sobota, 24 lutego 2018 r.

Świdnik

Lotnisko w Świdniku: Można budować płytę (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2011, 15:42
Autor: (JSZ)

Budowa lotniska w Świdniku (Jacek Świerczyński)
Budowa lotniska w Świdniku (Jacek Świerczyński)

Na budowie lotniska w Świdniku dobiega końca kolejny etap robót. Dziś teren powstającego portu lotniczego powinni opuścić saperzy. Po raz kolejny sprawdzali, czy w miejscu przyszłego lotniska nie ma niewybuchów.

Udostępnij na Facebook


– Pierwszy audyt prowadzony był do głębokości 2 metrów – mówi Piotr Jankowski, rzecznik spółki Port Lotniczy Lublin. – Dodatkowa kontrola była konieczna, bo w niektórych miejscach prowadzone są głębsze wykopy.

W Świdniku trwa sprzątanie pozostałości po ponad 100 ha lasu. Trzeba usunąć pnie i korzenie. Kolejna firma zajmuje się wyrównywaniem gruntu pod płytę postojową. Z oczyszczonego terenu wybierana jest ziemia. Następnie wysypywany jest materiał utwardzający podłoże. Na nim ułożona zostanie nawierzchnia płyty.

– Prace trwają na bieżąco – dodaje Jankowski. – Nie czekamy na zakończenie jednego etapu, np. pogłębiania. Tam, gdzie pierwsza faza prac się kończy, wchodzi następny wykonawca. Dzięki temu możemy utrzymać wysokie tempo. Płyta postojowa będzie gotowa we wrześniu.

Równocześnie powstaje nowa droga dojazdowa do firm zlokalizowanych w świdnickim parku przemysłowym.

Władze Lublina i województwa zapowiadają, że lotnisko będzie gotowe w 2012 roku. Jego budowa ma pochłonąć blisko 350 mln zł. Około 200 mln zł zapewni Regionalny Program Operacyjny. Na tę pulę złożą się Unia Europejska i samorządowcy. Reszta środków wyłożą akcjonariusze. Spółka chce pozyskać pieniądze m.in. z emisji obligacji.

Lotnisko w Świdniku

Port lotniczy ma być gotowy w trzecim kwartale przyszłego roku. Wstępne prace rozpoczęły się w 2008 roku, od rozbiórki zabudowań, ulokowanych na terenie inwestycji. W ich miejscu zaprojektowano pas startowy. Oprócz rozbiórki domów konieczne było wycięcie ponad 100 ha lasu. Z obszaru planowanego lotniska przeniesiono też mogiły żołnierzy, poległych w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej.

Przed dwoma laty spółka Port Lotniczy Lublin otrzymała zezwolenia na wycięcie lasu. Koszty takiej operacji szacowano na ponad 100 mln zł. Dzięki zapisom specustawy lotniskowej inwestor nie musiał płacić za wycinkę. W rezultacie na ponad 100 ha powstanie pas startowy i budynki infrastruktury lotniska. Ponad 20 ha zajmą drogi dojazdowe.

Zgodę na budowę lotniska uzyskano jesienią 2010 roku. Dokument wydany przez wojewodę umożliwił fizyczne rozpoczęcie prac.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Regi
john
jon
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Regi
Regi (6 kwietnia 2011 o 20:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sekretarz gminy mełgiew twierdzi że nie zapłaciliście za drogę nad lasem.????????????
Rozwiń
john
john (6 kwietnia 2011 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://www.niedlapsakielbasa.pl/
Rozwiń
jon
jon (6 kwietnia 2011 o 11:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='cdx' timestamp='1301681147' post='457727']
Kto pisze takie nieprawdziwe artykuły?? Jeszcze dzisiaj, na terenie planowanego pasa startowego, stały (i stoją) dwa domy, w których mieszkają ludzie!!? Inne działki kolidujące też nie wykupione. Poza tym, LOTNISKOWI OSZUŚCI dalej nie rozwiązali problemu lokalnej ludności, sasiadującej z budowanym lotniskiem. Zmuszają do życia w smrodzie spalin i huku od startujących samolotów mieszkańców z pozostawionych, w drakońsko niewielkiej odlrgłości, domów (jeśli dojdzie do ukończenia tej inwestycji).
Skąd zatem taka euforia?? Czyżby tylko, znana z poprzednich dekad, cyniczna PROPAGANDA?!
[/quote]
jakim huku ? bedzie 3 samoloty na tydzień
Rozwiń
adampolek
adampolek (2 kwietnia 2011 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie minęł dwa tygodnie jak niejaki Siczek zapowiadał uruchomienie PLL na przełomie czerwca i lipca. Teraz termin III kw 2012. Czyl może być koniec września. A naiwniaków wierzących w bajki dostatek.
Rozwiń
mmx
mmx (2 kwietnia 2011 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Byłem niedawno. Pracują nawet w niedziele, więc nie macie co narzekać. Tam się naprawdę coś dzieje.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!