sobota, 24 marca 2018 r.

Świdnik

Budżet obywatelski w Świdniku: Te projekty zrealizuje miasto (lista)


12 projektów będzie realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego w Świdniku. Największa liczbę głosów zdobyła budowa strefy rehabilitacyjno-rekreacyjno-sportowej w ogrodzie Przedszkola Integracyjnego nr 5.

– Bardzo się z tego cieszymy – podkreśla Kinga Sobiesiak, dyrektorka Przedszkola Integracyjnego nr 5 w Świdniku. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za udzielone poparcie jak też pomoc w promocji naszego projektu, w co bardzo zaangażowali się rodzice dzieci.

Na przedszkolny projekt oddano w sumie 789 ważnych głosów. Powstanie mini Orlik. Obok boiska z bieżnią – na placu zabaw zostanie ustawionych kilkanaście urządzeń do rehabilitacji i zabawy. Wśród nich m.in. huśtawka dla dzieci poruszających się na wózkach. Ze strefy będą mogły korzystać nie tylko przedszkolaki, ale też dzieci z całego osiedla.

W sumie w ramach pierwszej edycji tzn. budżetu obywatelskiego w Świdniku będzie realizowanych 12 projektów – m.in. zostanie oświetlony skatepark przy Zespole Szkół nr 2. Miasto wybuduje także dwa chodniki ze ścieżką rowerową między osiedlami Brzeziny I i II. Zmieni się też wygląd skweru przy ul. Niepodległości 2, ul. Norwida 3, ul. Reja 6, którego czeka rewitalizacja. Zostaną też zaprojektowane i wykonane wiaty rowerowe wraz ze stojakami rowerowymi na terenie 9 placówek oświatowych w mieście.

Stojaków na rowery będzie więcej. Jeden z nich stanie przy miejskim targowisku. Bowiem decyzją urzędników realizowany będzie też 12. projekt –ten dotyczący stojaków na rowery. Z tego powodu planowana kwota 1 mln zł na tzw. budżet obywatelski w Świdniku zostanie nieco przekroczona.

– Kwota 1377 zł zostanie dołożona z budżetu miasta – mówi Bartłomiej Pejo z Urzędu Miasta w Świdniku.

Mieszkańcy miasta mogli głosować zarówno stacjonarnie jak też poprzez internet. W sumie głos oddało ok. 5 tysięcy osób.

– Myślę, że pomysł budżetu obywatelskiego chwycił i zyskał uznanie zarówno mieszkańców jak też urzędników – komentuje Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – W przyszłorocznej edycji będziemy chcieli rozwijać jego formułę.

Najliczniejszą grupę wśród głosujących stanowiły osoby między 31 a 40 rokiem życia. Chętniej głosowały panie niż panowie.

Głosujący wybierali sposób 40 projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację. Można było oddać głos na trzy propozycje.

Lista projektów, które będą realizowane:

1. "Z piątką bez barier" zakładający utworzenie ogólnodostępnej strefy rehabilitacyjno-rekreacyjno-sportowej na terenie Przedszkola Integracyjnego nr 5 

2. „Budowa dwóch chodników ze ścieżką rowerową między osiedlami Brzeziny I i II”

3. „Na dobry początek”. To specjalistyczny projekt skierowany do dzieci wymagających diagnozy i terapii dysleksji, integracji sensorycznej, czy innych zaburzeń.

4. Oświetlenie skateparku przy Zespole Szkół nr 2 przy ul. ks. Kanonika Jana Hryniewicza w Świdniku”

5. „Zaprojektowanie i wykonanie wiat rowerowych wraz ze stojakami rowerowymi na terenie 9 placówek oświatowych w Świdniku”

6. „Parking dla niepełnosprawnych – inwestycją w świat bez barier”. Dotyczy budowy parkingu dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin w centrum miasta przy ul. Kościuszki 8.

7. "Rewitalizacja skweru przy ul. Niepodległości 2, ul. Norwida 3, ul. Reja 6 – OAZA CISZY „RÓŻANY OGRÓD”

8. "Nowoczesny plac zabaw z infrastrukturą sportową na osiedlu Wschód"

9. „Sprzątaj po swoim psie - akcja edukacyjna oraz ustawienie koszy na psie odchody”

10. „Lustro drogowe na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Kosynierów w Świdniku”.

11. „Warsztaty edukacyjne - wędrówki taneczne po Polsce”. Chodzi o cyklicznezajęcia pokazujące dzieciom ich tradycje ludowe, rozwijające zainteresowania, wiedzę na temat tańca i muzyki najważniejszych regionów Polski. 

12. „Stojaki na rowery”. Chodzi o zainstalowanie stojaków na rowery przed wejściem do siedziby Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów ul. Norwida 2B, siedziby Związku Zawodowego „Metalowcy” ul. Norwida 2A i przy miejskim targowisku.

 

 

Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 lipca 2017 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
witam nie ma w budżecie naprawy najgorszej uliczki w mieście (łącznik -skarżynskiego a racławicka)
Rozwiń
Gość
Gość (16 października 2015 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lustro drogowe w tym miejscu nie jest potrzebne.Kto to wymyślił?Żenada.Budowa 2 chodników ze ścieżką rowerową to było w programie któregoś radnego.Dlaczego plany i ambicje radnych są włączane do budżetu obywatelskiego?Chyba rozumiem.Pózniej będą się chwalić.Ja to zrobiłem.Przykre to jest i koszmarne.
Rozwiń
Gość
Gość (16 października 2015 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego będą realizowane projekty które otrzymały mniej punktów?To ludzie o tym nie decydowali tylko urzędnicy.?TO po co ta szopka z głosowaniem?
Rozwiń
Gość
Gość (16 października 2015 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za bzdury.
Rozwiń
Gość
Gość (16 października 2015 o 00:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gmina ustawowo ma zaspokajać potrzeby mieszkańców - więc te budżety, bzdety - chcecie żeby coś było zrealizowane podanie, zbiórka podpisów i wystarczy. Nikt w gminie łaski nie robi, to i tak jest robione za nasze podatników pieniądze.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!