czwartek, 22 lutego 2018 r.

Świdnik

Fontanna, schody i monitoring. Tak ma się zmienić główny plac w mieście

Dodano: 20 czerwca 2017, 16:15
Autor: aa

Władzom miasta zależy, by prace związane z przebudową placu zakończyły się przed obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości w listopadzie 2018 roku
Władzom miasta zależy, by prace związane z przebudową placu zakończyły się przed obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości w listopadzie 2018 roku (fot. Fot. Dorota Awiorko / archiwum)

Świdnik. Warszawska firma Palmett-Markowe Ogrody przygotuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy pl. Konstytucji 3 Maja w Świdniku. Urzędnicy liczą, że uda się uzyskać pozwolenie na budowę jesienią tego roku.

– Chcemy, aby plac Konstytucji 3 Maja stał się wizytówką miasta i miejscem spotkań dla mieszkańców – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Planujemy budowę stolików do gry w szachy i warcaby, wodotrysków i zdrojów ulicznych. Zależy nam na zakończeniu prac przed obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości w listopadzie 2018 roku.

W ramach zaplanowanych prac jest nie tylko przebudowa nawierzchni, ale też przebudowa schodów i budowa pochylni dla wózków i niepełnosprawnych. W planach jest również budowa fontanny. Na przebudowanym placu mają powstać również poidełka dla ludzi. Ustawione zostaną także stoliki do gry w warcaby i szachy. Będzie też miejsce na stojaki rowerowe.

Nieco zmieni się układ znajdujących się na placu pomników. Urzędnicy zaplanowali bowiem przeniesienie pomnika Konstytucji 3 Maja i ustawienie go naprzeciwko pomnika „Smoleńsk 2010”. Wraz z całościową modernizacją placu odnowiony zostanie też Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik ku Chwale Żołnierza Polskiego.

W ramach zaplanowanych prac ma być wykonane również oświetlenie placu. Oświetlone mają być również pomnik przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pomnik Konstytucji 3 Maja i pomnik smoleński. Plac zostanie objęty też monitoringiem.

Zaplanowana inwestycja ma być dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Firmę, która przygotowuję dokumentację na przebudowę i modernizację głównego placu w mieście udało się znaleźć dopiero za drugim razem. Do pierwszego przetargu w tej sprawie nie zgłosiła się żadna firma, do drugiego: tylko jednak firma, spółka z Warszawy Palmett-Markowe Ogrody.

Spółka ma cztery miesiące na opracowanie projektu budowlanego i kolejne dwa miesiące na przygotowanie projektu wykonawczego i uzyskanie pozwolenia na budowę.

Urząd Miasta zapłaci za to zlecenie firmie ponad 280 tys. zł

o
bleble
gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

o
o (12 lipca 2017 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bleble napisał:
Tylko nie róbcie takiej betonowej pustyni jak na Litewskim, dajcie pare drzew i krzewów, zeby ludzie mieli gdzie odetchnąć.
  betonowej pustyni na litewskim? jak na coś, co się nazywa PLACEM, to i tak na litewskim jest bardzo dużo drzew...może ci się plac z parkiem pomylił?
Rozwiń
bleble
bleble (11 lipca 2017 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko nie róbcie takiej betonowej pustyni jak na Litewskim, dajcie pare drzew i krzewów, zeby ludzie mieli gdzie odetchnąć.
Rozwiń
gość
gość (27 czerwca 2017 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście żaden dendrolog albo arborysta nie oceniał stanu tego drzewa, a jedynie jakiś urzędnik bez kwalifikacji!
Rozwiń
gość
gość (27 czerwca 2017 o 08:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolejna fontanna kilkadziesiąt metrów dalej...a nastepnie zmana nazwy placu na plac J. Kaczyńskiego. Jak będzie wyglądać rewitalizacja placu - a no tak jak Litewskiego czyli betonowa pustynia. Właśnie teraz trwa wycinka największego świerka w Świdniku, który przez tyle lat pełnił rolę świątecznej choinki. Najbardziej charakterystyczny element placu!
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2017 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BŁAGAM !!! Tylko nie zróbcie takiej lipy jak na litewskim w Lublinie!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!