wtorek, 20 marca 2018 r.

Świdnik

Chcieli zaoszczędzić na zdrowiu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 listopada 2005, 17:52

Nasi urzędnicy ogłosili konkurs na wykonanie badań piersi u kobiet. Nikt się nie zgłosił, bo w Świdniku nie ma mammografu. Urzędnicy tego nie sprawdzili. Nam zajęło to kilka minut.

Ogłoszenie ukazało się w lokalnym tygodniku "Głos Świdnika” - dostępnym tylko w mieście.
- Ogłoszenie można było znaleźć także na stronach internetowych naszego urzędu - wyjaśnia Tomasz Szydło, wiceburmistrz miasta. - Niestety, nikt się nie zgłosił. Nie wiem dlaczego, przecież to korzystna propozycja - dziwi się i przyznaje, że nie wie, czy w Świdniku są gabinety wyposażone w mammografy.
My się o tym dowiedzieliśmy w kilka minut.
- Mammografu u nas nie ma - mówi Stanisław Podniesiński, dyrektor ds. ekonomicznych świdnickiego ZOZ. - To bardzo drogi sprzęt i nie dziwię się, że nikt w Świdniku nie zainwestował w aparat tego typu, skoro "pod bokiem” w Lublinie działa wiele doskonale wyposażonych pracowni mammograficznych.
W Lublinie nikt jednak ogłoszenia nie czytał. "Głos Świdnika” tam nie dociera. A jak się okazało - chętnych w Lublinie do wykonania badań jest wielu.
- Zapraszam do nas - mówi dr Stanisław Cielica, dyrektor ds. leczniczych Szpitala Wojskowego w Lublinie. - Jeśli samorząd Świdnika chciałby u nas wykupić te badania, to nie widzę problemu. Moglibyśmy je robić nawet w soboty. Pacjenci z Piask - dzięki samorządowi - byli nawet dowożeni do nas autokarem na badania.
Wykonywaniem takich badań zainteresowany byłby Andrzej Horoch, dyrektor ds. medycznych z Instytutu Medycyny Wsi, a także Liliana Mazur z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy i Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, gdzie działają aż dwa mammografy.
Wykonywaliby takie badanie - gdyby wiedzieli, że nasi urzędnicy ogłosili konkurs. Dlaczego nikt w Świdniku nie wpadł na pomysł, aby zadzwonić choćby tylko do tych ośrodków i wykupić badania? - pytamy burmistrza Szydło.
- Rzeczywiście, jakoś o tym nie pomyśleliśmy. Trochę szkoda. Może uda się to w przyszłym roku, bo w projekcie budżetu na 2006 r. są zaplanowane pieniądze na profilaktykę - tłumaczy Tomasz Szydło.
Czy takie tłumaczenie przekona mieszkanki naszego miasta? - To skandal! - oburza się pani Małgorzata. - Mam 43 lata, nie stać mnie na prywatne badania. To kosztuje od 80 do 100 zł, a innej możliwości na profilaktyczną mammografię nie ma, bo fundusz zdrowia opłaca je tylko kobietom po 50 roku życia i to raz na dwa lata.
Miasto chce jednak wyjść z twarzą z tego skandalu. - Chcemy ogłosić inny konkurs, tym razem na badania USG piersi dla wszystkich mieszkanek gminy, bez względu na wiek - mówi burmistrz Szydło.
To jednak nie to samo, co badania mammograficzne. - Metoda USG jest tylko badaniem uzupełniającym, wykonuje się je zwykle już po mammografii, kiedy jej wynik jest niepokojący i lekarz chce dodatkowo sprawdzić stan gruczołu - wyjaśnia dr Dariusz Surdyka, specjalista radioterapii onkologicznej, kierownik Ośrodka Profilaktyki Nowotworów w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. - Badanie mammograficzne to jedyne, niemające konkurencji, badanie służące wczesnemu wykrywaniu raka piersi.
Ogłoszenie o konkursie na wykonanie badań USG ma się ukazać - tak jak poprzednio - na stronie internetowej Urzędu Miasta i w "Głosie Świdnika”.
- Nie stać nas na kupowanie drogich ogłoszeń w innych gazetach - wyjaśnia Szydło.
My to ogłoszenie zamieścimy w Dzienniku Wschodnim za darmo. Jutro ukaże się w naszym dodatku "Zdrowie”.


Jak urzędnicy dbają o nasze zdrowie? Czekamy na Państwa opinie. Dzwońcie - 46 26 813, 46 26 865 lub piszcie: tygodnik.swidnik@dziennikwschodni.pl

Mammografię powinny przynajmniej raz w roku wykonywać wszystkie kobiety, które ukończyły 40 lat (niestety, fundusz zdrowia nie opłaca dla pań w tym wieku żadnych programów profilaktycznych; refundacja dotyczy pacjentek w wieku od 50 do 69 lat). Po ukończeniu 50 lat, jeśli kobieta jest zdrowa, takie badanie powinna robić raz na 1,5–2 lata. Warto inwestować w badania profilaktyczne. Każdego roku na Lubelszczyźnie około 700 kobiet dowiaduje się o tym,
że ma raka piersi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!