poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Świdnik

Kiedy naprawią ul. Dworcową w Świdniku? Remont nie może być cząstkowy

Dodano: 8 czerwca 2016, 13:50
Autor: aa

Rowerzysta ze Świdnika apeluje o jak najszybszy remont pełnej dziur ul. Dworcowej w Świdniku, z której często korzystają cykliści jadący do i z Lublina. Starosta świdnicki odpowiada, że szczątkowy remont drogi, ze względu na duże ubytki nie wchodzi w grę.

– Jako osoba bardzo często dojeżdżająca rowerem do pracy, do Lublina, korzystam z jedynego bezpiecznego połączenia przez strefę Felin – pisze do nas pan Tomasz ze Świdnika. – Tylko to połączenie jest bezpieczne z punktu widzenia rowerzysty i nie naraża go na bliskie spotkania ze zmotoryzowanymi świdniczanami. Problemem jest osławiony już odcinek ulicy Dworcowej wzdłuż torów kolejowych i lasu.

Droga wygląda niczym szwajcarski ser. Pełna jest dziur i ubytków. Z tych też powodów jazda samochodem jest dość ryzykowana i niewielu też kierowców się na to decyduje. Zarówno mieszkańcy jak i rowerzyści nie mogą doczekać się remontu nawierzchni. Nie jest to jednak takie łatwe. Wszystko przez nieuregulowany stan prawny ulicy, której część należy do PKP – w sumie kilka działek.

– Kolej zleciła prace geodezyjne na ostatniej już działce – wyjaśnia Dariusz Kołodziejczyk, starosta powiatu świdnickiego, który przewiduje też, że regulacja kwestii własnościowych może potrwać jeszcze około 3-4 miesięcy. – Po tym czasie trwały zarząd PKP zostanie usunięty. Działka przejdzie na Skarb Państwa – dodaje starosta świdnicki.

Tymczasem niektórzy rowerzyści proponują innego typu rozwiązanie: „remont tymczasowy”. – Tak jak się łata ulice np.: grysikiem z lepikiem wysypywanym wprost do dziury z worków, ubijanym łopatami lub nawet udeptywanym lub podsypaniem dziur żwirem – opisuje pan Tomasz. – Na potrzeby takiego ruchu, jaki tam się odbywa to wystarczy.

– Żadne remonty cząstkowe nie wchodzą w grę. Ubytki są za duże – odpowiada starosta Kołodziejczyk.

Starostwo chce remontować drogę wspólnie z miastem. – Prowadzimy rozmowy z gminą miejską w sprawie partycypacji kosztów – mówi Kołodziejczyk. – Wstępny koszt remontu to ok. 400 tysięcy złotych. Pozwoliłoby to na podbudowę drogi i położenie asfaltu.

Niestety, pojawił się kolejny problem. – Kolej usuwa z dokumentacji swój trwały zarząd, ale pozostaje jeszcze Skarb Państwa – wskazuje starosta świdnicki. – Przepisy o finansach publicznych nie za bardzo umożliwiają prowadzenie inwestycji w sytuacji, kiedy część działek będzie w zarządzie Skarbu Państwa.

Urzędnicy szukają rozwiązania. – Abyśmy przy kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej nie narazili się na zarzut przekroczenia dyscypliny finansów publicznych – dodaje Kołodziejczyk.
Urzędnicy w ciągu 2 tygodni będą mieć opinię prawną na ten temat.

Użytkownik niezarejestrowany
wielocyped
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 czerwca 2016 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pedalarze, cieszcie się, że wogóle macie ścieżki rowerowe. Bezsensem jest budowanie kosztownej infrastruktury, z której korzystaja tylko jednostki, 2-3 miesiące w roku.
Rozwiń
wielocyped
wielocyped (13 czerwca 2016 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może ktoś sie przyjrzy ścieżce rowerowej juz wybudowanej? Wzdłuż ul. Żwirki i Wigury!!!! Kto odebrał wyknanie tej katastrofy? Jeszcze trochę i wystąpię o odszkodowanie za zniszczony rower!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (11 czerwca 2016 o 10:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za zniszczenie niech płaci firma budująca objazdowke.
Rozwiń
Gość
Gość (9 czerwca 2016 o 12:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co zrobili koalicjanci na pierwszej sesji starostwa PO-PSL-SLD w 2014? Podnieśli sobie pensje! Glosowaliście na nich? To teraz bez stękania.
Rozwiń
Samiswoi
Samiswoi (9 czerwca 2016 o 12:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziuuurrra ?  Eeetam... nie takie widzielim ;-) Toż to same zalety- mechanik se zarobi, persil się sprzeda... no i ekologicznie jest jakby bardziej- bliżej Rezerwatu Pradawnych Lubelan co to lepią asfalt tak aby go zaraz lepić ponownie -- najleprzy biznes to robić to co sie umi ;-) Ale Mauzoleum jeszcze jakieś może by - bo Kustosze potrzebują zajęcia... dawno dawno temu zrobili fabrykę no starczy... to może biedronkę ?? Albo cyrk objazdowy... Myślim to wymyślim...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!