niedziela, 18 marca 2018 r.

Świdnik

Lotnisko w Świdniku: Urzędnicy stawiają wymagania, budowa się opóźnia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2010, 15:16
Autor: (jsz)

Budowa lotniska w Świdniku opóźni się co najmniej o trzy miesiące. Urzędnicy kazali uzupełnić raport o wpływie inwestycji na środowisko. Chodzi przede wszystkim o żyjące w pobliżu susły.

– Nasz raport nie został odrzucony, poproszono jedynie o poprawki – mówi Piotr Jankowski, rzecznik spółki Port Lotniczy Lublin. – Zrobiliśmy, co w naszej mocy, by rzetelnie przygotować ten dokument. Pracowali nad nim m. in. naukowcy z PAN. Złożyliśmy już konieczne uzupełnienia. Pozostaje czekać na decyzję.

Raport oddziaływania na środowisko jest konieczny, by spółka mogła otrzymać pozwolenie na budowę. Dokument trafił do lubelskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ta poprosiła o opinię krajową komisję, działającą przy GDOŚ. Komisja wytknęła PLL kilka braków i poprosiła o ich uzupełnienie.

Poszło przede wszystkim o wpływ przyszłego lotniska, na pobliską kolonię susła perełkowatego. PLL musi udowodnić, że inwestycja nie zaszkodzi zwierzętom.

– Susłom nic nie grozi, a stanowisko komisji nas zaskakuje – dodaje Jankowski. – Jest w nim szereg błędów. Pisze się np., że lotnisko powstanie w chronionym obszarze Natura 2000. To nieprawda. Według komisji inwestycja powstanie na terenach rolniczych i leśnych. To również się nie zgadza. Według planów zagospodarowania, jest to obszar przeznaczony pod działalność lotniczą.

PLL nie zamierza się spierać. W czwartek wymagane poprawki trafiły do RDOŚ. To oznacza wszczęcie 21-dniowej procedury, w której mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi.

– Kilka osób już było – mówi Beata Sielewicz, dyrektor RDOŚ. – Myślę, że będzie spore zainteresowanie. Od ilości i charakteru wniosków, będzie zależał termin wydania decyzji. W tej chwili weryfikujemy złożone dokumenty.

Według naukowców, inwestycja jest bezpieczna dla środowiska.

– Nie podpisujemy się pod projektami, które są szkodliwe– mówi prof. dr hab. Henryk Okarma, z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, współautor raportu. – Przygotowując raport bazowaliśmy na naszej najlepszej wiedzy. Susłom nie zagraża lotnisko, a zbyt bliskie pokrewieństwo. Dlatego wymierają. Potrzeba im świeżej krwi.

PLL szacuje, że jeśli obędzie się bez protestów, to formalności uda się załatwić do czerwca. Budowa mogłaby ruszyć jesienią. To oznacza m.in. wycinkę pobliskiego lasu.

– Nie powinno być opóźnień, związanych z okresami ochronnymi dla ptaków – zapewnia Jarosław Kowalczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. – Te kwestie uwzględnia raport oddziaływania na środowisko. Jeśli zostanie zaakceptowany, a spółka dostanie pozwolenie na budowę, podpiszemy porozumienie dotyczące wycinki drzew.

Wariant pesymistyczny zakłada, że wszystkie pozwolenia uda się zebrać do jesieni. Wówczas budowa rozpoczęłaby się wiosną 2011 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ktosik
mieszkaniec
krr
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ktosik
ktosik (5 kwietnia 2010 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mieszkaniec napisał:
Ale okoliczni mieszkańcy nie mają nic przeciwko sam jestem jednym z nich, a ci co mówią nie są podburzani przez kolesia który sie tu kilka lat temu sprowadził niejakiego Szajewskiego, niech ten szkodnik wraca skąd przyszedł, może tam gdzie mieszkał wczesniej tez nie był lubiany - to by wszystko tłumaczyło


Ej Ty mieszkaniec! Co masz na sumieniu, że tak sie Pana Szajewskiego boisz? Że wiedzę masz na poziomie pantofelka to widać, ale łapki w czymś ubrudzone też na pewno. Ciekawe tylko w czym?
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (2 kwietnia 2010 o 10:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale okoliczni mieszkańcy nie mają nic przeciwko sam jestem jednym z nich, a ci co mówią nie są podburzani przez kolesia który sie tu kilka lat temu sprowadził niejakiego Szajewskiego, niech ten szkodnik wraca skąd przyszedł, może tam gdzie mieszkał wczesniej tez nie był lubiany - to by wszystko tłumaczyło
Rozwiń
krr
krr (28 marca 2010 o 05:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żyjące w pobliżu susły?????. A żyjący w pobliżu ludzie to żadnego urzędasa nie interesują???
Rozwiń
Lechosław
Lechosław (27 marca 2010 o 15:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niedobrzy urzdnicy mają wymagania. Rzucają kłody pod nogi "fachowcom" z PLL. Urzędncy są od egzekwowania przepisów.Chyba,żechcecie lotnisk wg słów tego pożal się Boże rzecznika PJ - "droga startowa to jak kawałek autostrady a port to tak jak hala sprtowa". Ludzie tego pokroju mogą coś zrobić?
Rozwiń
wwwasilewski
wwwasilewski (27 marca 2010 o 11:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Imperium Niedźwiada kontratakuje?!!?!? - chłopo-towarzysze z PSL-u próbują odzyskać gotówkę zamrożoną w okolicznych gruntach. Dodatkowo, było by nowe koryto dla "'MAMUSI i TATUSIA" (przy okazji pozdrawiam pana waldka z ochotniczej straży). Czy szykuje się kolejna NIEZAWINIoNA porażka niekompetentno, miernego, WSCHODNIEGO urzędnika lubelskiego!?! (przy okazji pozdrawiam pana wasilewskiego wielkiego budowniczego metropolii lubelskiej). Nie dziwi, że prawie 90% ankietowanych firm krajowych i zagranicznych nie ma zamiaru inwestować we wschodnie pola buraczane. Ot, taka dola tego regionu - zamiast dróg zalane asfaltopodobnym wyrobem kartofliska a zamiast sprawnych urzędów łany buracznych głów pijących hektolitry kawy za biurkiem.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!