II LIGA

Co dalej z lubelskim żużlem? Jest nowy sponsor, ale przyszły rok może być stracony

Dodano: 13 listopada 2015, 17:24
Autor: Dominik Smaga

Na rok może zniknąć z miasta ligowy żużel, a w 2017 r. drużynę wystawiłaby nowa spółka. Taki scenariusz przedstawiono wczoraj w Ratuszu wraz ze sponsorem, który ma pomóc w wyciągnięciu speedway’a z finansowego dołka. Ale ekspresowych rozwiązań nie widać.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Po to, by KMŻ Lublin wyszedł z zadłużenia potrzeba około ćwierć miliona złotych. Pieniądze w miejskiej kasie są, ale Ratusz nie ma ich jak przekazać klubowi, bo to prywatny podmiot. Jedyną drogą podawania pieniędzy było płacenie za promocję Lublina podczas meczów, ale drużyna odpadła z rozgrywek, więc meczów nie ma i nie ma też formalnego powodu do przekazania kwoty „uwięzionej” w miejskiej kasie.

Ta sama zasada „jest mecz, są pieniądze za promocję” stosowana ma być przez miasto także w przyszłym roku, o ile KMŻ zostanie zgłoszony do rozgrywek. Ale na to raczej liczyć nie można. Przyszły rok dla ligowego żużla w Lublinie może być stracony. – Jesteśmy w stanie wystartować od roku 2017 – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i prezentuje nowego sponsora, który miałby wyłożyć na to pieniądze.

Sponsorem tym jest Jacek Bury, zajmujący się hurtowym handlem owocami i warzywami. Otwarcie przyznaje, że jest raczej fanem tenisa, niż żużla. – Ale żal mi jest, że marnujemy potencjał, który był budowany przez wiele lat – wyjaśnia prezes Bury.

Drużynę do rozgrywek w 2017 r. miałby zgłosić już nowy podmiot. – Pan prezes preferuje formułę spółki – mówi Żuk. Zastrzega, że miasto do tej spółki nie zamierza wchodzić. A Bury zapewnia, ze nie będzie działać w pojedynkę. – Jestem po rozmowach z firmami, które są gotowe wyłożyć na to pieniądze. Ale dla wszystkich zainteresowanych kluczowa jest jedna zasada: to musi być przejrzyste.

Trzonem nowej drużyny mają być młodzi zawodnicy pochodzący z Lublina i tutaj wyszkoleni. – Bez prowadzenia szkolenia własnych zawodników nie ma mowy o sukcesach w jakimkolwiek sporcie – mówi Piotr Więckowski, kierujący żużlową spółką. Dodaje, że tak jest też po prostu taniej. – Przy zawodnikach, którzy są wynajęci do odegrania spektaklu te koszty się kumulują strasznie.

Na wczorajsze spotkanie przyprowadzonych zostało siedmiu licencjonowanych żużlowców. – Plan byłby taki, aby w przyszłym roku 10 zawodników z naszego miasta uzyskało licencję – stwierdza Więckowski. Drużyna ma być jednak uzupełniana dobrze wyszkolonymi żużlowcami z zewnątrz. – Kibice chcą oglądać swoich, ale chcą też oglądać zwycięstwa – mówi prezydent. A Bury przyznaje, że to będzie kosztowało: – Na społecznictwie wszystkiego nie zrobimy.

Ratusz deklaruje, że jeśli nie będzie w przyszłym roku żużla ligowego, to wyłoży pieniądze na inne imprezy żużlowe. – Meczów będzie więcej, niż by to wynikało z kalendarza ligowego – zapewnia Żuk.

Co ze stadionem?

Bandy i nawierzchnia mają być poprawione przez MOSiR. Na większą przebudowę trzeba by czekać do roku 2017, ale wcześniejszy projekt Ratusz określa mianem „gigantomanii”, a nowy miałby się ograniczać do toru i solidnego zbudowania jednej z trybun. Miasto liczy na to, że znajdzie do tej inwestycji prywatnego partnera i ma żal do PZMot, że nie zaangażuje w to pieniędzy uzyskanych przez związek ze sprzedaży toru kartingowego przy Zemborzyckiej. Prezydent Lublina stwierdził też wczoraj, że myślał „o zaadaptowaniu nowego stadio0nu na wydarzenia żużlowe”, ale nie pozwala na to gwarancja.

Gość
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 stycznia 2016 o 00:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mój brat próbował zdobyć licencję zawodnika. Niestey rozbił się na łuku i musiał zrezygnować z tej wspaniałej dyscypliny. Gdy wile lat później umarł z innych przyczyn, to trumny złożyłem Tygodnik Żużlowy. Spanikowani działacze dostali cynk, jednakże szybko się zorientowali, że chodzi tu tylko o miłość do żużla. LWG
Rozwiń
Gość
Gość (7 stycznia 2016 o 00:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie jestem w stanie odwieść bogaczy od ich niecnego zamiaru dalszego wzbogacenia się kosztem prawa lublinian do radości, którch to radości wokół nas jest coraz mniej, niemal z dnia na dzień. Ale nie martwcie się. Mam dla wspaniałych bogaczy propozycję do nieodrzucenia, tj. taką, której nie tylko odrzucić się nie da, ale którą muszą przyjać bezwarunkowo. To oznacza, że żużel musi zabłysnąć w Lublinie na nowo. Alexie Ł., nie przejmuj się - LWG tego dokona.
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2015 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobre - PZMot miałby angażować się w stadion, który jest własnością miasta (MOSiR-u) w sytuacji, kiedy miasto tak pięknie załatwiło temat toru (podwyższenie podatku a następnie propozycja nie do odrzucenia - sprzedajcie teren deweloperowi, bo to swój człowiek jest)? Czyli zgodnie z zasadą - ktoś Cię kopnie w jeden pośladek, nadstaw mu drugi. No chyba trzeba głupszych od siebie dalej szukać.
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2015 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To ten Więckowski od motocrossu?? Ten co z Piątkiem??? Aha aha hehehheh
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2015 o 17:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ho, ho... Kto widział "orłów" Więckowskiego w akcji ten wie, że z tej mąki chleba nie będzie. Licencje zrobione na sztukę (nawet na Ukrainie) tylko dlatego, żeby wydoić kasę z miasta (za przyzwoleniem Prezydenta oczywiście).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

2 liga żużlowa

WYNIKI KOLEJKI

7 kolejka
Ostrovia Ostrów Wlkp - Kolejarz Opole 52:38
Speed Car Motor Lublin - Kolejarz Rawicz 54:36
Naturalna Medycyna - Start Gniezno odwołany
KSM Krosno -  pauza

TABELA

1. Speed Car Motor 7 15 +89
2. Ostrovia 6 11 +37
3. Start 5 7 +62
4. Naturalna Medycyna 6 6 -40
5. KSM Krosno 6 5 +2
6. Stal-Met Kolejarz 6 0 -46
7. Kolejarz Rawicz 6 0 -104
Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!