środa, 21 marca 2018 r.

Świdnik

Brakuje na stypendia dla wybitnych uczniów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 kwietnia 2012, 16:11

Szukając oszczędności magistrat zaproponował, aby stypendia dawać tylko olimpijczykom. Nie spodobało
Szukając oszczędności magistrat zaproponował, aby stypendia dawać tylko olimpijczykom. Nie spodobało

Stypendia naukowe dla uczniów ze Świdnika mogą być niższe od połowę – taka jest nowa propozycja, do której przychyla się magistrat.

Stypendia naukowe burmistrza Świdnika są przyznawane od 2008 r. – Od tego czasu mieliśmy w sumie 256 stypendystów – mówi Anna Waszczuk-Listowska, naczelnik Wydział Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Świdniku.

Jak dotąd, najniższe stypendium wynosi 80 zł, a najwyższe 380 zł. Uczniowie otrzymują je przez 10 miesięcy. Liczba uczniów, którzy dostają pieniądze za wyniki w nauce systematycznie rośnie.

– W roku szkolnym 2008/2009 przyznano 66 stypendiów, w kolejnym roku 90 – wylicza Waszczuk-Listowska. – Z kolei w roku 2010/2011 mieliśmy 100 stypendystów.

Stypendium otrzymują laureaci konkursów organizowanych przez kuratorium lub też innych uznawanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. O pieniądze mogą starać się także uczniowie, którzy mają bardzo wysoką średnią z ocen lub świetnie zdali egzamin zewnętrzny. Osiągnięcia młodych ludzi są oceniane i zaliczane do jednej z tych trzech kategorii. Obecnie im więcej kategorii uczeń spełnia, tym wyższe otrzymuje stypendium.

W tym roku pojawił się jednak problem finansowy. – Mamy o 330 tys. zł niższą subwencję oświatową niż przewidywano w prognozach – tłumaczy Artur Soboń, sekretarz Świdnika. – Nie zmieniając zasad przyznawania stypendiów zabraknie nam pieniędzy. W 2011 chodzi o kwotę 80 tys. zł, zaś w 2012 r. o kolejne 40 tys. zł.

Ratusz zaproponował, aby zmienić kryteria ich przyznawania i dawać je tylko olimpijczykom. Propozycja nie spodobała się jednak członkom Komisji Oświaty Rodziny i Spraw Społecznych. – Komisja oceniła tę propozycję negatywnie – dodaje Soboń.

Radnych poparli też niektórzy dyrektorzy szkół. – Proponowaliśmy, żeby ustalonych wcześniej zasad w ogóle nie zmieniać, bo dzieci w pewnym sensie zostały oszukane – zaznacza Zdzisław Stypiński, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku. – Uczniowie znali regulamin, starali się, uczyli, a teraz w trakcie roku szkolnego mogą zmienić się zasady. To nie jest w porządku. Z drugiej jednak strony, lepiej żeby dostali mniejszą kwotę, niż mają jej nie dostać wcale.

Podczas obrad komisji padła propozycja obniżenia kwot stypendiów o połowę. Najniższe wynosiłoby zatem 40 zł, a najwyższe – 190. – Do tej propozycji się przychylimy – zapowiada Soboń.

Nie wszyscy radni podzielają jednak tę opinię. – Na edukacji oszczędzać nie można – krytykuje zmiany Jakub Osina, radny miejski (Świdnik Wspólna Sprawa). – Proponuję raczej, aby radni zmniejszyli sobie diety o połowę. Cięcia kwot w oświacie mogą doprowadzić do tego, że stypendium stanie się śmieszną jałmużną.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gość
gość
mm
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (20 kwietnia 2012 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pracowitej(poprawka)
Rozwiń
gość
gość (20 kwietnia 2012 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pieniądze na gratyfikcje dla partaczy są,nierobów,krętaczy i złodziei również.WIELKA SZKODA,że nie ma ich dla ambitnej i prowitej młodzieży.
Rozwiń
mm
mm (20 kwietnia 2012 o 15:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
płaćcie nagrody za spartolenie stadionu i 4 miliony miesięcznie na jego utrzymanie, durnie! Zniszczycie ten kraj doszczętnie - przecież zaczyna się od niszczenia inteligencji, było tak od wieków, i w czasie II wojny także
Rozwiń
gyg
gyg (19 kwietnia 2012 o 22:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla dzieci zabraknie?, najważniejsze że dla urzędników i radnych nie zabraknie pieniędzy na podwyżki. Dzieci cóż niech uczą sie same dla siebie a nie dla Burmistrza.......
Rozwiń
babcia
babcia (17 kwietnia 2012 o 15:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Artur' timestamp='1334653654' post='622263']
Na podwyżki pensji dla Pan Burmistrza jest kasa,dla pracowników urzędu miasta jest kasa a dla zdolnej młodzieży brak.To jest Świdnik a nie bajka.
[/quote]
Młodzież uczy się dla siebie nie dla burmistrza.Co się nauczy to zaprocentuje w dorosłym życiu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!