Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

21 grudnia 2014 r.
21:15
Edytuj ten wpis

Kara finansowa dla WSK PZL Świdnik. Musi zapłacić 322 tys. zł

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
6 5 A A

Spółka PZL Świdnik nie chciała sprzedawać innej firmie części do śmigłowców Mi-2. Właśnie za to blisko 322 tys. zł kary nałożył na nią Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdaniem UOKiK było to praktyką ograniczającą konkurencję na rynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O zakup części starała się spółka Navcom Systems, która od jesieni 2010 r. zajmuje się serwisowaniem śmigłowców. Współpraca między obiema firmami przebiegała bezproblemowo. Kłopoty zaczęły się w 2012 r., kiedy to krakowska Jednostka Wojskowa 4228 ogłosiła przetarg na serwisowanie śmigłowców. Do przetargu, w którym liczyła się tylko cena, poza PZL Świdnik stanęły też łódzkie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 oraz spółka Navcom Systems i to ona wygrała zlecenie. Umowa serwisowa między nią a wojskiem została zawarta w kwietniu 2012 r.

Już w następnym miesiącu Navcom Systems wystąpił do PZL o przedstawienie oferty, ceny i terminu usług serwisowych oraz sprzedaży 23 rodzajów części zamiennych do śmigłowców Mi-2. Odpowiedź nadeszła kilka dni później, a PZL Świdnik stwierdziły w niej, bez uzasadnienia, że nie przedstawią takiej oferty.
Ostatecznie firma kupiła potrzebne jej części od łódzkich WZL nr 1.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że PZL Świdnik nadużyły swojej dominującej pozycji na rynku części zamiennych do wojskowych śmigłowców Mi-2. Urzędnicy zwracają uwagę, że producent nie przedstawił nawet żadnych warunków (np. ceny lub terminu dostawy), które mogłyby być przedmiotem negocjacji. UOKiK potraktował to zdarzenie jako poważne naruszenie prawa konkurencji.

Maksymalna kara, która mogłaby zostać nałożona przez urząd na PZL Świdnik to blisko 96 milionów złotych, ale przy ustalaniu jej ostatecznej wysokości prezes UOKiK uwzględnił m.in. to, że sprzedaż części zamiennych do Mi-2 stanowi znikomy odsetek przychodu PZL.
Czytaj więcej o:

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 20:47
Jakąś ofertę powinni przedstawić, z dobrze skalkulowanymi cenami. Wtedy Navcom jeśli przedstawił do przetargu ceny poniżej kosztów musiałby sam się bujać z tym zleceniem :-)
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 17:33
Licencję na produkcję śmigłowców Mi-2 nabyło Państwo Polskie (PRL) od Związku Radzieckiego. Dlatego też zakłady PZL Świdnik, nawet po prywatyzacji nie mogą do woli dysponować w kwesti m.in. części do tych śmigłowców. Podobnie jest z Orange - mimo że to prywatny operator, to nie może blokować dostępu (na zasadzi bo "nie") do swoich światłowodów, ponieważ zostały one położone za państwowe pieniądze
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 16:14
tak Panie "Gocs" jak masz cos w ofercie na sprzedaz to musisz sprzedac. Jak by byli madrzy to by dali cene zaporowa, a tak zachowali sie jak rozwydrzony bachor
Avatar
Gość / 23 grudnia 2014 o 15:54

To ktoś może mnie zmusić, komu mam sprzedawać swoje produkty? Nawet jeśli potencjalny kontrahent postępował wobec mnie nieuczciwie? Paranoja!

Avatar
pracownik pzl / 23 grudnia 2014 o 15:51

A dzisiaj z Nawkomem całe kierownictwo obchodzi się, jak z jajkiem... Wychowali pijawkę na własnej skorze...

Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 20:47
Jakąś ofertę powinni przedstawić, z dobrze skalkulowanymi cenami. Wtedy Navcom jeśli przedstawił do przetargu ceny poniżej kosztów musiałby sam się bujać z tym zleceniem :-)
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 17:33
Licencję na produkcję śmigłowców Mi-2 nabyło Państwo Polskie (PRL) od Związku Radzieckiego. Dlatego też zakłady PZL Świdnik, nawet po prywatyzacji nie mogą do woli dysponować w kwesti m.in. części do tych śmigłowców. Podobnie jest z Orange - mimo że to prywatny operator, to nie może blokować dostępu (na zasadzi bo "nie") do swoich światłowodów, ponieważ zostały one położone za państwowe pieniądze
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 16:14
tak Panie "Gocs" jak masz cos w ofercie na sprzedaz to musisz sprzedac. Jak by byli madrzy to by dali cene zaporowa, a tak zachowali sie jak rozwydrzony bachor
Avatar
Gość / 23 grudnia 2014 o 15:54

To ktoś może mnie zmusić, komu mam sprzedawać swoje produkty? Nawet jeśli potencjalny kontrahent postępował wobec mnie nieuczciwie? Paranoja!

Avatar
pracownik pzl / 23 grudnia 2014 o 15:51

A dzisiaj z Nawkomem całe kierownictwo obchodzi się, jak z jajkiem... Wychowali pijawkę na własnej skorze...

Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę 1 4

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił właśnie kolejny nabór pracowników do wydziału w Białej Podlaskiej. Do końca tego roku ma tu pracować 120 osób.

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana 13 0

Sześć osób ucierpiało w wypadku w podlubelskich Trojaczkowicach na drodze krajowej nr 19.

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 24:30 [RELACJA NA ŻYWO]

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 24:30 [RELACJA NA ŻYWO] 5 0

Lubelscy żużlowcy w niedzielę o godzinie 14:40 powalczą o obronę pozycji lidera Nice 1 Ligi Żużlowej w Pile przeciwko tamtejszej Polonii. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć) 4 1

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Mikołaja przy ulicy Słowikowskiego w Lublinie. Byliśmy na miejscu.

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 23 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 5 4

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 13 6

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 26 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 5 8

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 17 4

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!