sobota, 24 marca 2018 r.

Świdnik

Brudasy zaśmiecają nam miasto

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lipca 2006, 11:40

Wstyd! Świdniczanie wolą zanieczyszczać okoliczne lasy,
niż płacić kilkanaście złotych
za wywóz śmieci. Przestrogi i kary nie odstraszają brudasów, a dzikie wysypiska rosną jak grzyby po deszczu.

Nie trzeba być milionerem, żeby dbać o porządek. Cena wywozu śmieci to ok. 36 zł miesięcznie za 240-litrowy pojemnik. Można podpisać umowę nawet na wywóz małego worka ze śmieciami. Firmy zajmujące się wywózką chętnie idą na rękę mieszkańcom.
Są jednak "oszczędni” , którzy wolą spalać brudy w kotłowni, wyrzucać je do spółdzielczych pojemników albo do lasu. Kar się nie boją, choć za pozbywanie się odpadków grozi sprawa w sądzie i wysokie grzywny.
- Mandaty to dobry pomysł - twierdzi Rafał Cieślak z Nadleśnictwa Świdnik. - Wiem z doświadczenia, że tylko to pomaga. W okolicznych lasach roi się od nielegalnych wysypisk. Na obrzeżach miasta ludzie potrafią wyrzucać śmieci tuż za płot, byle nie płacić za wywóz. Stawiamy tam własne kontenery, pilnujemy w miarę możliwości, ale przecież nie możemy czuwać przez 24 godziny na dobę.
- Sam byłem świadkiem, gdy pewien biznesmen opróżniał dziesiątki kilogramów ścinków do spółdzielczego kontenera - mówi Andrzej Gilowski, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego. - Tłumaczył, że to skrawki materiałów z jego domu - tyle kilogramów! Takich jak on, niestety, nie brakuje.
Najwięcej śmieci można znaleźć w lesie przy WSK, obok lotniska i w lesie "Rejkowizna”. Za to grozi mandat od 50 do 500 zł!
Mieszkańcy osiedli skarżą się, że często widzą właścicieli domków jednorodzinnych, którzy podrzucają śmieci do osiedlowych kontenerów.
- Nie jest to przestępstwo - mówi Dariusz Mańka, komendant Straży Miejskiej. - To sprawa między tym, kto opróżnia, a właścicielem pojemnika. To właściciel musi założyć "zaśmiecającemu” sprawę. Mandatu jednak taki delikwent nie dostanie. Co innego, gdyby wyrzucił śmieci obok pojemnika. Wtedy wlepimy mu mandat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!