poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Świdnik

Budowa ul. Kusocińskiego w Świdniku. Jest porozumienie samorządów

Dodano: 12 grudnia 2016, 09:57
Autor: aa

Ulica Kusocińskiego w Świdniku (fot. Google Street View)
Ulica Kusocińskiego w Świdniku (fot. Google Street View)

Jest wstępne porozumienie trzech samorządów w sprawie budowy ulicy Kusocińskiego w Świdniku i pieniędzy, które będą potrzebne na wykup gruntów zajętych pod drogę. W piątek władze Świdnika, Powiatu Świdnickiego i gminy Mełgiew usiedli do rozmów.

– Doszliśmy do porozumienia, co do wysiłków związanych z opracowaniem i dokończeniem dokumentacji – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – Ze strony pana starosty są zapewnienia, że powiat dołoży wszelkich starań aby tę dokumentację szczęśliwie dokończyć, ze wszystkimi wymaganymi elementami. Po pierwsze do ZRID-u (Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej-red.), po drugie aby umożliwiała nam ona ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy.

Budowa ul. Kusocińskiego, która ma połączyć miasto z węzłem „Świdnik” na drodze ekspresowej została wpisana do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Inwestycje te mają być sfinansowane z unijnych środków w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dofinansowanie na budowę ma otrzymać miasto, bo to ono należy do MOF. Dokumentację, której część stanowić ma pozwolenie na budowę przygotowuje zaś powiat.

Pochodną ZRID-u jest wypłata odszkodowań właścicielom gruntów zajętych pod drogę. W przypadku planowanej inwestycji chodzi o kwotę ok. 4,5 mln zł. Problem w tym, że powiat taką kwotą nie dysponuje.

– Stanęło na tym, że pan starosta zwróci się zarówno do nas jak też do gminy Mełgiew z prośbą o pomoc finansową na wykup tych gruntów. Ponieważ to starosta jako zarządca drogi powiatowej te grunty musi wykupić i zapłacić odszkodowania ludziom – zaznacza Piotrowicz.

Miasto i gmina Mełgiew do wykupu gruntu mają się dołożyć. – Zobaczymy ile pieniędzy przeznaczy na to Mełgiew. Resztę potrzebnej kwoty podzielimy na miasto i powiat – dodaje Piotrowicz.

– Gmina stwierdziła, że będzie brała udział w tym trudzie finansowym jakim jest wykup gruntów. Pytanie pozostaje tylko jedno – o wielkość tych udziałów miasta? – zaznacza Jakub Osina, członek zarządu powiatu świdnickiego. I dodaje: Mełgiew też się nie wycofała więc wszystko idzie w dobrym kierunku. Taką mam nadzieję.

W Wieloletnim Programie Inwestycyjnym powiatu świdnickiego na wykup gruntów pod planowaną drogę została zapisana już kwota 1 mln zł.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 stycznia 2017 o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z ulicą dworcową usytuowaną między lasem a torami, kiedy doczekamy się jej naprawy? Jest to najkrótsza droga do lublina w przeciwieństwie do tej o której mowa, nie prowadzi ona do lasu działek i garaży, ale jest bardzo uczęszczaną drogą ludzi którzy co dzień jadą do pracy do lublina.
Rozwiń
Gość
Gość (14 grudnia 2016 o 22:53) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojna Polsko Polska trwa :((((( A raz już doprowadziło do rozbioru. Ta droga powinna powstać już dawno, alternatywa dla Lotników Polskich. Dziwi mnie tylko i nie tylko mnie iż 90% kosztów poniesie Miasto a więc mieszkańcy Świdnika. Powiat nie powinien się zasłaniać jakimiś tam wypowiedziami Radka, no ale cóż. Zgodzę się z jednym z przedmówców że Lotników Polskich zostało wyremontowane na wyrost, pieniążki poszły więc Kusocińskiego leży. Pamiętam jak promował się przy tym Jakub Osina. Dlatego Jakub proszę szczerze powiedz czy ta inwestycja była tak niezbędna jeśli wiadomo było iż są inne inwestycje kluczowe. I kolejne pytanie co z ulicą Krępiecką?? Swojego czasu czytałem iż będzie to możliwe do zrealizowania w momencie kiedy Miasto wykona kolektory aby nie zalewało Brzezin. No i ok ale teraz miasto (czytaj mieszkańcy Świdnika) będzie musiało wydać kasę na Kusocińskiego więc zakończenie prac przy kolektorze możne się przesunąć. Czy wtedy Kuba ty w Imieniu Powiatu będziesz znowu mówił że to przez Miast nie możecie tego zrobić. Ludzi nie interesuje wasza walka polityczna - zróbcie coś ponad podziałami. A tymczasem około 3-4 mln dorzucą mieszkańcy Świdnika.
Rozwiń
Gość
Gość (14 grudnia 2016 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A teraz poproszę o konkrety - do kiedy ma powstać ta droga ??? bez p...nia i obiacanek, kto z sie z panów odważy zadeklarować ? piosrki czy peowcy ? słucham
Rozwiń
Gość
Gość (14 grudnia 2016 o 22:08) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Uwarzam, rze nie trza budować tej drogi bo pujdo sie modlić na kaźmierzuwke i tam dadzo na tace a te nasze kościoły biedne i trza dać piniądz tu bo księdza są zaniedbane.
Rozwiń
Gość
Gość (14 grudnia 2016 o 22:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zarówno jedni jak i dródzy mają kusocińskiego aktualnie w ***. ale jak przyjdzie czas wyborów zaczna się deklaracie i obietnice. mieszka tam już tyle ludzi, że wstyd, że tej drogi nie ma ( nawet zięć janusza korwin mikke niejaki pejo ma tam garaż ;-) ) ale renówka po dołach idzie jak burza. tam nie ma wyborców pislamu, ich elektorat cieszy się na nowe chodniki do kościołw i fontanny, im nie potrzebne drogi. to miasto nie jest wogóle skomunikowane ze światem.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!