niedziela, 18 marca 2018 r.

Studia

Wciąż masz szansę na indeks. Wolne miejsca na studiach w Lublinie

Dodano: 31 sierpnia 2015, 20:35

(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Osoby, które nie dokonały wyboru studiów, wciąż mogą starać się o indeks. Wolne miejsca są zarówno na lubelskich uczelniach publicznych, jak i prywatnych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Publiczne szkoły wyższe pierwsze nabory mają już za sobą, jednak limity miejsc nie zostały wyczerpane w 100 procentach. Na UMCS, KUL, Politechnice Lubelskiej, Uniwersytecie Przyrodniczym i Uniwersytecie Medycznym kandydaci mają do wyboru od kilku do kilkudziesięciu kierunków. Z kolei na uczelniach prywatnych rekrutacja będzie trwała nawet do początku października.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Na największej lubelskiej uczelni dodatkowa rekrutacja potrwa do drugiej połowy września. Dokładne terminy są różne w zależności od kierunku studiów.

– Obecnie limity na studiach pierwszego stopnia mamy wypełnione w około 80 procentach, przy czym na niektórych kierunkach jest więcej wolnych miejsc, na innych zaś mniej – mówiMagdalena Kozak-Siemińska, rzecznik prasowy UMCS.

Do kierunków, na których czeka najwięcej wolnych indeksów należą: informatologia stosowana, studia wschodnioeuropejskie, fizyka, politologia, monitoring i analityka środowiska, administracja publiczna, PR i doradztwo medialne (dwa ostatnie kierunki prowadzone są w Wydziale Zamiejscowym w Puławach).

– Doświadczenie pokazuje nam, że najwięcej chętnych na te studia pojawia się dopiero we wrześniu – przyznaje prof. Grzegorz Smyk, dziekan puławskiego wydziału. – Natomiast większe zainteresowanie niż w ubiegłym roku obserwujemy w przypadku chemii technicznej. Muszę przyznać, że jesteśmy bardzo mile zaskoczeni popularnością tegorocznej nowości, czyli fizjoterapii. Duży popyt jest zapewne spowodowany sporą liczbą placówek medycznych w mieście, ale też bliskością uzdrowiska. Rekrutacja w Puławach potrwa do 18 września.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Kandydaci do studiowania na KUL mogą wybierać spośród blisko 50 kierunków. Wśród nich są także te, na które już przyjęto wymaganą liczbę kandydatów, ale ze względu na duże zainteresowanie limit miejsc został rozszerzony. Dodatkowy nabór odbywa się w trybie wolnym, a decyzja w sprawie przyjęcia jest wydawana w ciągu 24 godzin. Rejestracja będzie możliwa do wyczerpania miejsc, ale nie później niż do końca września.

– Na poszczególnych kierunkach mamy od kilku do kilkunastu wolnych miejsc – informuje Katarzyna Bojko z biura rzecznika prasowego KUL. – W tej chwili są jeszcze wolne miejsca zarówno na kierunkach humanistycznych, jak historia sztuki, kulturoznawstwo czy zarządzanie dokumentacją i archiwistyka, jak i ścisłych, na przykład matematyce albo gospodarce przestrzennej, czy też społecznych jak praca socjalna oraz analityka społeczna i internetowa. Wciąż można także ubiegać się o przyjęcie na niektóre kierunki prowadzone na wydziale zamiejscowym w Stalowej Woli.

Politechnika Lubelska

Na uczelni technicznej limity wypełniły się na ośmiu kierunkach. Na dziesięciu pozostałych dodatkowa rekrutacja trwa do 13 września. Na tej liście są: edukacja techniczno-informatyczna, matematyka, inżynieria bezpieczeństwa, elektrotechnika, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, inżynieria środowiska oraz finanse i rachunkowość. Dwa ostatnie to tegoroczne nowości.

– W zależności od kierunku wolnych jest od kilku do kilkudziesięciu miejsc – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.

Uniwersytet Przyrodniczy

Uczelnia przyrodnicza dodatkowy nabór prowadzi do 17 września. Wyjątkiem jest architektura krajobrazu, gdzie ze względu na obowiązkowy egzamin z rysunku odręcznego rekrutacja kandydatów zakończy się dwa dni wcześniej.

W sumie do wyboru jest ponad 20 kierunków, m. in.: ekonomia, towaroznawstwo, turystyka i rekreacja, ochrona środowiska, biologia czy bezpieczeństwo i higiena pracy. Tradycyjnie największą popularnością cieszyły się weterynaria, geodezja i kartografia, dietetyka oraz behawiorystyka zwierząt, gdzie nie ma już wolnych miejsc. Podobnie jest w przypadku tegorocznej nowości: gastronomii i sztuki kulinarnej, gdzie o jeden indeks starały się trzy osoby.

Uniwersytet Medyczny

Na Uniwersytecie Medycznym dodatkowy nabór prowadzony jest obecnie na dwóch kierunkach. Potrwa on do 16 września.

Na higienie stomatologicznej jest ok. 20 wolnych miejsc, a na zdrowiu publicznym ok. 50. – Co kilka dni publikujemy kolejne listy przyjętych na pozostałe kierunki, ale tu na wolne miejsca wpisywane są osoby z list rezerwowych. W tych przypadkach rejestracja kandydatów została już zakończona – mówi Dorota Bilska z biura rekrutacji lubelskiej uczelni medycznej.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji

W prywatnych szkołach wyższych rekrutacja przebiega nieco inaczej. Zazwyczaj trwa ona do końca września, ale często kandydaci mogą zgłaszać się jeszcze po rozpoczęciu roku akademickiego. Spośród lubelskich uczelni niepublicznych najwcześniej nabór rozpoczęła Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji.

– Już w tej chwili jesteśmy bardzo zadowoleni z zainteresowania, wygląda to lepiej, niż rok temu. Największą popularnością cieszą się: informatyka, zarządzanie, ekonomia czy tegoroczna nowość, czyli finanse i rachunkowość. Więcej niż w ubiegłych latach jest także chętnych na pielęgniarstwo – mówi Teresa Bogacka, kanclerz WSEI.

Kandydaci na studia stacjonarne w pierwszym roku zapłacą tylko 50 proc. czesnego, które wynosi 1500–1600 zł za semestr. Na kolejnych latach studiów opłaty wzrastają o ok. 100 zł.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji

WSPiA w tym roku przygotowała nowe specjalizacje, m.in.: turystykę międzynarodową na stosunkach międzynarodowych, analizę rynków finansowych na finansach i rachunkowości czy studia miejskie na gospodarce przestrzennej.

Ponadto od tego roku na każdym kierunku będzie można wybrać możliwość studiowania w języku angielskim. Czesne wynosi od 1650 do 2350 zł za semestr.

Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. W. Pola

Na WSSP czesnego na pierwszym roku nie będą musieli płacić polscy studenci na zdominowanym przez obcokrajowców kierunku turystyka i rekreacja. Na pozostałych kierunkach opłaty wynoszą po 1800 zł za semestr, ale ci, których członkowie rodziny już studiują na tej uczelni mogą liczyć na 70-procentową bonifikatę.

W tym roku uczelnia nie planuje uruchomienia nowych kierunków, ale wprowadza nowe specjalności na zdrowiu publicznym. Będą to: dietetyka ogólna i specjalistyczna, technologia medyczna oraz asystent stomatologa.

gostek
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gostek
gostek (7 września 2015 o 13:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po co komu te studia jak i tak nie ma pracy po tych wydumanych kierunkach, szkoda czasu i kasy.

Z takim podejściem to powodzenia życzę... Są kierunki jak ta chemia gdzie można mieć konkretną wiedzę i w perspektywie pracę na Azotach czy w branży. I zobacz jakie jest zainteresowanie, z tego co wiem mają też otwierać kolejny kierunek z tej tematyki

Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co komu te studia jak i tak nie ma pracy po tych wydumanych kierunkach, szkoda czasu i kasy.
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 11:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziś najbardziej modne kierunki to Londyn i Oslo. I w tej bliższej i dalszej przyszłości nic się nie zmieni !!!
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To co zabrakło studentów ukraińskich ? 

Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
inżynieria środowiska jest uwzględniona dwukrotnie, przy czym raz jest nazwana "tegoroczną nowością".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!