środa, 21 marca 2018 r.

Świdnik

Jak Świdnik oszczędza pieniądze. Miasto odzyskało 3 mln zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lutego 2011, 19:44

Zatrudnienie gońców, jednolite ubezpieczenie całego miejskiego majątku – to tylko niektóre sposoby oszczędzania w Świdniku. Miasto wydało też wojnę dłużnikom.

Urząd Miasta w Świdniku na stałe zatrudnia jedną osobę na stanowisku gońca. – W sytuacjach, kiedy są np. wydawane decyzje podatkowe, to wtedy na jeden miesiąc zatrudniana jest grupa osób i oni doręczają korespondencję. Przynosi to znaczne oszczędności – podkreśla Artur Soboń, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik.

Tylko w obecnym roku przez gońców doręczono 6,8 tys. nakazów podatkowych. Poczcie magistrat musiałby za to zapłacić 38,4 tys. zł. Tymczasem wynagrodzenie gońców wyniosło 16,4 tys. zł.

– Oszczędziliśmy 22 tys. zł. Poza tym, często były takie sytuacje, że opłata za użytkowanie wieczyste wynosi 3 zł, a miasto za samo wysłanie zawiadomienia o tym przez pocztę musiałoby zapłacić 5,65 zł. Teraz do takich absurdów już nie dochodzi – wyjaśnia sekretarz UM.

Miasto wydało również wojnę dłużnikom. – Przyjęliśmy system egzekwowania pieniędzy od dłużników alimentacyjnych. Przestrzegamy obowiązku wypełniania ankiet o dochodach. Pracownicy sprawdzają rzeczywistą sytuację dłużnika, robią wizje lokalne – mówi Soboń. W wyniku działań podjętych wobec dłużników alimentacyjnych miasto odzyskało 215 tys. zł w 2010 roku, a od początku tego roku blisko 28 tys. zł.

Jakiś czas temu zmienił się także system ściągania mandatów. – Ich windykacja przez Straż Miejską była nieskuteczna, zaległości były kilkuletnie. Dlatego przejęliśmy ją i mamy efekty – mówi sekretarz UM. Za lata 2007–2009 miasto ściągnęło należności za zaległe mandaty na kwotę ponad 28 tys. zł, w tym ponad 24 tys. zł przez komornika.

Z pomocy komornika miasto skorzystało również przy ściągnięciu należności podatkowych od PZL Świdnik. Pod koniec ubiegłego roku komornik pobrał z ich konta 2,7 mln zł. – W tym roku mamy również na ten cel zabezpieczone w budżecie 500 tys. zł, jeśli spółka będzie zwlekać ze spłatą zadłużenia. Ale robimy to tak, by nie zaszkodzić spółce, która daje pracę naszym mieszkańcom – zapewnia Soboń.

Po raz pierwszy w tym roku miasto wprowadziło również system jednolitego ubezpieczenia całego majątku gminy. – Do tej pory każda jednostka robiła to indywidualnie, a teraz my ubezpieczyliśmy urząd, drogi, szkoły i zaoszczędziliśmy 50 tys. zł. A zakres ubezpieczenia mamy większy – przekonuje Artur Soboń.

W planie jest także wspólne zamawianie energii dla wszystkich gminnych jednostek. – Pracujemy nad tym, bo dałoby to ogromne oszczędności – podkreśla Soboń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Stanisław
Gość
PATRON
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Stanisław
Stanisław (8 marca 2011 o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście ogólnie nie ma co narzekać, tylko, a no własnie...Panie Burmistrzu apelujemy do Pana. Szkoła Podstawowa nr 5. W jaki sposób rodzice mają dowozić swoje dzieci do szkoły? Brak parkingu podjazdowego do szkoły. Owszem jest z tyłu szkoły ze znakiem zakaz ruchu, tylko dla uprzywilejowanych nauczycieli, którzy na widok obcego samochodu dostaja furii, ponieważ jak twierdzą to ich parking. Natomiast z przodu szkoły wielki pas zieleni w postaci trawnika czasami wynajmowany na imprezy. Czy tak powinno być? Nie stac Was na zrobienie zatoki podjazdowej? a może jeszcze nikt na to nie wpadł? a może dzieci urzędników nie chodza do tej szkoły. My rodzice błagamy o podjazd do szkoły dla naszych dzieci...
Rozwiń
Gość
Gość (1 marca 2011 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='góral' timestamp='1298876053' post='443612']
Ale jak trzeba dorzucić się do wspólnej komunikacji z Lublinem, to szkoda kutwom pieniędzy.
[/quote]
Nie dorzucić się do wspólnej komunikacji, a przede wszystkim świdnickimi pieniędzmi dofinansować ZTM pod pozorem poprawy obsługi linii Swidnik-Lublin przez wiadomą firmę która jeździ rzadko i drogo i wykoszenia konkurencyjnych prywaciarzy którzy jeżdżą często i też drogo, ale i tak taniej niż planowało to ZTM.
Rozwiń
PATRON
PATRON (28 lutego 2011 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='f' timestamp='1298886322' post='443656']
Obawiają się z Rodziny i Prawa o powtórzenie wyborów do powiatu więc na wszelki wypadek kampanię sobie robią..
[/quote]
A z jakiego powodu niby mają być powtórzone wybory? Jeśli nie byłeś w Świdniku to przyjedź i zobacz jaki jest zadbany, a jeśli tu mieszkasz, to albo jesteś ślepy, albo głupi. "Robienie sobie kampanii" jest domeną PO. "Nie róbmy niczego, róbmy kampanię". Odpowiedz mi bo widzę, że jesteś kompetentny, czy... Żeby czerpać przyjemność z bycia dymanym trzeba być homoseksualistą, czy wystarczy nie lubić PiS-u?
Rozwiń
PATRON
PATRON (28 lutego 2011 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='góral' timestamp='1298876053' post='443612']
Ale jak trzeba dorzucić się do wspólnej komunikacji z Lublinem, to szkoda kutwom pieniędzy.
[/quote]
Z dojazdem do Lublina nie ma problemów. Przez 25 lat dojeżdżałem najpierw do szkoły, potem do pracy i podróż na miejsce zajmowała mi ok. godziny. Znajomi z drugiego końca Lublina musieli poświęcić tyle samo czasu. Proponowane przez MPK ceny biletów, częstotliwość połączeń i trasy były mniej korzystne od obecnie funkcjonujących. Poza tym trzeba mieć nie równo pod sufitem, żeby wchodzić w jakieś "spółki" z władzami Lublina. Tam PO w Świdniku PIS. Widać różnicę gołym okiem. Nie mam też ochoty, aby pieniądze z budżetu gminy Świdnik zasilały tak poronione, niepewne i niekalkulujące się pomysły jak "Europejska stolica kultury". Kulturalny lubelski poseł Palikot ,"polska kultura" prezentowana przez Szymke Pietrasiewicza (blokującego z bandą ćpunów patriotyczne marsze ku czci "Żołnierzy Niepodległościowych")i jego tate Tomasza z Ośrodka Brama Grodzka, który za pieniądze Lubelaków przekłamuje historię "Lubelskiego Lipca". Nie potępiam mieszkańców Lublina, ale wybory niektórych owszem.
Rozwiń
MARCIN
MARCIN (28 lutego 2011 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JAKIE BRAKI W KASIE CZLOWIEKU? NIE ROZUMIEM TAKICH LUDZI, CIAGLE WAM COS NIE PASUJE, MOIM ZDANIEM SWIDNIK TO BARDZO ZADBANE I DOBRZE ZORGANIZOWANE MIASTO. JEST CZYSTO, WIEKSZOSC CHODNIKÓW TO TO KOSTKA BRUKOWA, FONTANNY ITP. NAWET SMIETNIKI CO 30 METRÓW. A LUBLIN? TAM JEST DOPIERO SYF, JA ROZUMIEM ZE TAKIM DUZYM MIASTEM JAK LUBLIN SIE TRUDNIEJ ZARZĄDZA BO JEST WIEKSZE ITD, ALE WIEKSZE MIASTO TO WIECEJ PIENIĘDZY TAK CZY NIE?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!