niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Świdnik

Czekając na miejsce na urny. Kiedy powstanie kolumbarium w Świdniku?

Dodano: 29 sierpnia 2016, 21:32

Powstały alejki i chodniki z kostki betonowej oraz o nawierzchni żwirowej (fot. Paweł Buczkowski)
Powstały alejki i chodniki z kostki betonowej oraz o nawierzchni żwirowej (fot. Paweł Buczkowski)

Jeszcze w tym roku magistrat chce ogłosić kolejny – czwarty już przetarg – na budowę pierwszego kolumbarium. Urząd ma problemy z wyłonieniem wykonawcy. Powód? Pieniądze

Rozbudowa cmentarza komunalnego przy ul. Wyszyńskiego w Świdniku trwa od kilu lat. Już w 2014 r. został oddany do użytku budynek administracyjno-gospodarczy, w którym znajdują się ogólnodostępne toalety. Gotowa jest też część Alei Zasłużonych.

– Powstały alejki i chodniki z kostki betonowej oraz o nawierzchni żwirowej. Wybudowano przyłącze wodociągowe i trzy studnie chłonne. Na zadanie to przeznaczyliśmy blisko 344 tys. zł – wylicza Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika. – Ponadto, pojawiły się ławki i punkt poboru wody. Przybyło pojemników na śmieci. Warto wspomnieć też o nowym, estetycznym budynku administracyjnym, który otoczony został kompozycjami roślinnymi. Zainstalowane zostało też nowe oświetlenie, co ma dla mieszkańców niebagatelne znaczenie, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

Na tym prace się nie kończą. Urzędnicy planują budowę kolejnych alejek. Magistrat chce ogłosić również przetarg na budowę kolumbarium z miejscem na 72 urny. Będzie to kolejne już podejście do tej inwestycji.

– Za nami trzy przetargi, w planach jest ogłoszenie kolejnego – informuje Radek. – Wciąż szukamy najlepszego rozwiązania, zarówno jeżeli chodzi o stronę techniczną, jak i finansową. Inwestycja nie może przekraczać naszych możliwości.

A tak do tej pory było. Wykonawcy pierwszego w Świdniku kolumbarium nie udało się wyłonić, bo zaproponowane przez firmy kwoty były wyższe niż środki przeznaczone na ten cel.
Miasto nie chce poprzestać na budowie tylko jednego kolumbarium.

– Kolumbaria powstaną w kilku miejscach – zaznacza zastępca burmistrza Świdnika. – Jedno z nich, wolnostojące, na pewno znajdzie się w pobliżu budynku administracyjnego. Pozostałe zostaną wkomponowane w zaprojektowane ogrodzenie.

Na świdnickiej nekropolii będzie też miejsca na groby dziecięce. – Do tej pory nie było na cmentarzu miejsca przeznaczonego wyłącznie na pochówki dzieci – przyznaje Radek. – Obecnie, na zlecenie Pegimeku, budowanych jest kilkanaście grobów dziecięcych.

Cmentarz w Świdniku ma obecnie ponad 7,5 ha. – Tzw. stary cmentarz oscylował w granicach 2 ha, z biegiem lat zakupiliśmy dodatkowo ponad 5 ha – podaje Radek. – Użytkowanie nowej części rozpoczęliśmy 3 lata temu, więc odpowiadając na pytanie na jak długo wystarczy miejsca na pochówki, można mówić o perspektywie ok. 40 lat.

Cmentarza już bardziej nie będzie można powiększyć. Trzeba będzie znaleźć nową lokalizację. I choć miasto takiego miejsce jeszcze nie szuka, to urzędnicy przyznają, że może być z tym problem. – Powód jest bardzo prozaiczny. Obszar naszej gminy to nieco ponad 20 kilometrów kwadratowych, więc niełatwo będzie znaleźć miejsce na kolejny cmentarz – przyznaje zastępca burmistrza Świdnika.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 sierpnia 2016 o 20:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W alei zasłużonych pochowanych jest więcej osób co niczym się dla Świdnika nie zasłużyły niż tych którzy coś dla miasta zrobiły ale kasa zrobi wszystko nawet z nieudacznika można zrobić bohatera i takich tu leży większość którzy niczym szczególnym się nie zasłużyli normalni mieszkańcy ale głupota rodzin układy w urzędzie i kasa robi z nich zasłużonych wręcz bohaterów...
Rozwiń
Gość
Gość (30 sierpnia 2016 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kiedy to idiotyczne prawo zostanie zmienione? ja chce byc rozsypany, a nie zamurowany i zaden oszolom nie ma prawa ingerowac w moja ostatnia wole.
Rozwiń
Gość
Gość (30 sierpnia 2016 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszyscy którzy byli na świdnickim cmentarzu mówią ze tak zadbanej nekropoli nie widzieli.BRAWO .Brak tylko dywanika asfaltowego na dojeżdzie po ordynarnych płytach do budynku administracji i bramy z lewej strony.
Rozwiń
Gość
Gość (30 sierpnia 2016 o 06:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wschodnia dzika rubiez.. tutaj wszystko bez zmian...
Rozwiń
Gość
Gość (30 sierpnia 2016 o 01:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Eta Polsza
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!