niedziela, 18 marca 2018 r.

Świdnik

Broń na śmieciowych palaczy. Eko-Patrol będzie badał powietrze

Dodano: 14 listopada 2016, 19:56

To ma być straszak na wszystkich, którzy palą śmieci w domowych piecach. Straż Miejska w Świdniku chce zainwestować w Eko-Patrol. To specjalny samochód służący do monitorowania zanieczyszczeń powietrza. W czwartek radni zgodzili się zabezpieczyć pieniądze na ten cel.

– Część ludzi nie wie, że nie można spalać niektórych rzeczy, jak chociażby lakierowanego czy bejcowanego drewna – zaznacza Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku. – Często odnotowujemy przypadki, że ktoś pali plastik i nie zdaje sobie sprawy, że to co robi szkodzi jemu i jego najbliższym.

Takim niechlubnym przykładem jest Adampol, na co zwraca uwagę radny Mirosław Tarkowski. – Miasto składa się z wielu obszarów, które są zarówno dobrym jak też i złym przykładem – wskazuje radny Tarkowski. – Teren Adampola jest przykładem takich złych praktyk, niewłaściwego korzystania z własnych pieców.

– To nie jest problem tylko Adampola, ale w ogóle osiedli domków jednorodzinnych – podkreśla Wójtowicz. – Są interwencje, które czasem się potwierdzają, np. że ktoś pali liście.

W walce z mieszkańcami, którzy nie przestrzegają prawa ma pomóc właśnie Eko-Patrol. – Eko-bus to samochód, który będzie używany przede wszystkim do monitorowania zanieczyszczeń w powietrzu na terenie gminy miejskiej Świdnik – wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Świdniku. – Służą do tego specjalne urządzenia, za pomocą których będzie można badać powietrze.

Świdniccy radni zabezpieczyli już pieniądze w budżecie miasta na 2017 r. na ten zakup. Podjęta uchwała będzie stanowić załącznik do wniosku o dofinansowanie projektu składanego do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Szacunkowy koszt to 190 tys. zł, zaś wkład własny – 120 tys. zł.

– Do końca listopada mamy złożyć wniosek do WFOŚiGW – wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Świdniku. – Fundusz odpowie nam do końca marca. Wtedy dopiero rozpoczyna się procedura przetargowa. Myślę, że po wakacjach, czyli w momencie kiedy będzie największa emisja, będziemy mieć już profesjonalny sprzęt.

Tymczasem Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie przyjmuje wnioski do projektu dotyczącego wymiany pieców lub kotłów węglowych na nowoczesne zasilane paliwem ekologicznym. Na ten cel można uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę, z możliwością umorzenia 30 procent kapitału.

W projekcie Ekodom są też inne przedsięwzięcia, na które można otrzymać dofinansowanie sięgające nawet 100 proc. kosztów. – Warunki pożyczek są bardzo korzystne, de facto polegające na dotacji dla mieszkańców – wskazuje Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika ds. komunalnych.

Wnioski do WFOŚiGW w Lublinie można składać do 30 listopada.

Użytkownik niezarejestrowany
cotoza...
adampol śmierdzi tak samo jak pis
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 16:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponuję przyjechać z aparaturą pomiarową na Franciszków, czasem nie mogę wyjść z domu bo zasuwa takim plastikiem, że hej...
Rozwiń
cotoza...
cotoza... (1 grudnia 2016 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie , jaki kapuś, tu chodzi o dobro nas wszystkich, czy wy naprawdę nic nie rozumiecie? Dlaczego mam pozwalać się truć? Czy ktoś kto mieszka w bloku może nie płacic za ogrzewanie bo go nie stać? NIe  zapłacisz to masz zimno, i w domku tak samo, nie stać cię na ogrzewanie to też bedziesz miał zimno. Za zaśmiecenie lasów , zatruwanie wód sa kary. I to samo za zatruwanie powietrza!!!!! Koniec kropka.
Rozwiń
adampol śmierdzi tak samo jak pis
adampol śmierdzi tak samo jak pis (20 listopada 2016 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie pyskuj pisowski lumpie bo parcha dostaniesz jak twoja władza. 
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2016 o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zlikwidowac Adampol! To siedlisko trucicieli!
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2016 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BRAWO, super decyzja. Skończy się trucie ludzi!!! Dziękuję!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!