poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Świdnik

Jak Świdnik uhonoruje Franka Piaseckiego, legendarnego konstruktora helikopterów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2012, 15:19

Frank Piasecki, legenda lotnictwa i jego konstrukcje (Piasecki Aircraft)
Frank Piasecki, legenda lotnictwa i jego konstrukcje (Piasecki Aircraft)

Jedna ze świdnickich ulic, plac lub rondo może otrzymać imię Franka Piaseckiego, legendarnego konstruktora amerykańskich helikopterów. A także człowieka, któremu śmigłowiec "Sokół” zawdzięcza przepustkę na rynki całego świata.

WIDEO

Po wojnie nastąpiło lawinowe zainteresowanie helikopterami doprowadzające do ostrej konkurencji rynkowej. Piasecki był jej ważnym uczestnikiem. Jego znaną konstrukcją był gigantyczny śmigłowiec H-16 o gabarytach... czterosilnikowego samolotu transportowego.

Przez kilka lat zajmował się także ideą... latającego samochodu wojskowego ("Flying Jeep”), dopóki armia nie zdecydowała, że bardziej efektywne w warunkach pola walki są jednak helikoptery.

Pod wpływem silnej konkurencji i konsolidacji amerykańskiego rynku śmigłowcowego praktycznie do trzech wielkich firm-graczy: Sikorsky, Bell i Boeing, temu ostatniemu Piasecki sprzedał swoją firmę Piasecki Aircraft, która zachowała jednak swą nazwę.

Dzieckiem tej fuzji był CH-47 Chinook. Najbardziej znany helikopter dwuwirnikowy, który znakomicie zdawał egzamin bojowy w Wietnamie, a spopularyzowany został przez liczne filmy o wojnie wietnamskiej.Pod wpływem "otwierania się” Polski na Zachód za czasów gierkowskich oraz związaną z tym promocją polskiej myśli technicznej, Frank Piasecki zwrócił uwagę na śmigłowce ze Świdnika.

Szybko doszedł do przekonania, że są warte promowania, unowocześniania i wprowadzania na rynki zagraniczne. Oferty pomocy zostały jednak przyjęte przez władze PRL bardzo podejrzliwie.

Przemysł lotniczy był kontrolowany mnie lub bardzie bezpośrednio przez resort obrony, a ten był w oczywisty sposób pod-porządkowany Moskwie z mocy Układu Warszawskiego.

Transformacja polityczna po 1989 roku wyraźnie zachęciła Piaseckiego i WSK Świdnik do współpracy. Jej celem stało się doprowadzenie do certyfikacji przez Federal Aviation Administration (FAA) szlagierowego produktu świdnickiego – śmigłowca PZL W-3 Sokół.

Frank Piasecki stał się częstym gościem w Świdniku. Często bywali tu także jego synowie - John i Frederick. W 1993 roku Lech Wałęsa uhonorował go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Niebawem maszyna otrzymała certyfikację amerykańską, co praktycznie otwierało przed nią wszystkie rynki zagraniczne. Dziś "Sokół” sprzedawany jest w swoich różnych wersjach do kilkunastu krajów na świecie.

Frank Piasecki zmarł 11 lutego 2008 roku. Wszedł do historii światowego lotnictwa. To, co zrobił dla polskiego przemysłu lotniczego i Świdnika też musi pozostać w pamięci.

Należy się to także rodzinie Franka Piaseckiego, którego większość z ośmiu synów i córek związanych jest z lotnictwem. Jego córka Nicole Piasecki jest wiceprezydentem Boeinga. Od niej w dużej mierze zależy zaopatrzenie Polskich Linii Lotniczych "Lot” w długo wyczekiwane "Dreamlinery”.

Jak mówi nam burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson, nie jest pytaniem, czy Piasecki powinien zostać uhonorowany, tylko – jak.

– W naturalny sposób nasuwa się nazwanie jego imieniem którejś ze świdnickich ulic, placów lub ronda. Ważne też, żeby była to lokalizacja godna patrona, a nie jakaś peryferyjna. Zaczynamy intensywne myślenie... – konkluduje.

Uruchamiając wyobraźnię, można dostrzec nawet, jak tablicę z nazwą ulicy imienia swego wielkiego ojca odsłania Nicole Piasecki.Tok myślenia burmistrza Waldemara Jaksona podziela także odpowiadający za promocję współpracy gospodarczej Polski z USA radca Piotr Pietrasieński z Ambasady RP w Waszyngtonie.

– Frank Piasecki to polsko-amerykańska ikona i duma. Jeżeli polska stolica helikopterowa, jaką jest Świdnik, zamierza go uhonorować, można takiego zamiaru jedynie pogratulować.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zenek
Drzewinski
Pi.LOT
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zenek
zenek (22 lutego 2012 o 01:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Drzewinski' timestamp='1329825813' post='600317']
Jasna sprawa... A jakie bardziej znane swiatowe nazwisko lotnicze jest zwiazana z Lubelszczyzna???
[/quote]
Rozwiń
Drzewinski
Drzewinski (21 lutego 2012 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jasna sprawa... A jakie bardziej znane swiatowe nazwisko lotnicze jest zwiazana z Lubelszczyzna???
Rozwiń
Pi.LOT
Pi.LOT (21 lutego 2012 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Antek' timestamp='1329820004' post='600274']
A może port lotniczy im. Piaseckiego, to przylecą Boeingi ?
[/quote]

GRATULUJE POMYSLU! TO MA SENS!
Rozwiń
Antek
Antek (21 lutego 2012 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może port lotniczy im. Piaseckiego, to przylecą Boeingi ?
Rozwiń
Robek
Robek (21 lutego 2012 o 01:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='zita swidnita' timestamp='1329755404' post='599915']
Masz racje. Tylko kler albo i Solidarność.
[/quote]

i jeszcze Majkel Jakson musi mieć wczesniej ulice
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!