piątek, 23 lutego 2018 r.

Świdnik

Krzysztof Cugowski śpiewa hymn o Lubelskim Lipcu 1980

Dodano: 8 lipca 2015, 17:15
Autor: aa

Fot. Maciej Kaczanowski
Fot. Maciej Kaczanowski

Powstał hymn o Lubelskim Lipcu 1980. W środę na uroczystym Walnym Zebraniu Delegatów Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” w Świdniku miała miejsce jego premiera. Hymn wykonuje Krzysztof Cugowski.

Od złożenia kwiatów pod pomnikiem „Świdnickiego Lipca” rozpoczęły się w środę w Świdniku obchody 35. rocznicy Lubelskiego Lipca. Do Świdnika przyjechał m.in. przewodniczący NSZZ„Solidarności” Piotr Duda.

– Aby podkreślić wkład Świdnika spotykamy się w tym mieście – wyjaśniał Marian Król, przewodniczący zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” podczas uroczystego zebrania delegatów. – Aby upamiętnić i podziękować bohaterom – wskazywał.

Podczas zebrania w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku miała miejsce premiera hymnu o Lubelskim Lipcu 1980. Pieśń zaśpiewał Krzysztof Cugowski.

– To jest nasza propozycja swojego rodzaju upamiętnienia wydarzeń sprzed 35 lat. Poprzez pieśń. Zobaczymy czy się spodoba państwu i czy będzie mogła zostać hymnem – zastanawiał się przewodniczący Król.

Osobom zabranym na sali hymn się podobał. Niektórzy bili brawo na stojąco. – W jakimś sensie czuję się bardem Solidarności – przyznaje Cugowski. – Zawsze byłem lokalnym patriotą. Wiem co znaczył dla nas wszystkich ten początek zrywu „Solidarności”.

Lubelski Lipiec

Wydarzenia rozpoczęły się 8 lipca 1980 kiedy to 80 pracowników Wydziału Obróbki Mechanicznej WSK PZL-Świdnik przerwało pracę. Po kilku godzinach do strajku przyłączyła się cała załoga zakładu. Powodem wybuchu protestu było to, że o 60 proc. wzrosły ceny w zakładowym bufecie. Pracownicy WSK zażądali m.in. podwyżki płac i zwiększenia dostaw żywności do Świdnika. Strajk zakończył się po 4 dniach podpisaniem porozumienia korzystnego dla załogi. Po tych wydarzeniach ruszyła lawina strajków w innych zakładach pracy w regionie. W dniach od 9 do 15 lipca m.in. Zakłady Azotowe Puławy i Fabrykę Samochodów Ciężarowych, Lubelskie Zakłady Naprawy Samochodów. Strajk podjęło w sumie 150 zakładów. Uczestniczyło w nich ok. 50 tys. osób.

Msze, panel i odznaczenia

Dzisiaj dalszy ciąg uroczystości związanych z wydarzeniami sprzed 35 lat. Zaplanowano m.in. panel dyskusyjny (godz. 11, sala MOK), okolicznościowe przemówienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego (godz. 15, sala MOK) i mszę w kościele pw. NMP Kościoła Matki Kościoła w Świdniku (godz. 18). Z kolei w sobotę m.in. o godz. 11.40 zostanie odsłonięty uroczyście pomnik poświęcony ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. W programie niedzielnych uroczystości znalazły się m.in. takie punkty jak złożenie kwiatów przy Pomniku Wdzięczności w Lublinie (godz. 10). Później w Świdniku m.in. zostaną wręczone odznaczenia. Będzie też premiera reportażu „Świdnicki Lipiec – pragnienie wolności”.

WIDEO

Gość
poznaniak z lb
Gość
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 lipca 2015 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli Panie Cugowski "śpiewa" o bardzo wrażliwym temacie - podwyżce cen na kotlety mielone w stołówce zakładowej WSK Świdnik ? Bo tam na początku "strajku" nie było żadnego hasła o "wolności" i "sprawiedliwości".
Rozwiń
poznaniak z lb
poznaniak z lb (10 lipca 2015 o 20:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie Cugowski wielki szacunek za pana talent muzyczny plus patriotyzm lokalny -

pan  i Budka Suflera    ,Bajm     ,Kabarety    Ani Mru   Mru czy Smaj  

Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2015 o 15:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oj solidaruchy, solidaruchy !!! Takiescie same mundre jak wyklenci , którzy walczyli ło ten syf z którego miliony muszom spier...ać lub zdychać z głodu !!!
Rozwiń
miki
miki (9 lipca 2015 o 02:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cugowski już raz próbował polityki w senacie ale przyznał, że to nie dla niego. To go denerwowało, a w ogóle nie wie po co tam poszedł. Krzysiu nagraj coś solo fajnego bo w tym jesteś dobry.

Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2015 o 22:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy Cugowski zapomniał, że to robotnicy dzis mają najgorzej, za to ,że kiedyś wywalczyli Polskę dla takich nierobów jak JP, KC i wielu innych. Chichot historii. Krzysiu od jabola spod LDK do Budki Suflera - droga była daleka. I teraz na cudzych plecach znowu chcesz zbić karierę polityczną. Jak senator dales ciała,a teraz udajesz bojownika o wolnośc i demokrację. Kasa we łbie ludziom miesza. Za komuny byleś grzeczniejszy !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!