piątek, 23 lutego 2018 r.

Świdnik

Bubel za dużą kasę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 listopada 2005, 18:11

Budowa muru wokół naszego cmentarza kosztowała 440 tys. zł. Teraz trzeba jeszcze dołożyć kolejne 200 tys. zł, bo tyle będzie kosztować remont ośmioletniego zaledwie ogrodzenia.

Przetarg na budowę był ogłoszony w 1995 roku. Dwa lata później ogrodzenie już stało. Duże, białe mury, ozdobne wejście z ręcznie kutą bramą. Z daleka wygląda wspaniale. Ale problemy z nim wyniknęły bardzo szybko. Pojawiły się rysy, pęknięcia, w niektórych miejscach odpadł tynk. Do 2001 roku swoje "dzieło” poprawiała lubelska "Przemysłówka” - firma, która go wybudowała. Gwarancja na mur już się skończyła, ale kłopoty zostały. W tej chwili - już niemal na całej jego długości - widać odsłonięte cegły. Mur ciągle pęka.
Według Zenona Deca, świdnickiego radnego, to nasze władze są odpowiedzialne za obecny wygląd ogrodzenia.
- Przecież problemy z tym murem zaczęły się już dużo wcześniej. Jeszcze przed końcem gwarancji. Dlaczego wtedy nie wyciągnięto konsekwencji wobec tej firmy? - pyta.
Kłopoty rzeczywiście zaczęły się w 1999 roku. Wtedy pojawiły się pierwsze pęknięcia i zaczął odpadać tynk.
- Firma w ramach gwarancji naprawiła wtedy ogrodzenie - odpiera zarzuty Ryszard Sudoł, zastępca burmistrza Świdnika.
Kiedy sytuacja się powtórzyła, Urząd Miasta podjął dodatkowe kroki.
- Byliśmy przekonani, że użyto złej jakości cegły - mówi Ryszard Sudoł. - Ale ekspertyza, którą zleciliśmy, nie potwierdziła naszych obaw. Chcieliśmy iść nawet do sądu, ale odradzili nam to nasi radcy prawni. Według nich, nie mielibyśmy szansy na wygranie tego procesu. Ponieślibyśmy tylko niepotrzebne koszty.
Ale koszty i tak miasto będzie musiało ponieść. Stan techniczny ogrodzenia pogarsza się z roku na rok. W tej chwili remontu wymagają już niemal wszystkie murowane części ogrodzenia.
Mieszkańcy, którzy odwiedzają groby na cmentarzu są zbulwersowani wyglądem muru.
- Kto do tego dopuścił? - pyta Marta Suchorowska. - Dopiero przecież postawili to ogrodzenie. A teraz wygląda tak, że się boję koło niego przejść, bo może mi jakiś kawałek tynku na głowę spaść.
W przyszłym roku rozpocznie się przygotowywanie dokumentacji remontu ogrodzenia. Ale prace budowlane przy ogrodzeniu zaczną się dopiero w 2007 roku. I będą kosztować nas około 200 tys. zł. Do sprawy wrócimy.
Czy miasto nie za łatwo poddało się w sporze z firmą, która zbudowała rozpadający się mur? Czekamy na Państwa opinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!