność tego co człowiek nosi najwyżej, ale za to potencjałem głupoty możemy walczyć o najwyższe miejsce w kraju. I to jest moi kochani bardzo, bardzo smutne.
Będziw wesoło jak Lubelszczyznę w Lubelskiem znajdziesz!!!!!
 a ten znowu zaczyna ...
 a ten znowu zaczyna ... rozwiń
Avatar
gość / 28 maja 2017 o 21:14
undefined napisał:
Czytając wszystkie wczesniejsze komentarze, odnosze wrażenie, ze naród (ten kibicowski) na Lubelszczyżnie jest biedny.Biedny w zasobność tego co człowiek nosi najwyżej, ale za to potencjałem głupoty możemy walczyć o najwyższe miejsce w kraju. I to jest moi kochani bardzo, bardzo smutne.
 Będziw wesoło jak Lubelszczyznę w Lubelskiem znajdziesz!!!!!
Avatar
Gość / 28 maja 2017 o 20:39
U siebie Smuda winy nie widzi? Przecież trzeba było uszanować jeden punkt z Zagłębiem i wygrać w Chorzowie...Mecz przyjaźni Arki w Lubinie też nic by im nie dał..
Avatar
Gość / 28 maja 2017 o 20:17
Czytając wszystkie wczesniejsze komentarze, odnosze wrażenie, ze naród (ten kibicowski) na Lubelszczyżnie jest biedny.Biedny w zasobność tego co człowiek nosi najwyżej, ale za to potencjałem głupoty możemy walczyć o najwyższe miejsce w kraju. I to jest moi kochani bardzo, bardzo smutne.