poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Świdnik

Certyfikat za 22 złote

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2006, 14:25

Jak o połowę taniej pozbyć się azbestowych płyt z dachu? Odpowiedź jest prosta, trzeba iść na kurs. Dzięki niemu zapłacimy tylko za utylizację azbestu, bo płyty będziemy mogli zdjąć już sami.

Kiedyś azbestowy dach był normą w większości gospodarstw. Po latach okazało się, że może być dla nas szkodliwy. Ale przy okazji okazało się też, że nie jest łatwo się go pozbyć. Jeśli już mamy azbest na dachu, sami zdjąć go nie możemy. Ale trzymać w nieskończoność też nie, bo może zacząć pylić i zagrażać naszemu zdrowiu. Jakie jest więc wyjście? Albo zatrudnić specjalną firmę, która go zdejmie i zutylizuje, oczywiście nie za darmo. Albo pójść na kurs i bezpiecznie zdjąć samemu płyty z dachu.
Za zdjęcie metra kwadratowego eternitu z dachu trzeba zapłacić ok. 20 zł. Za kurs organizowany przez powiat 22 zł. Certyfikat dla jednej osoby kosztuje około 150 złotych. Ale do szkolenia dołożył się powiat i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, dlatego cena spadła więc do 22 zł od osoby.
- Zorganizujemy szkolenie dla mieszkańców naszego powiatu. Po jednodniowych wykładach jego uczestnicy otrzymają specjalny certyfikat. Na jego podstawie sami będą mogli zdjąć eternitowe płyty z dachu - tłumaczy Krzysztof Małysz, członek Zarządu Powiatu Świdnickiego. - Zapłacą więc tylko za transport i utylizację płyt, czyli około połowę mniej.
Mieszkańcy poszczególnych gmin powiatu już zaczęli zapisywać się na listę. Z samej Mełgwi jest na niej już 30 osób. Ale zapisy wciąż trwają.
Jedyną gminą, która nie wyraziła zgody na wzięcie udziału w szkoleniu są Trawniki. Swoją odmową zdziwiła urzędników z powiatu.
- W ogóle tego nie rozumiem - mówi Krzysztof Małysz. - Przecież gminę to nic nie kosztuje. Jedyne o co ją prosimy, to udostępnienie lokalu, żeby nie płacić za wynajęcie.
Ale według zapewnień urzędników w Trawnikach takie szkolenie się odbędzie. Tyle tylko, że zapłaci za nie gmina, a nie powiat.
- Oczywiście, że je zorganizujemy - zapewnia Lucyna Mileszko, sekretarz gminy. - Na pewno we wrześniu. Ale jeszcze nie znamy ostatecznego terminu. Wójt dopłaci do tego szkolenia, więc na pewno będzie tańsze niż powiatowe.
Ale dlaczego w ogóle gmina ma za nie płacić?
- Powiat już prowadził u nas szkolenie na temat azbestu. Skończyło się na tym, że urzędniczka ze starostwa "obrzuciła błotem” naszego wójta - wyjaśnia pani sekretarz. - Tym razem na pewno do tego nie dojdzie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!