środa, 21 marca 2018 r.

Świdnik

Koniec procesu. Starosta świdnicki zapłaci za zdjęcia

Dodano: 28 lipca 2015, 09:44
Autor: jsz

Starostwo Powiatowe w Świdniku bezprawnie wykorzystało fotografie autorstwa emerytowanego dziennikarza Tadeusza Chwałczyka. Tak uznał Sąd Okręgowy w Lublinie i przyznał autorowi 2 tys. zł zadośćuczynienia. Znacznie mniej niż się domagał.

Zakończony wczoraj proces dotyczył zdjęć generała Andrzeja Góry, wykonanych przez Tadeusza Chwałczyka. Fotografie pilota i inne materiały zostały wykorzystane w folderze „Świdnickie tradycje lotnicze”, wydanym przez Starostwo Powiatowe w Świdniku oraz na stronie internetowej samorządu. Autor natknął się na nie przypadkiem. Starostwo nie miało pewności, czy wszystkie materiały są chronione prawem autorskim. Dziennikarz nie miał wątpliwości. Pozwał samorząd, domagając się w sumie 36 tys. zł oraz przeprosin. Proces ruszył w 2012 r.

Sąd uznał roszczenia dziennikarza, ale tylko wobec 8 z 25 spornych materiałów. Przyznał mu 2 tys. zł zadośćuczynienia oraz nakazał starostwu usunięcie zdjęć ze strony internetowej. Zgodnie z sądowym rozstrzygnięciem, dziennikarzowi nie należy się odszkodowanie. Samorządowcy nie muszą również przepraszać Chwałczyka.

Z wyroku wynika, że dziennikarzowi nie przysługuje rekompensata za wykorzystanie wykonanych przez niego reprodukcji fotografii. To m.in. dlatego uznano tylko część roszczeń. Wczorajsze rozstrzygnięcie jest nieprawomocne.

Mariusz
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mariusz
Mariusz (31 sierpnia 2015 o 07:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a skąd wiesz, że ci sędziowie to naprawdę jak piszesz ćwoku "polaczki"...? to bardzo często młodsze pokolenie ubeckich katów Polaków!!! ucz się gamoniu historii, pozdrawiam

Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2015 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słuchajcie ! Jest w sprzedaży super 3- pokojowe mieszkanie. Joanna Pąk - musi go sprzedać, aby polepszyć swój i swojej schorowanej mamie, standard udogodnień życiowych... nie ważne, że ma braci( oni mają prawo żyć swoim własnym życiem.... mogą żyć o blok dalej, ale też daleko od niej i mamy, to jest ich życie i ich wybór...), Joanna natomiast potrzebuje wychodzić z domu... a pomocników coraz mniej... Kto jest ze Świdnika ?... proszę rzućcie to do rozgłosu... http://factor.lublin.pl/oferta/pokaz/115882
Rozwiń
Gość
Gość (31 lipca 2015 o 02:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sędziowie to takie szmaty, co specjalnie przyznają niskie odszkodowania, bo jako typowe polaczki zazdroszczą, że ktoś może dostać WIĘKSZĄ kasę niż oni sami mają. Ot i cała tajemnica przyznawania niskich odszkodowań w katolandzie.
Rozwiń
Gość
Gość (28 lipca 2015 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zakończony wczoraj proces dotyczył zdjęć generała Andrzeja Góry, wykonanych przez Tadeusza Chwałczyka. DO REDAKCJI :CHYBA TADEUSZA GÓRY !!!
Rozwiń
Gość
Gość (28 lipca 2015 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ewa: Starosta zapłaci, ale z naszych podatków!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!