Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

28 września 2006 r.
15:56
Edytuj ten wpis

Czerpać radość z muzyki

0 0 A A

Mają na koncie mnóstwo sukcesów. Największy to ten, że codziennie na ich zajęcia przychodzą dziesiątki uczniów. Ale to nie koniec. Przed nimi kolejne wyzwania i tysiące chętnych do poznania prawdziwej muzyki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W małym, trochę zaniedbanym, domku przy Racławickiej 9A muzyka rozbrzmiewała już od 1976 roku. Była tu nawet zanim powstało obecne osiedle. Wtedy występowała jeszcze pod szyldem Lubelskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego. Po wielu latach organizacja zwinęła swoje skrzydła w Świdniku. Ale w małym domku między blokami muzyka nie ucichła nawet na chwilę. Nauczyciele pracujący w świdnickim oddziale lubelskiej organizacji postanowili działać. I tak właśnie w 1996 roku powstało Świdnickie Towarzystwo Muzyczne pod wodzą Jerzego Oleszczuka.

Urodziliśmy się razem z festiwalem
- Wszystko zaczęło się od... kapitalnego remontu naszego domku - śmieje się Jerzy Oleszczuk. - Kiedy rozpoczynaliśmy naszą pracę 10 lat temu, nie było tu nawet centralnego ogrzewania, zimą trzeba było palić w piecach węglowych. Pomógł nam Andrzej Ćwiek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej. Po kilku miesiącach budynek był po kapitalnym remoncie, a my wprowadziliśmy się na piętro.
Towarzystwo Muzyczne powstało dokładnie w tym samym roku co Festiwal Jazzowy w Świdniku. Nic dziwnego, że zaczęły rozwijać się wspólnie. Jerzy Oleszczuk został dyrektorem artystycznym imprezy. Powołał wtedy Małą Akademię Jazzu. Właśnie na niej uczestnicy zajęć w ognisku muzycznym, ale też młodzież i dzieci z całego Świdnika poznawali jazz. Na zajęcia do Świdnika przyjeżdżały sławy z całej Polski.
- Był u nas Hosse Torres, Adam Wendt, Wojtek Pilichowski, Tomek Stańko, Janusz Szrom, Andrzej Dutkiewicz, Jean Gorgant i wielu innych - wylicza Jerzy Oleszczuk. - Przyjemnie było patrzeć jak to się rozwija. I każdego roku przychodzi więcej osób. Przez te wszystkie lata przewinęło się przez akademię ok. 8 tys. młodych ludzi.

Nasza misja: Upowszechniać kulturę muzyczną
Ale Towarzystwo Muzyczne to nie tylko Mała Akademia Jazzu. Ta jest zaledwie raz w roku. A na co dzień domek przy Racławickiej rozbrzmiewa dźwiękami i głosami 60 uczniów. Wszyscy przychodzą na zajęcia do ogniska muzycznego.
- O to właśnie chodzi w tej naszej działalności - mówi Oleszczuk. - Chcemy dać młodzieży, dzieciom i dorosłym jakąś alternatywę. Przekonać ich, że fajna może być też muzyka kompletnie inna od tej puszczanej stale w MTV. I cieszy mnie to, że stale jest u nas wielu uczniów, których udało się przekonać. I, że ciągle przychodzą nowi.
A czego się uczą? W Świdnickim Towarzystwie Muzycznym pod okiem 4 nauczycieli wszyscy wielbiciele muzyki mogą się uczyć gry na perkusji, fortepianie, akordeonie, gitarze klasycznej, basowej i elektrycznej.
- Ale ważne jest to, że my nie stawiamy tylko na klasykę. Dajemy przede wszystkim możliwość grania muzyki rozrywkowej. Oczywiście po opanowaniu przez ucznia minimum programowego - opowiada Jerzy Oleszczuk. - Razem gramy, ale i słuchamy tych wielkich i sławnych, bo często z uczniami z ogniska wyjeżdżamy na koncerty.

Nasze sukcesy to nasi uczniowie
Ogromna ściana na korytarzu już nie jest w stanie pomieścić wyróżnień i dyplomów dla uczniów Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego. Widać na niej sukcesy całych dziesięciu lat.
- Bardzo się z nich cieszę - przyznaje Oleszczuk. - Ale największym sukcesem jest dla mnie to, że spotykam na najróżniejszych koncertach moich uczniów. Po prostu przychodzą i słuchają. Widać, że zaszczepiona u nas miłość do muzyki stale w nich żyje.

Pozostałe informacje

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium