wtorek, 20 marca 2018 r.

Świdnik

Lotnisko w Świdniku: Są pieniądze na budowę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 maja 2011, 17:24

Umowę podpisali Grzegorz Muszyński, prezes Portu Lotniczego Lublin (z prawej) i Robert Suchacki, wic
Umowę podpisali Grzegorz Muszyński, prezes Portu Lotniczego Lublin (z prawej) i Robert Suchacki, wic

Port Lotniczy Lublin podpisał dzisiaj z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę na emisję obligacji dla spółki. Pozyskane tą drogą 180 mln zł pozwoli zakończyć budowę lotniska w terminie.

Negocjacje trwały pół roku, a ostatnie poprawki do wielostronicowej umowy wprowadzano jeszcze w ostatniej chwili. Umowa, którą dzisiaj PLL podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dotyczy emisji obligacji w transzy A i B w łącznej kwocie 180 mln zł. 150 mln zł przeznaczone zostanie na finansowanie budowy portu lotniczego w Świdniku, a pozostałe 30 mln zł m.in. na płatności podatku VAT (to rodzaj rezerwy, z której spółka może, ale nie musi skorzystać).

– Podpisanie tej umowy umożliwi zakończenie inwestycji i otwarcie lotniska w przyszłym roku – ocenia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina (główny akcjonariusz PLL).

– W tej chwili mamy już wszystkie elementy potrzebne do tego, by lotnisko powstało – dodaje Jacek Sobczak, członek zarządu województwa. – Dzisiaj spięliśmy finansowo tę niezwykle trudną inwestycję i mamy pieniądze na całość. Możemy zaczynać budowę terminala i pasa startowego.

Umowa na emisję obligacji to rodzaj długoterminowego kredytu, który bank udzielił portowi. Nie wiadomo, jakie jest jego oprocentowanie, ale strony zapewniają, że korzystne dla portu. Gwarantem umowy są akcjonariusze spółki: miasto i województwo.

– Jeśli spółka nie wykupi obligacji w terminie, zobowiązaliśmy się do podwyższenia kapitału PLL. To zabezpieczenie tej transakcji – dodaje prezydent Żuk.

Spłata pierwszej transzy rozpocznie się w 2014 roku, a całość zobowiązania ma być spłacona do 2028 roku. Zarząd portu nie wie jeszcze, kiedy będzie korzystał ze środków. – Pieniądze będziemy wykorzystywali w zależności od potrzeb, czyli rozstrzyganych przetargów i podpisywanych umów – mówi Grzegorz Muszyński, prezes PLL.

Dzisiaj marszałek województwa przekazał też inną, dobrą dla portu wiadomość. – Zarząd województwa podwyższył o 28 mln zł środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na lotnisko – informuje Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego.

Lotnisko w Świdniku ma kosztować ok. 350 mln zł. Budowa będzie finansowana ze środków z RPO (ok. 149 mln zł) oraz z emisji obligacji (180 mln zł).

Lotnisko w Świdniku


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
adampolek
Lubelak
Josef46
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

adampolek
adampolek (1 czerwca 2011 o 18:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam nadzieję na przeżycie najbliższych 2-3 lat (bom dziad grubo ponad 60)i poczytam o zadymie będącej efektem opsanych powyżej "sukcesów" PLL.
Rozwiń
Lubelak
Lubelak (1 czerwca 2011 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jakiejś rezerwy na kolejne bryki czy śmigłowce dla VIP-ów nie będzie??? Przecież to standard na innych lotniskach...
Rozwiń
Josef46
Josef46 (1 czerwca 2011 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pieniędzy mają w nadmiarze,bo aż 30 mln rezerwy.Przyszedł czas na podwyżki dla mocno spracowanych prezesów no i przewodniczącego RN p.Jacka Sobczaka,ktory pobiera także wynagrodzenie,podwożony służbowym samochodem w czasie różnych godzin/także urzędowania w urzedzie marszałkowskim/.Nasuwają się pytania:1/ile wynosi stopa procentowa?,2/kto jest poręczycielem kredytu?.Jest pewne ,że:1/ lotnisko bedzie nierentowne,2/kredyty będa spłacane z funduszy publicznych.Skoro jest taka sytuacja to dlaczego jest brak kontroli wydatkow s-ki? Marszałek rznie głupa i żada wyjaśnień zakupu volvo,przy czym Sobczaka ma w sąsiednim pokoju.Ciekawe co mu wyjaśniono?Pewnie przy nadmiarze funduszy czas na zakup następnego.Urzędy są rozrzutne i systematycznie się zadłużają,a caŁy cięzar tej "grandy" ponosi podatnik.Organy scigania udają ,że o niczym nie wiedzą.Natomiast rosna konta rządzących,a efekty to np.40 lat budowa teatru i ciągle w budowie!Nie mowiąc już o drogach z najlepszą Lublin-Warszawa/dziurawa jak ser i naszpikowaną radarami/Lubelszczyzna nie ma gospodarza.Nie uwierzycie:pomoc dla powodzian gm.Wilków,uchwalona w dniu 7 czerwca 2010 roku została wysłana w dniu 7 pażdziernika z klauzulą rozliczenia 31 grudnia.Czy to nie jest działanie na szkodę???Ale kto sie tym przejmuje,kazda zmiana władzy zaczyna od podwyżek płac!Itd,itd PS.Tak rządza hazardziści i gumofilcowi!
Rozwiń
JK
JK (1 czerwca 2011 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
FAŁSZOWANIE PODPISÓW W PUŁAWACH
W Puławach w latach 1990-2010 działała zorganizowana grupa przestępcza która zajmowała się wykradaniem na skalę masową danych osobowych z ewidencji ludności i fałszowaniem podpisów na listach wyborczych.
Zorganizowaną grupą przestępczą kierowało małżeństwo: Jerzy Lenartowicz- były działacz PZPR oraz Małgorzata Górska- Lenartowicz. W fałszowaniu podpisów uczestniczył także ich współpracownik Józef Sidoruk z Puław.
Zorganizowana grupa przestępcza fałszowała podpisy dla różnych komitetów wyborczych, zarówno prawicowych jak i lewicowych. Z tytułu fałszowania podpisów na listach poparcia przestępcy czerpali korzyści materialne.
Jako lokal do fałszowania podpisów wykorzystywano Miejskie Przedszkole Nr 10 w Puławach oraz Biuro Poselskie Jarosława Żaczka w Puławach. Dyrektorką tego przedszkola jest pani Małgorzata Górska- Lenartowicz, pełniąca również funkcję asystenta społecznego w Biurze Poselskim Jarosława Żaczka w Puławach. Grupa przestępcza w latach 1990-2010 sfałszowała od 50 tysięcy do 100 tysięcy podpisów.
W mieszkaniu Małgorzaty Górskiej Lenartowicz policja przeprowadziła rewizję i skonfiskowała dowody przestępstwa. Sprawą przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej z Puław zajmuje się Wydział ds. Walki z Korupcją i Przestępczością Zorganizowaną w Lublinie- sprawa karna V Ds. 61/06/S. Każdy obywatel Puław który spotkał się z przestępstwami tego rodzaju ma obowiązek zawiadomienia Policji i Prokuratury.
Rozwiń
Tatiana Anodina
Tatiana Anodina (1 czerwca 2011 o 07:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i po co to lotnisko ? Nie wystarczy Lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!