Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

28 kwietnia 2013 r.
16:21
Edytuj ten wpis

Historia na murze w Trawnikach

Autor: Zdjęcie autora (aa)
73 8 A A
Na jednej ze ścian znalazł się też rysunek ukazujący Żydów wysiadających z transportu  (Stowarzyszen
Na jednej ze ścian znalazł się też rysunek ukazujący Żydów wysiadających z transportu (Stowarzyszen

Plan byłego hitlerowskiego obozu w Trawnikach powstał na jego murze. Mural ma przypominać o przeszłości tego miejsca. To inicjatywa młodych mieszkańców wsi. O efektach swoich działań opowiedzą publicznie za kilkanaście dni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W tym roku przypada 70. rocznica akcji Erntefest, która była również w Trawnikach (3 listopada 1943 r. zamordowano niemal wszystkich Żydów z obozu w Trawnikach i jego filii w Dorohuczy – red.) – opowiada Klaudia Waryszak, sekretarz Stowarzyszenia Inicjatyw Trawnickich. – Pomyśleliśmy, że upamiętnienie historii w formie muralu zainteresuje młodzież. Mieliśmy rację.

Aby to zrealizować członkowie Stowarzyszenia napisali projekt "Niezwykła historia małego miasteczka w graffiti” i dostali dofinansowanie. W ramach inicjatywy odbyły się już warsztaty dziennikarskie, filmowe i graffiti.

Mural, który zajmuje dwie ściany muru byłego obozu jest niemal ukończony. Przedstawia plan obozu pracy w Trawnikach z 1943 r. Jest też jeden z rysunków, którego autorem jest Josef Richter.

– Jego prace znaleziono w wiosce pod Chełmem – dodaje Waryszak. – Ten na ścianie byłego obozu ukazuje francuską Żydówkę, która obiera ziemniaki.
Inicjatywa Stowarzyszenia wzbudza zainteresowanie mieszkańców Trawnik. – Jest poruszenie na wsi – przyznaje Agnieszka Sewruk ze Stowarzyszenia Inicjatyw Trawnickich. – Ludzie celowo przejeżdżają tędy, żeby zobaczyć mural. Starsze panie martwią się tylko, żeby nikt go nam nie zniszczył.

Młodzi ludzie, którzy zebrali też relacje osób pamiętających czasy II wojny światowej chcą w połowie maja zorganizować w Gminnym Ośrodku Kultury w Trawnikach uroczystą prezentację swoich działań.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lolo / 3 maja 2013 o 10:08
[quote name='Do pseudohistoryka' timestamp='1367315139' post='764451']
O widzę, że wybielamy inne narody. Spoko, lepiej sobie trochę poczytaj zanim całą winę zrzucisz na Niemców. To właśnie ty fałszujesz historię, nazywając Niemcem Hitlera (Austryjak!). Za to masowe ludobujstwo jest odpowiedzialnych wiele ludzi z najróżniejszych nacji przykład - Bronisław (Mieczysław) Kamiński, czy jak to się teraz pisze "Kaminski" (Polak!). W obozach koncentracyjnych masowo służyli Ukraińcy powstanie w getcie warszawskim tłumili Łotysze i Litwini. No i byli jeszcze Chorwaci. Najłatwiej wrzucić wszystkich do jednego worka i nazwać ich Niemcami. A co powiesz o komunistach Niemieckich? Też zakładali obozy, w których ich następnie zamykano?

Idąc Twoim tokiem rozumowania to wszyscy Polacy strzelali w kopalni Wujek (do siebie?), tłumili strajki w Poznaniu, na Wybrzeżu, wprowadzili stan wojenny w '81. Ja bym winnych wskazał konkretnych ludzi, a jeśli już zbiorowo to nazwałbym ich komunistami o różnorakim pochodzeniu (Polacy, Rosjanie, itd).
[/quote]jednym słowem memcy wyjechali na wycieczkę i tylko obserwowali jak inni obcy bandyci atakowali biednych polaków
[quote name='Do pseudohistoryka' timestamp='1367315139' post='764451']
O widzę, że wybielamy inne narody. Spoko, lepiej sobie trochę poczytaj zanim całą winę zrzucisz na Niemców. To właśnie ty fałszujesz historię, nazywając Niemcem Hitlera (Austryjak!). Za to masowe ludobujstwo jest odpowiedzialnych wiele ludzi z najróżniejszych nacji przykład - Bronisław (Mieczysław) Kamiński, czy jak to się teraz pisze "Kaminski" (Polak!). W obozach koncentracyjnych masowo służyli Ukraińcy powstanie w getcie... rozwiń
Avatar
Do pseudohistoryka / 30 kwietnia 2013 o 11:45
[quote name='historyk' timestamp='1367306140' post='764412']
ŻYDOKOMUNA w POLSCE ustawiona jest teraz na taką POprawność POlityczną, nie można POwiedzieć nic złego na Niemca,czy Niemców. Całe ZŁO to niby hitlerowcy,naziści,okupanci, tylko nie Niemcy,te wszystkie szumowiny to i tak są nadal Niemcy !!!!! byli ,grabili,mordowali i wywozili pociągami nasze bogactwo i dobra narodowe. Mówmy w końcu że białe jest białe,a czarne jest czarne,nie fałszujmy historii. Niestety to jest taka przypadłość tego narodu,POdobnie było z BOLKIEM. BOLEK to w końcu nie BOLEK,A a jeszcze mu POmniki stawiają. Obecna władza jest tak słaba,że za jakiś czas to już będzie normą pisanie o POLSKICH OBOZACH KONCENTRACYJNYCH i już żaden polityk czy dziennikarz polski nieędzie miał prawa się burzyć. To świadczy o słabośći tej władzy !!!!
[/quote]

O widzę, że wybielamy inne narody. Spoko, lepiej sobie trochę poczytaj zanim całą winę zrzucisz na Niemców. To właśnie ty fałszujesz historię, nazywając Niemcem Hitlera (Austryjak!). Za to masowe ludobujstwo jest odpowiedzialnych wiele ludzi z najróżniejszych nacji przykład - Bronisław (Mieczysław) Kamiński, czy jak to się teraz pisze "Kaminski" (Polak!). W obozach koncentracyjnych masowo służyli Ukraińcy powstanie w getcie warszawskim tłumili Łotysze i Litwini. No i byli jeszcze Chorwaci. Najłatwiej wrzucić wszystkich do jednego worka i nazwać ich Niemcami. A co powiesz o komunistach Niemieckich? Też zakładali obozy, w których ich następnie zamykano?

Idąc Twoim tokiem rozumowania to wszyscy Polacy strzelali w kopalni Wujek (do siebie?), tłumili strajki w Poznaniu, na Wybrzeżu, wprowadzili stan wojenny w '81. Ja bym winnych wskazał konkretnych ludzi, a jeśli już zbiorowo to nazwałbym ich komunistami o różnorakim pochodzeniu (Polacy, Rosjanie, itd).
[quote name='historyk' timestamp='1367306140' post='764412']
ŻYDOKOMUNA w POLSCE ustawiona jest teraz na taką POprawność POlityczną, nie można POwiedzieć nic złego na Niemca,czy Niemców. Całe ZŁO to niby hitlerowcy,naziści,okupanci, tylko nie Niemcy,te wszystkie szumowiny to i tak są nadal Niemcy !!!!! byli ,grabili,mordowali i wywozili pociągami nasze bogactwo i dobra narodowe. Mówmy w końcu że białe jest białe,a czarne jest czarne,nie fałszujmy historii. Niestety to jest taka przypadłość te... rozwiń
Avatar
historyk / 30 kwietnia 2013 o 09:15
[quote name='lolo' timestamp='1367302268' post='764378']
jak się nie zna historii to proszę nie pisać głupot!!!, to był obóz niemiecki a nie hitlerowski, piszący zapewne uczył się za komuny, mam prośbę, jeśli już piszecie o hitlerowskich obozach to w końcu czyje one były polskie?
[/quote]ŻYDOKOMUNA w POLSCE ustawiona jest teraz na taką POprawność POlityczną, nie można POwiedzieć nic złego na Niemca,czy Niemców. Całe ZŁO to niby hitlerowcy,naziści,okupanci, tylko nie Niemcy,te wszystkie szumowiny to i tak są nadal Niemcy !!!!! byli ,grabili,mordowali i wywozili pociągami nasze bogactwo i dobra narodowe. Mówmy w końcu że białe jest białe,a czarne jest czarne,nie fałszujmy historii. Niestety to jest taka przypadłość tego narodu,POdobnie było z BOLKIEM. BOLEK to w końcu nie BOLEK,A a jeszcze mu POmniki stawiają. Obecna władza jest tak słaba,że za jakiś czas to już będzie normą pisanie o POLSKICH OBOZACH KONCENTRACYJNYCH i już żaden polityk czy dziennikarz polski nieędzie miał prawa się burzyć. To świadczy o słabośći tej władzy !!!!
[quote name='lolo' timestamp='1367302268' post='764378']
jak się nie zna historii to proszę nie pisać głupot!!!, to był obóz niemiecki a nie hitlerowski, piszący zapewne uczył się za komuny, mam prośbę, jeśli już piszecie o hitlerowskich obozach to w końcu czyje one były polskie?
[/quote]ŻYDOKOMUNA w POLSCE ustawiona jest teraz na taką POprawność POlityczną, nie można POwiedzieć nic złego na Niemca,czy Niemców. Całe ZŁO to niby hitlerowcy,naziści,okupanci, tylko nie Niemcy,te wszystkie szumowin... rozwiń
Avatar
IPNs / 30 kwietnia 2013 o 08:59
Żyd, żydowi ugotował taki los !
Avatar
lolo / 30 kwietnia 2013 o 08:11
jak się nie zna historii to proszę nie pisać głupot!!!, to był obóz niemiecki a nie hitlerowski, piszący zapewne uczył się za komuny, mam prośbę, jeśli już piszecie o hitlerowskich obozach to w końcu czyje one były polskie?
Avatar
gosc / 30 kwietnia 2013 o 01:42
Centrum Badan nad Zaglada Zydów w Polsce potepilo plany postawienia pomnika polskich bohaterów w centrum bylego getta zydowskiego, twierdzac ze bedzie to naruszalo pamiec pomordowanych tam Zydów.


Wzniesieniu pomnika Polaków ratujacych w czasie II wojny swiatowej Zydów na terenie ówczesnego getta przeciwstawia sie Centrum Badan nad Zaglada Zydów dzialajace przy Polskiej Akademii Nauk. W liscie otwartym mozemy przeczytac, ze „tych kilka ulic i skwerów stanowi jedyna w swoim rodzaju strefe pamieci, na której terenie powinno sie przede wszystkim oddac czesc zydowskiemu cierpieniu, a nie polskiemu heroizmowi”. Wedlug planów z 2008 roku pomnik mial stanac na Placu Grzybowskim obok kosciola Wszystkich Swietych, teraz ma zostac wzniesiony w poblizu Muzeum Historii Zydów Polskich.
Centrum Badan nad Zaglada Zydów w Polsce potepilo plany postawienia pomnika polskich bohaterów w centrum bylego getta zydowskiego, twierdzac ze bedzie to naruszalo pamiec pomordowanych tam Zydów.


Wzniesieniu pomnika Polaków ratujacych w czasie II wojny swiatowej Zydów na terenie ówczesnego getta przeciwstawia sie Centrum Badan nad Zaglada Zydów dzialajace przy Polskiej Akademii Nauk. W liscie otwartym mozemy przeczytac, ze „tych kilka ulic i skwerów stanowi jedyna w swoim rodzaju strefe pamieci, na której terenie powinno ... rozwiń
Avatar
Miśka / 29 kwietnia 2013 o 18:05
[size=4]Moja babcia opowiadała, jaki okropny był smród, gdy palono w Trawnikach ludzi. A mieszkała ok.5 km od Trawnik. Również jak zmierzchem po jej wsi chodziła mała dziewczynka ok. 5 lat prosząc o przenocowanie oraz wielu innych Żydów. Prawdopodobnie została zabita przez Niemców, którzy patrolowali okolicę, często przebierając się w inne ubrania, niż mundur, żeby tylko wyłapać rodzinę która pomoże Zydowi jakkolwiek. Będąc jeszcze dzieckiem słyszała jak zabijano w Trawnikach ludzi. Dzień i noc słychać było odgłos karabinów, przez kilka dni. Nieżyjący wójek opowiadał jak służył w "Junakach" i gdy przyszła pora obiadu pozwolono im coś zjeść (jeśli mieli coś z domu), a Żydów Niemcy zgonili na łąkę i kazali im się paść jak krowy. Stał nad nimi Niemiec z karabinem gotowym do strzału. Słysząc te i wiele innych opowieści to były straszne lata. Nie tylko dla Żydów, ale i dla polskich rodzin.[/size]
[size=4]Moja babcia opowiadała, jaki okropny był smród, gdy palono w Trawnikach ludzi. A mieszkała ok.5 km od Trawnik. Również jak zmierzchem po jej wsi chodziła mała dziewczynka ok. 5 lat prosząc o przenocowanie oraz wielu innych Żydów. Prawdopodobnie została zabita przez Niemców, którzy patrolowali okolicę, często przebierając się w inne ubrania, niż mundur, żeby tylko wyłapać rodzinę która pomoże Zydowi jakkolwiek. Będąc jeszcze dzieckiem słyszała jak zabijano w Trawnikach ludzi. Dzień i noc słychać było odgłos karabinów, przez kilka dni.... rozwiń
Avatar
dziadek / 29 kwietnia 2013 o 14:45
Gratuluję pomysłu i realizacji
Czas najwyższy upamiętnić pomordowanych ludzi

Inną kwestią jest przesiewanie po masakrze w Trawnikach spalonych szczątków ofiar celem ...; no właśnie
Avatar
lolo / 3 maja 2013 o 10:08
[quote name='Do pseudohistoryka' timestamp='1367315139' post='764451']
O widzę, że wybielamy inne narody. Spoko, lepiej sobie trochę poczytaj zanim całą winę zrzucisz na Niemców. To właśnie ty fałszujesz historię, nazywając Niemcem Hitlera (Austryjak!). Za to masowe ludobujstwo jest odpowiedzialnych wiele ludzi z najróżniejszych nacji przykład - Bronisław (Mieczysław) Kamiński, czy jak to się teraz pisze "Kaminski" (Polak!). W obozach koncentracyjnych masowo służyli Ukraińcy powstanie w getcie warszawskim tłumili Łotysze i Litwini. No i byli jeszcze Chorwaci. Najłatwiej wrzucić wszystkich do jednego worka i nazwać ich Niemcami. A co powiesz o komunistach Niemieckich? Też zakładali obozy, w których ich następnie zamykano?

Idąc Twoim tokiem rozumowania to wszyscy Polacy strzelali w kopalni Wujek (do siebie?), tłumili strajki w Poznaniu, na Wybrzeżu, wprowadzili stan wojenny w '81. Ja bym winnych wskazał konkretnych ludzi, a jeśli już zbiorowo to nazwałbym ich komunistami o różnorakim pochodzeniu (Polacy, Rosjanie, itd).
[/quote]jednym słowem memcy wyjechali na wycieczkę i tylko obserwowali jak inni obcy bandyci atakowali biednych polaków
[quote name='Do pseudohistoryka' timestamp='1367315139' post='764451']
O widzę, że wybielamy inne narody. Spoko, lepiej sobie trochę poczytaj zanim całą winę zrzucisz na Niemców. To właśnie ty fałszujesz historię, nazywając Niemcem Hitlera (Austryjak!). Za to masowe ludobujstwo jest odpowiedzialnych wiele ludzi z najróżniejszych nacji przykład - Bronisław (Mieczysław) Kamiński, czy jak to się teraz pisze "Kaminski" (Polak!). W obozach koncentracyjnych masowo służyli Ukraińcy powstanie w getcie... rozwiń
Avatar
Do pseudohistoryka / 30 kwietnia 2013 o 11:45
[quote name='historyk' timestamp='1367306140' post='764412']
ŻYDOKOMUNA w POLSCE ustawiona jest teraz na taką POprawność POlityczną, nie można POwiedzieć nic złego na Niemca,czy Niemców. Całe ZŁO to niby hitlerowcy,naziści,okupanci, tylko nie Niemcy,te wszystkie szumowiny to i tak są nadal Niemcy !!!!! byli ,grabili,mordowali i wywozili pociągami nasze bogactwo i dobra narodowe. Mówmy w końcu że białe jest białe,a czarne jest czarne,nie fałszujmy historii. Niestety to jest taka przypadłość tego narodu,POdobnie było z BOLKIEM. BOLEK to w końcu nie BOLEK,A a jeszcze mu POmniki stawiają. Obecna władza jest tak słaba,że za jakiś czas to już będzie normą pisanie o POLSKICH OBOZACH KONCENTRACYJNYCH i już żaden polityk czy dziennikarz polski nieędzie miał prawa się burzyć. To świadczy o słabośći tej władzy !!!!
[/quote]

O widzę, że wybielamy inne narody. Spoko, lepiej sobie trochę poczytaj zanim całą winę zrzucisz na Niemców. To właśnie ty fałszujesz historię, nazywając Niemcem Hitlera (Austryjak!). Za to masowe ludobujstwo jest odpowiedzialnych wiele ludzi z najróżniejszych nacji przykład - Bronisław (Mieczysław) Kamiński, czy jak to się teraz pisze "Kaminski" (Polak!). W obozach koncentracyjnych masowo służyli Ukraińcy powstanie w getcie warszawskim tłumili Łotysze i Litwini. No i byli jeszcze Chorwaci. Najłatwiej wrzucić wszystkich do jednego worka i nazwać ich Niemcami. A co powiesz o komunistach Niemieckich? Też zakładali obozy, w których ich następnie zamykano?

Idąc Twoim tokiem rozumowania to wszyscy Polacy strzelali w kopalni Wujek (do siebie?), tłumili strajki w Poznaniu, na Wybrzeżu, wprowadzili stan wojenny w '81. Ja bym winnych wskazał konkretnych ludzi, a jeśli już zbiorowo to nazwałbym ich komunistami o różnorakim pochodzeniu (Polacy, Rosjanie, itd).
[quote name='historyk' timestamp='1367306140' post='764412']
ŻYDOKOMUNA w POLSCE ustawiona jest teraz na taką POprawność POlityczną, nie można POwiedzieć nic złego na Niemca,czy Niemców. Całe ZŁO to niby hitlerowcy,naziści,okupanci, tylko nie Niemcy,te wszystkie szumowiny to i tak są nadal Niemcy !!!!! byli ,grabili,mordowali i wywozili pociągami nasze bogactwo i dobra narodowe. Mówmy w końcu że białe jest białe,a czarne jest czarne,nie fałszujmy historii. Niestety to jest taka przypadłość te... rozwiń
Avatar
historyk / 30 kwietnia 2013 o 09:15
[quote name='lolo' timestamp='1367302268' post='764378']
jak się nie zna historii to proszę nie pisać głupot!!!, to był obóz niemiecki a nie hitlerowski, piszący zapewne uczył się za komuny, mam prośbę, jeśli już piszecie o hitlerowskich obozach to w końcu czyje one były polskie?
[/quote]ŻYDOKOMUNA w POLSCE ustawiona jest teraz na taką POprawność POlityczną, nie można POwiedzieć nic złego na Niemca,czy Niemców. Całe ZŁO to niby hitlerowcy,naziści,okupanci, tylko nie Niemcy,te wszystkie szumowiny to i tak są nadal Niemcy !!!!! byli ,grabili,mordowali i wywozili pociągami nasze bogactwo i dobra narodowe. Mówmy w końcu że białe jest białe,a czarne jest czarne,nie fałszujmy historii. Niestety to jest taka przypadłość tego narodu,POdobnie było z BOLKIEM. BOLEK to w końcu nie BOLEK,A a jeszcze mu POmniki stawiają. Obecna władza jest tak słaba,że za jakiś czas to już będzie normą pisanie o POLSKICH OBOZACH KONCENTRACYJNYCH i już żaden polityk czy dziennikarz polski nieędzie miał prawa się burzyć. To świadczy o słabośći tej władzy !!!!
[quote name='lolo' timestamp='1367302268' post='764378']
jak się nie zna historii to proszę nie pisać głupot!!!, to był obóz niemiecki a nie hitlerowski, piszący zapewne uczył się za komuny, mam prośbę, jeśli już piszecie o hitlerowskich obozach to w końcu czyje one były polskie?
[/quote]ŻYDOKOMUNA w POLSCE ustawiona jest teraz na taką POprawność POlityczną, nie można POwiedzieć nic złego na Niemca,czy Niemców. Całe ZŁO to niby hitlerowcy,naziści,okupanci, tylko nie Niemcy,te wszystkie szumowin... rozwiń
Avatar
IPNs / 30 kwietnia 2013 o 08:59
Żyd, żydowi ugotował taki los !
Avatar
lolo / 30 kwietnia 2013 o 08:11
jak się nie zna historii to proszę nie pisać głupot!!!, to był obóz niemiecki a nie hitlerowski, piszący zapewne uczył się za komuny, mam prośbę, jeśli już piszecie o hitlerowskich obozach to w końcu czyje one były polskie?
Avatar
gosc / 30 kwietnia 2013 o 01:42
Centrum Badan nad Zaglada Zydów w Polsce potepilo plany postawienia pomnika polskich bohaterów w centrum bylego getta zydowskiego, twierdzac ze bedzie to naruszalo pamiec pomordowanych tam Zydów.


Wzniesieniu pomnika Polaków ratujacych w czasie II wojny swiatowej Zydów na terenie ówczesnego getta przeciwstawia sie Centrum Badan nad Zaglada Zydów dzialajace przy Polskiej Akademii Nauk. W liscie otwartym mozemy przeczytac, ze „tych kilka ulic i skwerów stanowi jedyna w swoim rodzaju strefe pamieci, na której terenie powinno sie przede wszystkim oddac czesc zydowskiemu cierpieniu, a nie polskiemu heroizmowi”. Wedlug planów z 2008 roku pomnik mial stanac na Placu Grzybowskim obok kosciola Wszystkich Swietych, teraz ma zostac wzniesiony w poblizu Muzeum Historii Zydów Polskich.
Centrum Badan nad Zaglada Zydów w Polsce potepilo plany postawienia pomnika polskich bohaterów w centrum bylego getta zydowskiego, twierdzac ze bedzie to naruszalo pamiec pomordowanych tam Zydów.


Wzniesieniu pomnika Polaków ratujacych w czasie II wojny swiatowej Zydów na terenie ówczesnego getta przeciwstawia sie Centrum Badan nad Zaglada Zydów dzialajace przy Polskiej Akademii Nauk. W liscie otwartym mozemy przeczytac, ze „tych kilka ulic i skwerów stanowi jedyna w swoim rodzaju strefe pamieci, na której terenie powinno ... rozwiń
Avatar
Miśka / 29 kwietnia 2013 o 18:05
[size=4]Moja babcia opowiadała, jaki okropny był smród, gdy palono w Trawnikach ludzi. A mieszkała ok.5 km od Trawnik. Również jak zmierzchem po jej wsi chodziła mała dziewczynka ok. 5 lat prosząc o przenocowanie oraz wielu innych Żydów. Prawdopodobnie została zabita przez Niemców, którzy patrolowali okolicę, często przebierając się w inne ubrania, niż mundur, żeby tylko wyłapać rodzinę która pomoże Zydowi jakkolwiek. Będąc jeszcze dzieckiem słyszała jak zabijano w Trawnikach ludzi. Dzień i noc słychać było odgłos karabinów, przez kilka dni. Nieżyjący wójek opowiadał jak służył w "Junakach" i gdy przyszła pora obiadu pozwolono im coś zjeść (jeśli mieli coś z domu), a Żydów Niemcy zgonili na łąkę i kazali im się paść jak krowy. Stał nad nimi Niemiec z karabinem gotowym do strzału. Słysząc te i wiele innych opowieści to były straszne lata. Nie tylko dla Żydów, ale i dla polskich rodzin.[/size]
[size=4]Moja babcia opowiadała, jaki okropny był smród, gdy palono w Trawnikach ludzi. A mieszkała ok.5 km od Trawnik. Również jak zmierzchem po jej wsi chodziła mała dziewczynka ok. 5 lat prosząc o przenocowanie oraz wielu innych Żydów. Prawdopodobnie została zabita przez Niemców, którzy patrolowali okolicę, często przebierając się w inne ubrania, niż mundur, żeby tylko wyłapać rodzinę która pomoże Zydowi jakkolwiek. Będąc jeszcze dzieckiem słyszała jak zabijano w Trawnikach ludzi. Dzień i noc słychać było odgłos karabinów, przez kilka dni.... rozwiń
Avatar
dziadek / 29 kwietnia 2013 o 14:45
Gratuluję pomysłu i realizacji
Czas najwyższy upamiętnić pomordowanych ludzi

Inną kwestią jest przesiewanie po masakrze w Trawnikach spalonych szczątków ofiar celem ...; no właśnie
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 1

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 1 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach 1 0

Gmina Biała Podlaska zaprasza na Dzień Otwarty w nowym przedszkolu samorządowym w Rakowiskach. Placówka ruszy 1 września.

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys
25 maja 2018, 0:00

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys 0 0

W dniach 25-27 maja w Łukowie rozpocznie się wielkie rodzinne imprezowanie w ramach Dni Łukowa 2018. Organizatorzy szykują dla mieszkańców szereg wspaniałych atrakcji, m.in. koncerty Ani Dąbrowskiej i grupy Boys.

Widok z basenu na rzekę, są też sauny i gabinety. Nowe SPA już otwarte [zdjęcia, ceny]
galeria

Widok z basenu na rzekę, są też sauny i gabinety. Nowe SPA już otwarte [zdjęcia, ceny] 11 2

Hotel Oskar w Puławach w środę wpuścił pierwszych klientów do budowanego od roku nowego skrzydła. Na parterze znajdziemy baseny i sauny. Na piętrze - gabinety masażu i siłownię, a wkrótce otwarta zostanie również sala do gry w squasha. To pierwszy tego typu obiekt w mieście.

Podlaski Moto Show na lotnisku w Białej Podlaskiej
25 maja 2018, 15:00

Podlaski Moto Show na lotnisku w Białej Podlaskiej 0 0

Biała Podlaska. Gratka dla fanów motoryzacji. Od piątku do niedzieli na miejscowym lotnisku odbędzie się Podlaski Moto Show. Impreza połączona jest z 1. rundą Pucharu Polski w Wyścigach Równoległych.

LSM: Wielki Festyn Rodzinny
26 maja 2018, 13:00

LSM: Wielki Festyn Rodzinny 1 0

Co Gdzie Kiedy. Z okazji Dnia Matki oraz Dnia Dziecka w sobotę, 26 maja o godz. 13 na placu przy Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) odbędzie się Wielki Festyn Rodzinny. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Włodawa promuje się w Warszawie

Włodawa promuje się w Warszawie 0 0

Zdjęcia z Włodawy wraz z opisem sztandarowych wydarzeń kulturalnych w tym mieście pojawiły się w samym centrum stolicy.

Lubartów: Nowe boisko za 3,7 mln zł

Lubartów: Nowe boisko za 3,7 mln zł 0 0

Lubartów oficjalnie otworzy nową sportową inwestycję. Chodzi o boisko przy ul. Parkowej.

Skatowali 45-latka. Jest decyzja sądu

Skatowali 45-latka. Jest decyzja sądu 2 3

Zamojski sąd aresztował trzech mężczyzn, którzy pobili na śmierć 45-latka.

Lublin: Nocne utrudnienia na ul. Krochmalnej

Lublin: Nocne utrudnienia na ul. Krochmalnej 0 3

Dziś w nocy jednojezdniowy odcinek ul. Krochmalnej zostanie zaślepiony tuż przed skrzyżowaniem z Diamentową, a dokładnie na wysokości stacji paliw

Prezydent Żuk chciał zmienić sędzię prowadzącą jego sprawę. Jest decyzja
galeria

Prezydent Żuk chciał zmienić sędzię prowadzącą jego sprawę. Jest decyzja 9 17

Sędzia, której prezydent Lublina zarzucił stronniczość nie będzie odsunięta od jego sprawy. Postanowił tak dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jego decyzja umożliwia ogłoszenie wyroku, o ile prezydent nie zaskarży postanowienia o odmowie wykluczenia sędzi, a ma do tego prawo.

Strefa zabawy i wypoczynku przy Skende Shopping

Strefa zabawy i wypoczynku przy Skende Shopping 0 0

W Dzień Dziecka przy centrum handlowym Skende Shopping obok Ikea otwarte zostaną dwie strefy zabawy i wypoczynku. Znajdą się w nich m.in.: ślizgawki, zjeżdżalnie, mini kolejka tyrolska, park do ćwiczeń oraz tor rowerowy

Gabinet Cieni PO obradował w Lublinie. Schetyna: Rządowi brakuje refleksji
galeria

Gabinet Cieni PO obradował w Lublinie. Schetyna: Rządowi brakuje refleksji 2 18

Rządowi PiS-u brakuje refleksji nt. sytuacji osób niepełnosprawnych – powiedział w Lublinie Grzegorz Schetyna. Były wicepremier, obecnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej przyjechał w czwartek do miasta ze swoim „Gabinetem Cieni”.

Propozycja na ciepły dzień: koniecznie lody!
Wiersze między newsami

Propozycja na ciepły dzień: koniecznie lody! 3 2

Co wybierzecie? Perłową śmietankę czy wafle złożone? Wśród pylnych akacji, zatrzymał się poeta i zapatrzył na wędrowną lodziarnię. Był rok 1914

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?