Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

30 listopada 2008 r.
17:01
Edytuj ten wpis

Burmistrz zakazał komendantowi nosić mundur

0 9 A A

Szef świdnickich strażników dostał oficjalny zakaz noszenia munduru. To reakcja Ratusza na prawomocny już wyrok za picie alkoholu w pracy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jeśli konsekwencją dla pana komendanta za picie w pracy będzie jedynie zakaz chodzenia w mundurze, to coś jest nie tak z powagą pana burmistrza i powagą instytucji, którą pan reprezentuje. To przykład skrajnego relatywizmu - argumentował na ostatniej sesji radny Jakub Osina.

Dariusz Mańka, szef świdnickich strażników, na mocy piątkowej decyzji burmistrza pozostanie urzędnikiem samorządowym, ale nie będzie mógł nosić munduru.

Władze argumentują, że ustawa o pracownikach samorządowych wyraźnie mówi, że można zwolnić tylko kogoś, kto popełnił przestępstwo umyślne. A komendant popełnił wykroczenie, przychodząc do pracy po alkoholu. I z tego powodu już wcześniej stracił niektóre przywileje, takie jak premie czy trzynasta pensja. Ustawa o strażnikach gminnych z kolei mówi, że po jakimkolwiek wyroku skazującym, nie może on być dalej strażnikiem.

- Jeśli następnym razem jako radni będziemy ustalać program przeciwdziałania alkoholizmowi, to się ośmieszymy. Ale ja będę panu burmistrzowi ciągle przypominał o sprawie komendanta i na każdą sesję będę przynosił panu "ćwiartkę” - grzmiał radny Osina. Zapytał również, czy Mańka straci "stołek”.

- Obsadzanie stanowisk należy do kompetencji burmistrza, który w tym zakresie nie musi się konsultować z radnym - ripostował Artur Soboń, sekretarz Miasta Świdnik.
Sam komendant zapewnia, że w pełni dostosuje się do poleceń burmistrza. - Ale mam interpretację prawną dotyczącą dwuznaczności tego przepisu o strażach gminnych. Przepis jest z 1998 roku i dotyczył kar sądowych za przestępstwa, bo wtedy o wykroczeniach decydowały kolegia - mówi Dariusz Mańka. - Straż Miejska jest jedyną grupą, która jest tak restrykcyjnie traktowana na podstawie przestarzałego przepisu. W styczniu ma być on znowelizowany i będzie w nim doprecyzowane, iż strażnikiem nie może być ktoś, kto popełnił przestępstwo umyślne.

Komendant zapewnia, że analizę prawną zrobił dla własnego komfortu, ale od decyzji burmistrza odwoływać się nie zamierza.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
błazen / 1 grudnia 2008 o 22:39
Niech dalej burmistrz i jego kolesie począwszy od niego, i wszystkich jego zastępców z sekretarzem włącznie działających w wielkiej wspólnocie świdnickiej, kryją sie , wpychaja swoich na stołki i stołeczki i wspierają się w swojej głupocie i nepotyźmie. To jest żenujące w każdej szanującej sie firmie wylatyje sie za pijaństwo. Dobrze że komendant nie ma prawa jazdy ,bo rozbił by żonce forda.
Avatar
Strażnik Miejski / 1 grudnia 2008 o 15:09
artur890 napisał:
ŻENADA. Koleś w pracy jest pijany i nic nie mozna mu zrobić!!!!!!!!!!!!!!!!! To tylko w straży Miejskiej jest to możliwe!!!!!!!!!!!!!!!! Zamiast bonów niech dadzą straznikom po 2,5l wódeczki.

Bony lepsze bo nie trzeba się martwić o zakąskę!

Bony lepsze bo nie trzeba się martwić o zakąskę! rozwiń
Avatar
polak / 1 grudnia 2008 o 14:42
Jak rozumiem Pana M. zlapano w stanie wskazujacym pierwszy raz i kumpel mu wybaczyl. Kazal zdjac mundur bo nie wypada byc zalanym w mundurze.
Cytat; bo w Europie wiedza.ze alkocholik to dobry Polak i Katolik i wiedza tez od morza Czarnego do La Mancha,ze w Polsce dzieci tylko jedza dorosly zakasza
Teraz moze pic bez splamienia munduru.
Panie Burmistrzu m.Swidnika proponuje by oglosil Pan na mocy swojego Urzedu calkowite ulaskawienie wszystkich ,ktorzy stracili prace za przebywanie w pracy w stanie nietrzezwyn powiedzmy od czasu niepodleglosci i uzaleznienia.
Avatar
KK / 1 grudnia 2008 o 14:09
KUMOTER SWEGO BĘDZIE WYRZUCAŁ,POBOŻNY PRZECIEŻ TYLKO PIJACZYNA,JAK BĘDĄ WYBORY TO BĘDĘ PAMIĘTAŁ ŻEBY NA JAKSONA NIE GŁOSOWAĆ BO OBŁUDA AŻ WYCIEKA Z TEJ EKIPY FAŁSZYWCÓW ŁAMIĄCYCH PRAWO
Avatar
Wojciech Wstanek / 1 grudnia 2008 o 13:24
Niech pijaczyna dołaczy do grupy AA, w której działa Elżbieta Małgorzata Kruk!
Avatar
Z policji wylecial by juz / 1 grudnia 2008 o 11:10
Straz miejska staje sie od pewnego czasu panstwem w panstwie. Ciekawe co ten czlowiek wie na temat burmistrza, ze ten go tak chroni. jako celnik, policjant, Inspektor transportu drogowego tego samego dnia wylecial by z pracy.
Avatar
artur890 / 1 grudnia 2008 o 10:35
do ARTUR
Jestem przekonany że Mańka nie złozy rezygnacji. Bo to nie jest człowiek HONORU. Nie zna takiego pojęcia, tak jak i niezna pojęć: etyka, moralność etc. Bo niby co on móglby robić??????? Ulotki rozdawać chyba. Taki z niego pracownik!!!!!
Avatar
artur890 / 1 grudnia 2008 o 10:08
ŻENADA. Koleś w pracy jest pijany i nic nie mozna mu zrobić!!!!!!!!!!!!!!!!! To tylko w straży Miejskiej jest to możliwe!!!!!!!!!!!!!!!! Zamiast bonów niech dadzą straznikom po 2,5l wódeczki.
Avatar
ARTUR / 1 grudnia 2008 o 08:32
Panie komendancie jest pan podobno człowiekiem HONORU.Czekamy na dymisje
Avatar
błazen / 1 grudnia 2008 o 22:39
Niech dalej burmistrz i jego kolesie począwszy od niego, i wszystkich jego zastępców z sekretarzem włącznie działających w wielkiej wspólnocie świdnickiej, kryją sie , wpychaja swoich na stołki i stołeczki i wspierają się w swojej głupocie i nepotyźmie. To jest żenujące w każdej szanującej sie firmie wylatyje sie za pijaństwo. Dobrze że komendant nie ma prawa jazdy ,bo rozbił by żonce forda.
Avatar
Strażnik Miejski / 1 grudnia 2008 o 15:09
artur890 napisał:
ŻENADA. Koleś w pracy jest pijany i nic nie mozna mu zrobić!!!!!!!!!!!!!!!!! To tylko w straży Miejskiej jest to możliwe!!!!!!!!!!!!!!!! Zamiast bonów niech dadzą straznikom po 2,5l wódeczki.

Bony lepsze bo nie trzeba się martwić o zakąskę!

Bony lepsze bo nie trzeba się martwić o zakąskę! rozwiń
Avatar
polak / 1 grudnia 2008 o 14:42
Jak rozumiem Pana M. zlapano w stanie wskazujacym pierwszy raz i kumpel mu wybaczyl. Kazal zdjac mundur bo nie wypada byc zalanym w mundurze.
Cytat; bo w Europie wiedza.ze alkocholik to dobry Polak i Katolik i wiedza tez od morza Czarnego do La Mancha,ze w Polsce dzieci tylko jedza dorosly zakasza
Teraz moze pic bez splamienia munduru.
Panie Burmistrzu m.Swidnika proponuje by oglosil Pan na mocy swojego Urzedu calkowite ulaskawienie wszystkich ,ktorzy stracili prace za przebywanie w pracy w stanie nietrzezwyn powiedzmy od czasu niepodleglosci i uzaleznienia.
Avatar
KK / 1 grudnia 2008 o 14:09
KUMOTER SWEGO BĘDZIE WYRZUCAŁ,POBOŻNY PRZECIEŻ TYLKO PIJACZYNA,JAK BĘDĄ WYBORY TO BĘDĘ PAMIĘTAŁ ŻEBY NA JAKSONA NIE GŁOSOWAĆ BO OBŁUDA AŻ WYCIEKA Z TEJ EKIPY FAŁSZYWCÓW ŁAMIĄCYCH PRAWO
Avatar
Wojciech Wstanek / 1 grudnia 2008 o 13:24
Niech pijaczyna dołaczy do grupy AA, w której działa Elżbieta Małgorzata Kruk!
Avatar
Z policji wylecial by juz / 1 grudnia 2008 o 11:10
Straz miejska staje sie od pewnego czasu panstwem w panstwie. Ciekawe co ten czlowiek wie na temat burmistrza, ze ten go tak chroni. jako celnik, policjant, Inspektor transportu drogowego tego samego dnia wylecial by z pracy.
Avatar
artur890 / 1 grudnia 2008 o 10:35
do ARTUR
Jestem przekonany że Mańka nie złozy rezygnacji. Bo to nie jest człowiek HONORU. Nie zna takiego pojęcia, tak jak i niezna pojęć: etyka, moralność etc. Bo niby co on móglby robić??????? Ulotki rozdawać chyba. Taki z niego pracownik!!!!!
Avatar
artur890 / 1 grudnia 2008 o 10:08
ŻENADA. Koleś w pracy jest pijany i nic nie mozna mu zrobić!!!!!!!!!!!!!!!!! To tylko w straży Miejskiej jest to możliwe!!!!!!!!!!!!!!!! Zamiast bonów niech dadzą straznikom po 2,5l wódeczki.
Avatar
ARTUR / 1 grudnia 2008 o 08:32
Panie komendancie jest pan podobno człowiekiem HONORU.Czekamy na dymisje

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przeciek w delegaturze CBA w Lublinie? Chodziło o asystenta lubelskiej posłanki PiS

Przeciek w delegaturze CBA w Lublinie? Chodziło o asystenta lubelskiej posłanki PiS 2 0

CBA zatuszowało przeciek o tajnej operacji – twierdzi były szef lubelskiej delegatury Biura. Akcja CBA była wymierzona w asystenta lubelskiej posłanki PiS. Funkcjonariusz, który wykrył skandal, stracił pracę.

Puławskie Azoty notują wzrost sprzedaży

Puławskie Azoty notują wzrost sprzedaży 0 0

Według najnowszych danych, łączny przychód spółek należących do Grupy Azoty przekroczył 9,6 mld, a zysk osiągnął prawie 490 mln zł. To dane znacznie lepsze od ubiegłorocznych. Filarem grupy kapitałowej pozostaje puławska spółka.

Uczniowie z SP 24 w redakcji Dziennika Wschodniego

Uczniowie z SP 24 w redakcji Dziennika Wschodniego 0 0

We wtorek naszą redakcję odwiedzili wyjątkowo mili goście – uczniowie klasy III „a” ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie.

Lublin: Powstaną dwie nowe sale gimnastyczne przy szkołach

Lublin: Powstaną dwie nowe sale gimnastyczne przy szkołach 0 0

Nowe sale gimnastyczne mają powstać przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Ekonomicznych im. Vetterów.

Warsztaty kreatywne dla dzieci w DDK Czechów

Warsztaty kreatywne dla dzieci w DDK Czechów 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Czechów (ul. Kiepury 5a) zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na kreatywne warsztaty literacko-plastyczno-teatralne, które będą się odbywały w czwartki o godz. 16.

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 1:0 [NA ŻYWO]

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 1:0 [NA ŻYWO] 4 1

Zielono-czarni w zaległym meczu Nice 1 Ligi podejmują na swoim stadionie drużynę Chrobrego Głogów. Czy łęcznianom uda się odnieść pierwsze od 16 kolejek zwycięstwo?

Sąd łaskawy dla „żołnierza i banderowca”

Sąd łaskawy dla „żołnierza i banderowca” 19 7

Sąd warunkowo umorzył sprawę Ukraińca oskarżonego o znieważanie Polaków na tle narodowościowym. Nazari K. groził im „powtórką z Wołynia”.

Międzyrzec Podlaski: Dzieci mają swój kącik w urzędzie miasta

Międzyrzec Podlaski: Dzieci mają swój kącik w urzędzie miasta 0 0

Kiedy mama załatwia sprawy w urzędzie, dziecko może pobawić się w kąciku dla najmłodszych. Takie miejsce utworzono właśnie w międzyrzeckim magistracie.

Sezon kąpielowy w Lublinie od 1 czerwca. Dwa kąpieliska

Sezon kąpielowy w Lublinie od 1 czerwca. Dwa kąpieliska 0 0

Dwa kąpieliska wyznaczone będą w Lublinie, oba na zalewie, jedno na Wrotkowie, drugie na Marinie.

Spektakl "Homo-Go!" w Centrum Kultury
26 kwietnia 2018, 19:00

Spektakl "Homo-Go!" w Centrum Kultury 1 0

Co Gdzie Kiedy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca w czwartek, 26 kwietnia o godz. 19 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu muzycznego Homo-Go! w wykonaniu Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

Unijne pieniądze dla "Fachowców z Brzeskiej". Jak szkoła korzysta z dofinansowania?

Unijne pieniądze dla "Fachowców z Brzeskiej". Jak szkoła korzysta z dofinansowania? 0 0

"Fachowcy z Brzeskiej" to projekt dofinansowany ze środków unijnych z którego korzysta ponad 190 uczniów ze Szkoły Zawodowej Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej. Właśnie są na półmetku.

Toksyczny amoniak w zakładach drobiarskich: Ewakuacja 150 osób, 7 jest w szpitalu

Toksyczny amoniak w zakładach drobiarskich: Ewakuacja 150 osób, 7 jest w szpitalu 3 0

Nie był to kolejny wyciek amoniaku, tylko najprawdopodobniej chwilowa emisja jego pozostałości w instalacji po niedzielnej awarii. Siedmiu pracowników trafiło do szpitala, a czternastu trzeba było udzielić pomocy. Ewakuowano ponad 150 osób

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku - znamy mistrzów województwa lubelskiego

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku - znamy mistrzów województwa lubelskiego 3 0

Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa lubelskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12

Nowe lody zdobędą popularność? Lodziarnia i producent słodyczy zaczynają współpracę
galeria

Nowe lody zdobędą popularność? Lodziarnia i producent słodyczy zaczynają współpracę 66 2

Już w sobotę spróbować będzie można wyjątkowych lodów, które powstały dzięki współpracy dwóch lubelskich firm - Fabryki Cukierków „Pszczółka” oraz restauracji „Portofino”.

Padwa Zamość wygrałą z SMS Kielce dopiero po karnych

Padwa Zamość wygrałą z SMS Kielce dopiero po karnych 2 0

Po raz trzeci w obecnym sezonie Padwa Zamość rozstrzygnęła mecz po serii rzutów karnych. Tym razem zamościanie musieli po nie sięgać w spotkaniu z adeptami Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZPRP Kielce zwyciężając 6:5, przy remisie w regulaminowym czasie 24:24

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!