Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

2 grudnia 2008 r.
12:15
Edytuj ten wpis

Jakie będzie lotnisko w Świdniku (wideo)

0 12 A A

Będzie to jedyne w Polsce lotnisko z terminalem, do środka którego wjedziemy szynobusem. Będzie też lądowisko dla helikopterów. Architekci ujawnili dziś szczegóły koncepcji architektoniczno-urbanistycznej portu lotniczego w Świdniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Lotnia, wydęty latawiec, albo latające skrzydło, tak można określić kształt lotniska w Świdniku - mówi Grzegorz Stiasny z firmy Are.

To wiedzieliśmy już w sierpniu, gdy konkurs na projekt architektoniczny wygrało polsko-hiszpańskie konsorcjum skupiające firmy Sener, Are i Polconsult. A dziś poznaliśmy wielobranżową koncepcję, która będzie podstawą ostatecznego projektu.

- Lotnisko zajmie powierzchnię 200 ha. Ogrodzenie będzie się ciągnęło 10 km, a pas startowy będzie miał długość 2520 m - mówi Stiasny. - Na lotnisku znajdzie się również lądowisko dla helikopterów.

Do środka terminala wjeżdżać będzie szynobus. - Na żadnym lotnisku w Polsce nie ma dotąd takiego rozwiązania - podkreśla Stiasny.

jak będzie wyglądać lotnisko w Świdniku

W głównej hali odlotów znajdzie się 9 stanowisk odprawy w klasie ekonomicznej, 2 w klasie biznes oraz 1 stanowisko automatycznej odprawy bagażowej. Po odprawie przejdziemy do strefy odlotów, gdzie będziemy mogli zrobić zakupy w pasażu handlowym, a potem przejść do przestronnej poczekalni. Na płytę lotniska będzie prowadzić 5 bramek wyjściowych, a do samolotu podjedziemy autobusem.

W hali przylotów znajdą się 3 karuzele odbioru bagażu. Na drugi poziom terminala, tzw. antresolę będą prowadzić ruchome schody i przeszklona winda. Tu znajdzie się restauracja, z której będzie rozciągał się widok na płytę lotniska, a także barek, z którego będziemy mogli oglądać przylatujące osoby.

Prezentacja dróg dojazdowych do lotniska w Świdniku

Jak zapowiadają architekci terminal będzie przestronny i nowoczesny. - Tak, byśmy mieli wrażenie przebywania w jednym, nie podzielonym ścianami wnętrzu - mówi Stiasny.

Ostateczny projekt będący podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę ma być gotowy 20 kwietnia 2009 roku. Pełna dokumentacja ma kosztować 11,61 mln zł, a nadzór autorski 1,29 mln zł.
- To daje nam szansę na wmurowanie kamienia węgielnego 3 maja. A po 18 maja planujemy ogłosić przetarg na wykonawstwo - zapowiada Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa.

Lotnisko ma być gotowe w 2012 roku.
.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zajec / 7 stycznia 2010 o 00:45
lotnia??? jaka lotnia??? ...jak dla mnie (i wielu ludzi tak uważa) to jest modem albo radiobudzik...
Avatar
jan / 28 maja 2009 o 23:10
msb napisał:
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na Żyrzyn nie ma takich problemów... bo tam przynajmniej kierowcy potrafią jeździć, bo i rondo zbudowali prawidłowo. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rondo w Kołbieli ma za małą przepustowość, ale zrobienie tam świateł byłoby tragedią... no i dodatkowy czas by się traciło na oczekiwanie pomiędzy zmianami świateł.

Człowieku co ty bredzisz o Kołbieli tam dzisjaj na tym rondzie zwalonej ziemi był zator zjednej i drugiej strony
zator kilku kilometrowy nieoh to rondo szlak trafi i pomysłodawce tego ronda

Człowieku co ty bredzisz o Kołbieli tam dzisjaj na tym rondzie zwalonej ziemi był zator zjednej i drugiej strony
zator kilku kilometrowy nieoh to rondo szlak trafi i pomysłodawce tego ronda rozwiń
Avatar
msb / 29 grudnia 2008 o 19:15
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na Żyrzyn nie ma takich problemów... bo tam przynajmniej kierowcy potrafią jeździć, bo i rondo zbudowali prawidłowo. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rondo w Kołbieli ma za małą przepustowość, ale zrobienie tam świateł byłoby tragedią... no i dodatkowy czas by się traciło na oczekiwanie pomiędzy zmianami świateł.
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na ... rozwiń
Avatar
:) / 4 grudnia 2008 o 20:10
jak twoim zdaniem rondo to trudne skrzyzowanie to kto ci dal prawo jazdy??
Avatar
DD / 2 grudnia 2008 o 20:52
Najładniej wyglądają te ronda na drogach dojazdowych. Rondo na rondzie i rondem pogania. Czy projektanci nie mogliby pomyśleć o normalnych i bezpiecznych rozwiązaniach komunikacyjnych? Nawet niech to będzie sygnalizacja świetlna z czujnikami natężenia ruchu, czyli taka, która reguluje samoczynnie częstotliwość zmiany świateł. To naprawdę nie kosztuje majątku, a w kapitalny sposób rozwiązuje problem wyczekiwania na zmianę, gdy z drugiego kierunku nadjeżdża mało pojazdów.
Do roboty panowie i panie projektanci/projektantki!
Avatar
leszek / 2 grudnia 2008 o 20:40
maks napisał:
ponad 3 min. mydlenia oczu ludziom. Stanowczo wolałbym obejrzeć film, który zamiast planów i fantazji pokazałby jak powstanie prawdziwe lotnisko. Zamiast tej całej koncepcji znacznie prościej i o wiele taniej byłoby zrobienie filmu trwajacego niecałe 40 sek i pokazanie prawdziwego lotniska w Niedźwiadzie i projekt budowy dobrego połączenia drogowego do Lublina.

A dobre połączenie z Lublinem wybudują za 2 zł. Bo przecież to tanio jest, raptem 40 km ekspresowej drogi.
Avatar
Sarmata / 2 grudnia 2008 o 19:34
Hm....., ale zapomniano o lądowisku dla lądujących na miotłach !!!
Avatar
Pistolero / 2 grudnia 2008 o 19:14
Będzie jak w tej kronice z 1971 "Jak będziemy mieszkać w 2000r". Tylko, że u nas takim tematem będzie lotnisko i "Lublin 2020r".
[url="http://www.wykop.pl/link/117880/jak-bedziemy-mieszkac-w-roku-2000-kronika-filmowa-z-1971-r"]http://www.wykop.pl/link/117880/jak-bedzie...ilmowa-z-1971-r[/url]
Avatar
stef / 2 grudnia 2008 o 18:10
Jak widzę to najlepiej im idzie gadanie, czyli prezentacje multimedialne, które potrafiłoby wykonać nawet bystre dziecko; wyburzanie, wyburzyli 3 (trzy) domy; wycinanie, czekają teraz na jakąś specustawę aby zgolić 130 ha i zapłacić za odlesianie. Gdzie indziej w Polsce nie występowały w/w przeszkody, więc mają lotniska.
Avatar
Mahc / 2 grudnia 2008 o 17:53
"Do środka terminala wjeżdżać będzie szynobus. - Na żadnym lotnisku w Polsce nie ma dotąd takiego rozwiązania - podkreśla Stiasny."
Bo tym się różnią inne lotniska w Polsce, że są fizycznie a nie kreatywnie!!! Z Lublina do najbliższego portu lotniczego trzeba jechać dłużej niż trwa lot z Londynu do dowolnego miasta naszego kraju. Nie szynobusów w terminalu nam trzeba a lądujących i startujących samolotów obok!!!
Niech żyje i umacnia się sojusz nie ch... z prowadzącymi!!!
Avatar
zajec / 7 stycznia 2010 o 00:45
lotnia??? jaka lotnia??? ...jak dla mnie (i wielu ludzi tak uważa) to jest modem albo radiobudzik...
Avatar
jan / 28 maja 2009 o 23:10
msb napisał:
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na Żyrzyn nie ma takich problemów... bo tam przynajmniej kierowcy potrafią jeździć, bo i rondo zbudowali prawidłowo. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rondo w Kołbieli ma za małą przepustowość, ale zrobienie tam świateł byłoby tragedią... no i dodatkowy czas by się traciło na oczekiwanie pomiędzy zmianami świateł.

Człowieku co ty bredzisz o Kołbieli tam dzisjaj na tym rondzie zwalonej ziemi był zator zjednej i drugiej strony
zator kilku kilometrowy nieoh to rondo szlak trafi i pomysłodawce tego ronda

Człowieku co ty bredzisz o Kołbieli tam dzisjaj na tym rondzie zwalonej ziemi był zator zjednej i drugiej strony
zator kilku kilometrowy nieoh to rondo szlak trafi i pomysłodawce tego ronda rozwiń
Avatar
msb / 29 grudnia 2008 o 19:15
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na Żyrzyn nie ma takich problemów... bo tam przynajmniej kierowcy potrafią jeździć, bo i rondo zbudowali prawidłowo. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rondo w Kołbieli ma za małą przepustowość, ale zrobienie tam świateł byłoby tragedią... no i dodatkowy czas by się traciło na oczekiwanie pomiędzy zmianami świateł.
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na ... rozwiń
Avatar
:) / 4 grudnia 2008 o 20:10
jak twoim zdaniem rondo to trudne skrzyzowanie to kto ci dal prawo jazdy??
Avatar
DD / 2 grudnia 2008 o 20:52
Najładniej wyglądają te ronda na drogach dojazdowych. Rondo na rondzie i rondem pogania. Czy projektanci nie mogliby pomyśleć o normalnych i bezpiecznych rozwiązaniach komunikacyjnych? Nawet niech to będzie sygnalizacja świetlna z czujnikami natężenia ruchu, czyli taka, która reguluje samoczynnie częstotliwość zmiany świateł. To naprawdę nie kosztuje majątku, a w kapitalny sposób rozwiązuje problem wyczekiwania na zmianę, gdy z drugiego kierunku nadjeżdża mało pojazdów.
Do roboty panowie i panie projektanci/projektantki!
Avatar
leszek / 2 grudnia 2008 o 20:40
maks napisał:
ponad 3 min. mydlenia oczu ludziom. Stanowczo wolałbym obejrzeć film, który zamiast planów i fantazji pokazałby jak powstanie prawdziwe lotnisko. Zamiast tej całej koncepcji znacznie prościej i o wiele taniej byłoby zrobienie filmu trwajacego niecałe 40 sek i pokazanie prawdziwego lotniska w Niedźwiadzie i projekt budowy dobrego połączenia drogowego do Lublina.

A dobre połączenie z Lublinem wybudują za 2 zł. Bo przecież to tanio jest, raptem 40 km ekspresowej drogi.
Avatar
Sarmata / 2 grudnia 2008 o 19:34
Hm....., ale zapomniano o lądowisku dla lądujących na miotłach !!!
Avatar
Pistolero / 2 grudnia 2008 o 19:14
Będzie jak w tej kronice z 1971 "Jak będziemy mieszkać w 2000r". Tylko, że u nas takim tematem będzie lotnisko i "Lublin 2020r".
[url="http://www.wykop.pl/link/117880/jak-bedziemy-mieszkac-w-roku-2000-kronika-filmowa-z-1971-r"]http://www.wykop.pl/link/117880/jak-bedzie...ilmowa-z-1971-r[/url]
Avatar
stef / 2 grudnia 2008 o 18:10
Jak widzę to najlepiej im idzie gadanie, czyli prezentacje multimedialne, które potrafiłoby wykonać nawet bystre dziecko; wyburzanie, wyburzyli 3 (trzy) domy; wycinanie, czekają teraz na jakąś specustawę aby zgolić 130 ha i zapłacić za odlesianie. Gdzie indziej w Polsce nie występowały w/w przeszkody, więc mają lotniska.
Avatar
Mahc / 2 grudnia 2008 o 17:53
"Do środka terminala wjeżdżać będzie szynobus. - Na żadnym lotnisku w Polsce nie ma dotąd takiego rozwiązania - podkreśla Stiasny."
Bo tym się różnią inne lotniska w Polsce, że są fizycznie a nie kreatywnie!!! Z Lublina do najbliższego portu lotniczego trzeba jechać dłużej niż trwa lot z Londynu do dowolnego miasta naszego kraju. Nie szynobusów w terminalu nam trzeba a lądujących i startujących samolotów obok!!!
Niech żyje i umacnia się sojusz nie ch... z prowadzącymi!!!