wtorek, 20 lutego 2018 r.

Świdnik

Bo aptek było za dużo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2005, 22:17
Autor: (drs)

Aptekarski samorząd nie zgodził się na utworzenie w Świdniku kolejnej apteki. Uznał, że w tym mieście jest już za dużo punktów sprzedaży leków. Lubelska Okręgowa Rada Aptekarska będzie się teraz z tego tłumaczyć Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

O utworzenie apteki starała się jedna z mieszkanek Świdnika. Zgodnie z procedurą, kobieta wystąpiła do samorządu aptekarskiego o wydanie opinii. Rada zaakceptowała kandydata na kierownika apteki. Ale na jej utworzenie się nie zgodziła.
– O tym, czy aptek jest za dużo, czy za mało, powinien decydować rynek. Czyli klienci, którzy głosują na rynku – mówi Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
– Proszę nam nie odbierać demokracji. Mamy prawo do własnego zdania. Aptek jest zdecydowanie za dużo – twierdzi z kolei Krzysztof Przystupa, prezes Lubelskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej. – Poza tym, to tylko opinia, która nikogo do niczego nie zobowiązuje.
Dokument z opinią rady trafia do nadzoru farmaceutycznego. To on wydaje ostateczne koncesje na otwarcie apteki. – Odmówić mogę tylko w ściśle określonych przypadkach, które są opisane w prawie farmaceutycznym. A ta ustawa nie przewiduje czegoś takiego, jak zbyt duża liczba aptek – mówi Elżbieta Wojtan, dyrektor Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Ale świdniczanka nie wystąpiła do inspektoratu o wydanie koncesji. Odwołała się jednak do Naczelnej Rady Aptekarskiej, która dziś lub jutro zajmie się tą sprawą. – Nie przypominam sobie, by wcześniej trafiła do nas podobna skarga – mówi Maria Głowniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. – Dla klientów wcale nie jest dobrze, gdy aptek jest dużo. Bo muszą oszczędzać na personelu, żeby przetrwać. A pacjenci powinni mieć fachową opiekę. Ale to moja prywatna opinia. Decyzję podejmie cała rada.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!