Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

26 grudnia 2017 r.
14:44

Budżety Świdnika i Kraśnika na 2018 r. uchwalone. Jakie będą inwestycje?

Autor: Zdjęcie autora (aa)
3 7 A A
(fot. Archiwum)

Świdnik i Kraśnik mają już uchwalone budżety na przyszły rok. Samorządowcy przyznają, że gro zaplanowanych inwestycji chcą realizować przy wsparciu z Unii Europejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Świdnik

Radni ze Świdnika jednogłośnie uchwalili budżet miasta ma 2018 rok. Także radni opozycyjni głosowali „za”.

– Ten budżet i ja to w zasadzie mówię co roku, jest częścią wizji programu rozwoju gminy, którą mamy na wiele lat do przodu – zaznaczał podczas ostatniej sesji Rady Miasta Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Realizacja budżetu jest bowiem pewnego rodzaju sekwencją zdarzeń, które są w różnym czasie. Ponieważ my w tym roku realizowaliśmy to co zostało rozpoczęte rok temu, czy dwa lata temu jak też to co już się zaczęło w tym roku. Przygotowywaliśmy też inwestycje na przyszły rok. Wszystko to w zasadzie działo się w jednym budżecie.

Burmistrz Świdnika podkreślał też, że budżet to nie tylko inwestycje. – Przyświeca nam także zasada jak to określa premier Mateusz Morawiecki „zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju” - mowił burmistrz Jakson. – Oznacza to, że inwestycje są tylko częścią budżetu. Natomiast w budżecie jest wiele różnych segmentów związanych z różnymi sferami życia społecznego i my również dbamy o to, żeby w segmenty się rozwijały.

Burmistrz Jakson przyznał, że budżet na 2018 rok jest „bardzo trudny do wykonania”, co jak zauważył, podreślają też inni samorządowcy. – Nie dlatego, jak potocznie się mniema, że władze samorządowe przygotowały budżet pod wybory. Tylko dlatego, że w budżecie jest wszystko co dało się do niego włożyć i co umożliwi wykorzystanie tej ogromnej szansy, która może się już nie powtórzyć – czyli środków unijnych. 

Wśród zaplanowanych na przyszły rok inwestycji jest m.in. budowa ul. Kusocińskiego jak też ulic – Rejkowizna, Akacjowa, Brzegowa i Hallera. Do inwestycji flagowych urzędnicy zaliczają budowę kompleksu basenów przy ul. Fabrycznej, na którą miasto chce przeznaczyć ponad 32 mln zł.

Początkowo opozycyjni radni zapowiadali, że wstrzymają się od głosu. Ostatecznie zagłosowali jednak „za”. Radna Edyta Lipniowiecka (Świdnik Wspólna Sprawa) tak podsumowywała sesję budżetową we wpisie na Facebook: „(…) Mimo wielu negatywnych słów i prób prowokacji postanowiliśmy zagłosować jednak za budżetem licząc, że z naszymi głosami burmistrzowi i jego ekipie uda się WRESZCIE zrealizować najważniejszą inwestycje dla mieszkańców, czyli kompleks basenów” - czytamy. „Nadal uważam, że ten budżet to jedna wielka przedwyborcza wizualizacja, ale być może nasze głosy zdopingują rządzących do szybszego działania. Trzymam za to kciuki (...)”

Kraśnik

Przy jednym głosie „przeciw” radni miejscy z Kraśnika uchwalili budżet na 2018 rok. 18 radnych zagłosowało za propozycjami burmistrza miasta. Wśród zaplanowanych inwestycji jest m.in. projekt dotyczący miejskiej zieleni.

– Przyszły rok to ogromna szansa na wiele pozytywnych zmian w mieście jak projekt poprawy jakości środowiska w mieście przez rewitalizację terenów zielonych, obejmujący 21 lokalizacji – mówił Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika. – W 2018 roku planujemy wykonać 12 zadań z tego projektu. Dokonamy też termomodernizacji pięciu szkół, na co otrzymaliśmy w ostatnich dniach dofinansowanie w wysokości 85 procent.

Władze Kraśnika czekają też na rozstrzygnięcie kolejnych konkursów dotyczących takich miejskich projektów jak „Nowa energia dla Kraśnika”, czyli dofinansowania do instalacji solarnych i fotowoltaicznych dla mieszkańców.

– Planujemy też dalsze prace nad ulepszeniem infrastruktury sportowej i remonty dróg – zapowiedział burmistrz Kraśnika.

Na liście przyszłorocznych inwestycji znalazły się m.in. przebudowa ul. Gmeinera. Będzie kontynuowana także budowa ul. Kwiatkowickiej jak też innych ulic – w tym Prusa, Kopernika, Pogodnej, Staffa i Batalionów Chłopskich. 800 tys. zł dołoży zaś miasto do wspólnej inwestycji realizowanej przez trzy samorządy – województwa, miasta i powiatu czyli remontu ul. Urzędowskiej i Lubelskiej.

Poza tym zaplanowana została też m.in. termomodernizacja i przebudowa krytej pływalni, modernizacja skate parku i placu zabaw na Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz budowa basenu przy Szkole Podstawowej nr 2.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
obywatelstrażak / 28 grudnia 2017 o 13:26
Jaka szkoda a na ochotniczą straż w Kraśniku nie będzie zrzutki w 2018 roku? 
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 09:54
Jakson- mistrz wizualizacji i nic więcej...
Avatar
Gość / 26 grudnia 2017 o 18:26
A po kiego ty tu przyjeżdżasz, światowcu?
Avatar
Gość / 26 grudnia 2017 o 18:13
Kraśnik? Tam jest ponuro, ludzie mają geby i krzyczą na innych tak jak taki jeden na mnie, nie dość że mi drogę ruskim traktorem z przyczepa gnoju zajechal i to pod samiutkim sądem, to jeszcze wrzeszczal jak oszalaly na mnie. Zróbcie prawdziwa obwodnice krasnika zebym nie musial tego miejsca ogladac
Avatar
Gość / 26 grudnia 2017 o 15:49
Człowieku chory z nienawiści! Nie znudziło ci się? Może byś znalazł jakiegoś innego, wyimaginowanego wroga?
Avatar
Gość / 26 grudnia 2017 o 15:31
Kasa z uni tak , unia nie
Avatar
Gość / 26 grudnia 2017 o 15:12
W kraśniku mieście zawierzonym maryjce jakieś inwestycje ? Pewnie dach na kościele albo jakaś nowa kostka dla księdza bo bida...
Avatar
obywatelstrażak / 28 grudnia 2017 o 13:26
Jaka szkoda a na ochotniczą straż w Kraśniku nie będzie zrzutki w 2018 roku? 
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 09:54
Jakson- mistrz wizualizacji i nic więcej...
Avatar
Gość / 26 grudnia 2017 o 18:26
A po kiego ty tu przyjeżdżasz, światowcu?
Avatar
Gość / 26 grudnia 2017 o 18:13
Kraśnik? Tam jest ponuro, ludzie mają geby i krzyczą na innych tak jak taki jeden na mnie, nie dość że mi drogę ruskim traktorem z przyczepa gnoju zajechal i to pod samiutkim sądem, to jeszcze wrzeszczal jak oszalaly na mnie. Zróbcie prawdziwa obwodnice krasnika zebym nie musial tego miejsca ogladac
Avatar
Gość / 26 grudnia 2017 o 15:49
Człowieku chory z nienawiści! Nie znudziło ci się? Może byś znalazł jakiegoś innego, wyimaginowanego wroga?
Avatar
Gość / 26 grudnia 2017 o 15:31
Kasa z uni tak , unia nie
Avatar
Gość / 26 grudnia 2017 o 15:12
W kraśniku mieście zawierzonym maryjce jakieś inwestycje ? Pewnie dach na kościele albo jakaś nowa kostka dla księdza bo bida...
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa 0 1

MUNDIAL 2018 Reprezentacja Hiszpanii po wielkich męczarniach wyszarpała zwycięstwo przeciwko Iranowi zwyciężając 1:0, a jedyną bramkę zdobył w drugiej połowie Diego Costa

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 48 17

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 1 3

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 3 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 3 7

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 7 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 90 11

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 1 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 15 9

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 177 15

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 8 1

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 2

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!