wtorek, 20 lutego 2018 r.

Świdnik

Dyktando w Świdniku: Rekordzista zrobił kilkadziesiąt błędów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2012, 13:01
Autor: (mag)

W tym roku tytuł "Mistrza Ortografii” zdobył Jakub Domański, uczeń II LO w Świdniku <br />
 (Agnieszka W
W tym roku tytuł \"Mistrza Ortografii” zdobył Jakub Domański, uczeń II LO w Świdniku
(Agnieszka W

Jakub Domański, uczeń II LO w Świdniku zdobył tytuł "Mistrza Ortografii” IV Wojewódzkiego Konkursu "O Złote Pióro Burmistrza”, który odbył się w czwartek w Świdniku.

– Jakub zrobił tylko 4 błędy i osiągnął tym samym najlepszy wynik w dyktandzie, które pisało ponad 50 osób – wyjaśnia Piotr Jankowski z Urzędu Miasta Świdnik.

Treść dyktanda dotyczyła, jak zwykle, historii miasta. W tym roku była ona związana z jubileuszami 60-lecia Aeroklubu w Świdniku, klubu Avia, I Liceum Ogólnokształcącego oraz Helicopters Brass Orchestra. W jednym zdaniu można było zrobić nawet kilkanaście błędów. – Rekordzista zrobił w całym dyktandzie kilkadziesiąt błędów – mówi Jankowski.

LAUREACI:

Jakub Domański
Olga Nowak
Stanisław Smus
Patryk Grzegorczyk
Andrzej Wiśnioch
Grzegorz Zarański
Małgorzata Wiśnioch
Maciej Giza
Katarzyna Lorenz
Teresa Przekaza

TREŚĆ DYKTANDA

"Jubileuszowe wspominki"

Od pewnego czasu żyję emocjami związanymi ze zbliżającymi się jubileuszami dotyczącymi historii Świdnika. Wspólnie z kolegami, Jarzysławem, wielbicielem Helicopters Brass Orchestra, z usposobienia hreczkosiejem, siedzącym vis -a'- vis, zagorzałym fanem Avii Strzeżymierzem i entuzjastą lotnictwa Bohdanem, na co dzień posługującym się nieco chropawym językiem, rzuciliśmy się w wir wspomnień, dyskutując na placu Konstytucji 3 maja.

- Chociażbyśmy bardzo się starali, to i tak nie ogarnęlibyśmy wielu ważkich zdarzeń z 60 - lecia historii "Bronka”, "Helicoptersów”, Aeroklubu Świdnickiego i Avii – zwróciłem się do przyjaciół. – Zapewne każdy z was uważa za pewne swoje własne racje. Mnie jednak nie sposób nie wspomnieć z sentymentem i nutką rozrzewnienia – mojego Mistrza, Wychowawcy, Antoniego Rubaja – który miał zwyczaj przywoływać sentencje łacińskie np. horacjańskie Carpe diem, cezariańskie Alea iacta est oraz Errare humanum est Seneki Starszego.

- Nie zapominajmy również o tradycjach lotniczych Świdnika, które sięgają – nie chełpiąc się – czasów sprzed II wojny światowej – powiedział żądny posłuchu Bohdan. - Był to swoisty handicap dla chwackiej młodzieży polskiej w jej – nie hamletyzuję – marzeniach o wysokich lotach. Wszakże charyzma legendarnych Żwirki i Wigury (notabene: nazwa jednej z ulic naszego miasta), była naonczas bardzo żywa. Latem 1952 roku powstał aeroklub, w którym młodzi ludzie zdobywali uprawnienia i podwyższali swoje kwalifikacje pilotażowe. Instruktażu udzielali im adherenci szkolenia nowo pozyskanych adeptów awiacji.

- Na uwagę zasługują też osiągnięcia sportowców Fabrycznego Klubu Sportowego "Avia”, którzy dzięki rządnym i odpowiedzialnym prezesom oraz doświadczonym trenerom zyskali rozgłos nie tylko w Polsce, ale również za granicą – skonstatował Strzeżymierz. - Istniało wiele sekcji, wśród których wiodącą rolę odgrywały: siatkówka, piłka nożna, sporty motorowe, boks, pływanie, szachy. Spektakularny sukces osiągnęli zwłaszcza siatkarze – Tomasz Wójtowicz i Lech Łasko – jedyni w historii miasta mistrzowie olimpijscy.

- Hola, hola! – żarliwie rzucił Jarzysław. - Wizytówką kulturalną Świdnika jest Helicopters Brass Orchestra pod batutą Henryka Maruszaka, uświetniająca ważne imprezy miejskie. Skoczne marsze i rzewne pieśni żywnie się podobają zarówno starszym, jak i młodszym. Nie sposób nawet wyliczyć zdobytych przez orkiestrę wyróżnień, np. dyplomu Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy, Złotej Odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Nasze reminiscencje, bez ogródek, przerwała gwałtowna ulewa. Chcąc nie chcąc, musieliśmy czmychać do domów, przyrzekając sobie, że spotkamy się na jubileuszowych imprezach.


Autorami dyktanda byli: Jadwiga Dziuba, Waldemar Dziuba, Monika Lechnio-Lewicka, Agnieszka Wójcik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jakub Domański
Jakub Domański
jon
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jakub Domański
Jakub Domański (21 maja 2012 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A i jeszcze jedno - następnym razem przyjdę w obcisłym trykocie, żeby nie obrazić czyjegoś zmysłu estetycznego
Rozwiń
Jakub Domański
Jakub Domański (21 maja 2012 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Serdecznie przepraszam wszystkich zniesmaczonych, że miałem czelność wygrać w tym konkursie, podczas gdy w naszym mieście jest tylu geniuszy, z którymi nie mogę się równać Nie wiem, czy admin zatwierdził w końcu mój poprzedni komentarz, czy też nie, więc dla pewności zamieszczam drugi. Peace out.
Rozwiń
jon
jon (18 maja 2012 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
trzeba mieć kompletny brak samooceny oraz " niezłe" samopoczucie, żeby przy takich " umiejętnościach " brać udział w Dyktandzie
Rozwiń
Janek
Janek (18 maja 2012 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za głupie dyktando!

Ale pomijając to, że głupie, nie trudno zauwazyć, że nawet w tekście znajdującym się w dzienniku są błędy...
Rozwiń
świdniczanin
świdniczanin (18 maja 2012 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tekst dyktanda banalny, bardzo łatwy i nie rozumiem gdzie można było zrobić aż tyle błędów... Proponuję podnieść nieco poprzeczkę w następnym roku. Skoro "zwycięzca" popełnił aż 4 błędy - czy na pewno należy mu się wygrana? A strój "zwycięzcy" istotnie, adekwatny do rangi imprezy...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!