niedziela, 25 lutego 2018 r.

Świdnik

Lotnisko w Świdniku: Strażacy już kupują sprzęt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2011, 19:25

Pierwszy samolot wyląduje w lotnisku w Świdniku jesienią przyszłego roku. Do tej pory strażacy mają
Pierwszy samolot wyląduje w lotnisku w Świdniku jesienią przyszłego roku. Do tej pory strażacy mają

Sprzęt za 4 miliony złotych i specjalne programy działania mają zapewnić bezpieczeństwo lubelskiego portu lotniczego. Strażacy z Lublina i Świdnika szykują się na każdą ewentualność.

Mundurowi z lubelskiej Komendy Miejskiej i świdnickiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przygotowali wspólny projekt dotyczący bezpieczeństwa chemiczno-ekologicznego na terenie obu powiatów. Powód? Budowa lotniska w Świdniku. Dotarliśmy do szczegółów.

– Standardowa ochrona przeciwpożarowa lotniska może być niewystarczająca przy wielu zdarzeniach – mówi mł. bryg. Michał Badach, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Lublinie. – W związku z tym niezbędne będzie udzielenie pomocy siłom lotniskowej straży pożarnej przez jednostki ratownicze funkcjonujące w najbliższym sąsiedztwie portu.

Chodzi o jednostki z Lublina i Świdnika. Obie złożyły wspólny wniosek o dofinansowanie z Unii zakupu specjalnego sprzętu. Chodzi o ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze, lekkie samochody rozpoznawczo-ratownicze, kontener na środek pianotwórczy i wydajne pompy.

Wszystko za prawie 4 mln. Unia ma dać 85 proc. tej kwoty. Wniosek przeszedł już pozytywnie ocenę formalną i znajduje się w trakcie oceny merytorycznej. Ostateczną decyzję podejmie Urząd Marszałkowski. Ale, jak mówią strażacy, trudno im sobie wyobrazić decyzję inną niż pozytywna.

– Port lotniczy to kluczowa inwestycja dla naszego regionu. Musi być odpowiednio chroniony – podkreśla jeden z oficerów Komendy Powiatowej PSP w Świdniku.

W dokumentacji projektowej lotniska czytamy, że do zapewnienia bezpieczeństwa portu zostanie powołana lotniskowa służba ratowniczo-gaśnicza, dysponująca dwoma specjalnymi samochodami. Będzie je obsługiwać 6 pracowników obecnych na lotnisku podczas startów i lądowań samolotów, gotowych do interwencji w każdej chwili.

– W przypadku wielu zdarzeń awaryjnych konieczne będzie jednak dodatkowe wzmocnienie sił lotniskowych przez jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP, funkcjonujące w najbliższym sąsiedztwie portu – wyjaśnia Badach. Strażacy szykują specjalne programy działania.

Jakie to zdarzenia? M.in. wypadek samolotu na lotnisku, awaria w czasie lotu, zderzenie samolotów, sabotaż z uwzględnieniem zagrożenia bombowego, bezprawne przejęcie statku powietrznego (np. przez terrorystów), pożar samolotu lub budynku na lotnisku, awaria techniczna, zagrożenia epidemiologiczne. Reakcja strażaków w każdym z tych przypadków ma być szczegółowo rozpisana i zaplanowana.

Sprzęt do ochrony lotniska:

• Dwa ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze, ze zbiornikiem wody o pojemności min 9000 l, autopompą o wydajności min. 4000 l/min, wyposażone w działka wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min.
• Średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze specjalistycznym wyposażeniem ochrony chemicznej i ekologicznej, ze zbiornikiem wody o pojemności min. 2500 l, autopompą o wydajności min. 1600 l/min.
• Kontener na środek pianotwórczy o poj. min. 10000 l
• Dwa lekkie samochody rozpoznawczo-ratownicze, wyposażone w sprzęt do identyfikowania zagrożeń, wykorzystywane do dowodzenia akcjami i prowadzenia rozpoznania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
klm
Josef46
adampolek
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

klm
klm (6 marca 2011 o 15:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='do wsioka klm' timestamp='1299399869' post='446923']
do klm
naucz się czytać ze zrozumieniem, bo to, że składasz literki to widać, głupi wsioku.
[/quote]


Zamknij ryj zawszony hamburski pomiocie, cała Polska "A" ma z was polewę, że jesteście tak naiwni że wierzycie w rozwój tego zaścianka

Tak jestem dumny, że pochodzę z innego miasta, pyzatym daję wam zatrudnienie barany jedne w tej waszej wsi.
Rozwiń
Josef46
Josef46 (6 marca 2011 o 14:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może i odlecą za 2 lata,ale wolaŁbym ,aby odlecieli już i nigdy nie wrocili! Mam na myśli władze,bo szkoda na nich pieniędzy.Kupują już sprzęt strażacki? Po co ,aby wydać pieniądze?Kursuje na wsi przysłowie:cyt."jeszcze Maciek w d...... już mu kaszę studzą".A jeżeli lotnisko będą budować 30 lat/a jest to możliwe,bo to ta sama opcja/ jak teatr budują? To na co strazakom sprzęt do gaszenia samolotów??
Rozwiń
adampolek
adampolek (6 marca 2011 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co z zakupami (przetargami) na inne wyposażenie lotniska. Np cały sprzęt radiowy - łącznści i nawigacj. Takich rzeczy nie kupje się od ręki jak chleba czy piwa. No chyba że zdemontowany na innym lotnisku. To jest produkowane na konkretne zamówienie. A do otwarcia podobno półtora roku.
Rozwiń
a jka nie bedzie
a jka nie bedzie (6 marca 2011 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A na ewentualność, że lotnisko nie powstanie też się przyugotoowują skoro napisane jest, że na każdą ?
Rozwiń
maf
maf (6 marca 2011 o 09:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='klm' timestamp='1299363953' post='446865']
No do gaszenia starego antka, kilku wilg i paru szybowców jak znalazł inwestycja za 4 mln. Port lotniczy - buhahahah, głupie hamburczyki
[/quote]
Uważasz się za lepszego, porządniejszego a może pochodzisz z lepszego miasta? Wiesz co ? dla mnie jesteś zwykłym baranem, który nie ma pojęcia o życiu.. żal mi cię Ja jestem dumny z tego że pochodzę i mieszkam w Świdniku !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!